Işlemci yüksek sıcaklıklarda çalıştırılırsa ömrü azalır mı?

xrr65

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, bi' arkadaşım da benimle aynı işlemciyi kullanıyor ve bilmeden sanırım sıcaklık ayarlarını kontrol etmeden %100 CPU kullanımında kullanmış ve 85-90 arası olduğunu gördüm. Geçen yaklaşık 1-2 aydır böyle olduğunu söyledi, işlemcinin ömrü ile alakalı bir şey olur mu?

Soğutucu sipariş ettik.

Masaüstü için değerler yüksek ve evet bu sıcaklıklarda çalışmaya devam ederse işlemcinin ömrünü etkiler.

Ya aslında bu biraz şans işi de diyebilirim benim kanaatimce. Normal şartlar altında zaten bu ürünler yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun tasarlanıyor fakat uzun zaman ısıya maruz kalma işlemciye zarar vermese bile chipset üzerindeki diğer parçalarda yanmaya sebep olabiliyor. Her koşulda serin çalışması çok daha faydalı ve güvenli.

Ayrıca masaüstü işlemcilerinin operasyona devam edebildiği maksimum derece de genellikle 95 derecedir. Sonrasında sistem kendisini kapatacaktır.

Tabii ki de 85-90 derecede uzun süre kullanımda ömrü kısalacaktır. Ancak bu demek değildir ki bozulsun veya 1-2 yılda ömrü bitmesi için sebep olsun.

İşlemciler 90-100 derecede çalışabilecek şekilde tasarlanır. TjMax değerine gelince soğumak için güç keser.

Tabii ki de 85-90 derecede uzun süre kullanımda ömrü kısalacaktır. Ancak bu demek değildir ki bozulsun veya 1-2 yılda ömrü bitmesi için sebep olsun.

İşlemciler 90-100 derecede çalışabilecek şekilde tasarlanır. TjMax değerine gelince soğumak için güç keser.
Anladım hocam teşekkürler. Size bir sorum daha olacak bende kendime ag400 istedim 30 nisanda gelicek ve 74 75 de seyir ediyor işlemcim nasıl bu değerler ? İnanın soğutucu gelene kadar 240hz monitörü 144hz e çektim işlemcinin ömrü azalır diye xD

Anladım hocam teşekkürler. Size bir sorum daha olacak bende kendime AG400 istedim 30 Nisanda gelecek ve 74 75 de seyir ediyor işlemcim nasıl bu değerler? İnanın soğutucu gelene kadar 240Hz monitörü 144Hz'e çektim işlemcinin ömrü azalır diye xD

74-75 çok abartı yüksek değil. Ama hangi koşulda? MSI Afterburner indirin.
İşlemci kullanımı yüksek ise, yüksek FPS alınıyorken bu sıcaklığa ulaşıyorsa normal.
Masaüstü kullanımı veya basit oyunlarda bu değerleri alıyorsa yüksek.

Ömrü o kadar sürede azalmaz ama ben de senin geçtiğin yollardan geçtim.
Zamanında i7 6700K çıktığı gün aldım ancak yanında fan gelmediğini unutmuşum.
Gidip eski i5 Intel fanını taktım. 80-90 derecelerde çalışıyordu sürekli. Sonrasında Hyper 212EVO alıp sorunu çözmüştüm. 60-65 arasına düşmüştü.

Şu anda i7 13700K kullanıyorum. Sıvı soğutma ile 60-75 arası kullanıyorum. Nadiren 80-83 dereceye zıplıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı