İşlemci ve RAM Değişiminden Sonra Donma Sorunu

r10tr

Centipat
Merhaba Arkadaşlar,

ASUS P5G41T-ML X anakart kullanıyorum. Bu anakartın desteklediği son sürüm İşlemci (Core 2 Quad Q9650) ve RAM (2x4 8 GB) değişikliği yaptım. Performans artışını gördüm fakat PC açılışında yavaşlama ve 5-10 saniyelik arasıra donmalar yaşıyorum. BIOS güncellemesi yaptım. PC'yi formatlayıp Windows 7 32 Bit'ten Windows 7 64 Bit'e geçiş yaptım. Eski işlemci ve RAM'da bu şekilde donmalar yoktu. Eksik bir şey mi yaptım ya da yapmam gereken bir şeyi mi yapmadım? Sebebi nedir sorunu nasıl çözebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

ASUS P5G41T-ML X anakart kullanıyorum. Bu anakartın desteklediği son sürüm işlemci (Core 2 Quad Q9650) ve RAM (2x4 8 GB) değişikliği yaptım. Performans artışını gördüm fakat PC açılışında yavaşlama ve 5-10 saniyelik arasıra donmalar yaşıyorum. BIOS güncellemesi yaptım. PC'yi formatlayıp Windows 7 32 Bit'ten Windows 7 64 Bit'e geçiş yaptım. Eski işlemci ve RAM'da bu şekilde donmalar yoktu. Eksik bir şey mi yaptım ya da yapmam gereken bir şeyi mi yapmadım? Sebebi nedir sorunu nasıl çözebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

Uyuşmazlık olabilir.

Sorun göz kırpıyor gibi kullandığınız 2 RAM arasında MHz uyuşmazlığı veya dual olmamasından kaynaklı bir sorun olabilir. XMP değeri kapalı bir şekilde tek tek Memtest ile test edin. Test etmeden önce kendi fikrim tek tek tak çalıştır yaparak sonuçlara bakmanız.

Ramleri memtest ile test ettim herhangi bir sorun yoktu. Açıkçası bu şekilde konu açmamın sebebi işlemci değişiminden sonra diğer arkadaşlarda donma sorunlarıyla karşılaşmış ve tatmin edici cevaplar alamamışlar.
Bu arada ramlar hi-level 2x4 8GB 1600 mhz soğutuculu ram.
Dual1.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı