İşlemciden kaynaklı ekrana görüntü gelmiyor

yemre61

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
Gigabyte
Arkadaşlar internetten ikinci el olarak denemeden Ryzen 5 3500X aldım. Pinlerine baktım sıkıntı yoktu. 1 2 haftaya sistemi toparladım ve işlemciyi taktım ekrana görüntü gelmedi. İlk başta sorunu anlayamadım her şeyi denedim en sonunda ekipman olmadığı için bilgisayarcıya götürdüm. Bilgisayarcı Ryzen 5 3600 taktı ve ekrana görüntü geldi. Böylelikle anladık ki işlemcide sıkıntı varmış. Ama pinlerde hiçbir sıkıntı olmadığı halde bu işlemci neden çalışmıyor?

Bence de denemekten zarar gelmez, bir de mümkünse başka bir anakartta denenebilir.
Şimdi korkuyorum da sıkıntı olur diye :)) 3600 çalıştırıyor diye ben de o işlemciden araştırıyorum simdi :)

Bildiğin yuvarlak pil. Görsen anlarsın yani. Googlelamak zor değil zaten.
En sağ üstün bir altında ki çipi tırnağınızla biraz oynatın demiş ya arkadaş bios pilini mi kastediyordu orada? Ben onu sormuştum.

Şimdi korkuyorum da sıkıntı olur diye :)) 3600 çalıştırıyor diye ben de o işlemciden araştırıyorum simdi :)

Bence dokunmadan önce sistemin statik elektriğini attıktan sonra bir problem çıkmaz. Ben zevkine PC'yi söküyordum. (sorumluluk kabul etmiyorum ama emin ol hiçbir şey olmaz BIOS ayarlarını sıfırlıyor sadece)

BIOS pilinin yuvasını mı işlemcideki PIN'i mi soruyorsunuz hocam?
En sağ üstün bir altında ki çipi tırnağınızla biraz oynatın demiş ya arkadaş onu sordum

Bu bilgisayarcılara da güven olmaz harbi.
Yok yahu işlemcinin seri numarasını biliyoruz üstündeki }

Acaba bilgisayarcı tamir edip başka bozuk işlemci mi verdi size? Aklıma her şey geliyor.
Üstünde seri numarası var ama. Eski sahibi bile kabul etti kendininki olduğunu:)

Bence dokunmadan önce sistemin statik elektriğini attıktan sonra bir problem çıkmaz. Ben zevkine PC'yi söküyordum. (sorumluluk kabul etmiyorum ama emin ol hiçbir şey olmaz BIOS ayarlarını sıfırlıyor sadece)
Ondan değil ya şimdi bios update oldu ya o gider mi diye düşündüm sonra başka işlemcide de acamazsam sıkıntı olur :)

En sağ üstün bir altında ki çipi tırnağınızla biraz oynatın demiş ya arkadaş onu sordum.

Yok yahu işlemcinin seri numarasını biliyoruz üstündeki }

Üstünde seri numarası var ama. Eski sahibi bile kabul etti kendininki olduğunu:)

Ondan değil ya şimdi BIOS Update oldu ya o gider mi diye düşündüm sonra başka işlemcide de acamazsam sıkıntı olur :)

Forumda BIOS Update silinir mi diye bir baktım, silinmez muhtemelen.

BIOS niye eski sürüme gitsin arkadaş. Öyle bir şey mümkün bile değil. Tüm ayarlar falan sıfırlanır. İlk aldığın halinde ki gibi sıfırdan boot oluyor cihazları tanıyor vesaire.

BIOS niye eski sürüme gitsin arkadaş. Öyle bir şey mümkün bile değil. Tüm ayarlar falan sıfırlanır. İlk aldığın halinde ki gibi sıfırdan boot oluyor cihazları tanıyor vesaire.
Ama bunu yapmak çözüm olmaz sanırsam. Aynı nesil 3600 işlemci çalışıyor sonuçta ikisi de 2019 da çıkmış sadece çeyrek farkı var yani 7nm 65 TDP değeri filan her şey aynı ama 3500x çalışmayıp 3600 calisicak ve bios pili mi çözecek hocam sorunu :)

Ama bunu yapmak çözüm olmaz sanırsam. Aynı nesil 3600 işlemci çalışıyor sonuçta ikisi de 2019 da çıkmış sadece çeyrek farkı var yani 7nm 65 TDP değeri filan her şey aynı ama 3500X çalışmayıp 3600 calisıcak ve BIOS pili mi çözecek hocam sorunu :)

Hocam denemekten zarar gelmez. Merak etmeyin bir şey olmaz. Başka çözüm yolu varsa belirtiriz zaten.

Geri
Yukarı