İşlemciden kaynaklı ekrana görüntü gelmiyor

yemre61

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
Gigabyte
Arkadaşlar internetten ikinci el olarak denemeden Ryzen 5 3500X aldım. Pinlerine baktım sıkıntı yoktu. 1 2 haftaya sistemi toparladım ve işlemciyi taktım ekrana görüntü gelmedi. İlk başta sorunu anlayamadım her şeyi denedim en sonunda ekipman olmadığı için bilgisayarcıya götürdüm. Bilgisayarcı Ryzen 5 3600 taktı ve ekrana görüntü geldi. Böylelikle anladık ki işlemcide sıkıntı varmış. Ama pinlerde hiçbir sıkıntı olmadığı halde bu işlemci neden çalışmıyor?

Bir bilgim yok o konuda hocam. Ama hatırladığım kadarıyla RAM'leri çıkarıp taktığımda görüntü gelmemişti ve BIOS pilini tak çıkar yaptığımda düzelmişti, belki işe yarayabilir diye söyledim.
Anladım hocam da 3500x e garezi mi var o zaman anakartin :)) 3600 ve 5600 sıkıntısız çalıştırıyor.

Anladım hocam da 3500X e garezi mi var o zaman anakartin :)) 3600 ve 5600 sıkıntısız çalıştırıyor.

Bence satıcının insanlara karşı garezi var gibi ama hayırlısı :D

BIOS sürümünü güncellediğinden emin misin? Anakart da varsayılan olarak gelen eski BIOS bazı işlemcileri desteklemiyor olabilir. Çözüm olarak da güncellemek kalıyor. Eğer yaptıysa alternatif bir çözüm aklıma gelmedi benimde.

BIOS pili olayını da deneyebilirsin belki.

BIOS sürümünü güncellediğinden emin misin? Anakart da varsayılan olarak gelen eski BIOS bazı işlemcileri desteklemiyor olabilir. Çözüm olarak da güncellemek kalıyor. Eğer yaptıysa alternatif bir çözüm aklıma gelmedi benim de.

Bence de denemekten zarar gelmez, bir de mümkünse başka bir anakartta denenebilir.

Fotoğrafı var mı acaba dediğiniz yerin?
Gigabyte a520m k anakartim

BIOS sürümünü güncellediğinden emin misin? Anakart da varsayılan olarak gelen eski BIOS bazı işlemcileri desteklemiyor olabilir. Çözüm olarak da güncellemek kalıyor. Eğer yaptıysa alternatif bir çözüm aklıma gelmedi benimde.

Evet eminim. Ben değil bilgisayarcı guncelledi. 3500x açmayan 3600 5600 çalıştırdı.

Fotoğrafı var mı acaba dediğiniz yerin?
Gigabyte A520M k anakartim.

Evet eminim. Ben değil bilgisayarcı guncelledi. 3500X açmayan 3600 5600 çalıştırdı.

BIOS pilinin yuvasını mı işlemcideki PIN'i mi soruyorsunuz hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı