İşlemcilerde GHz önemli mi ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

EmPeRoR

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC dizeceğim. Lakin yeni nesil i3 3,7GHz - i5 2,7 GHz. Acaba GHz'nin önemi var mı ? Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önemli ama birbirine denk ürünler arasında önemli eğer konu hakkında hiç bilginiz yoksa youtube üzerinden arayın bunları. Örneğin İ5 6600K vs İ7 4770K gibi aramalar yaparsanız hangi işlemcinin daha güçlü olduğu görürsünüz rahatça.

Hocam benim 10 senelik Pentium D işlemcim 3 Ghz. 4.000 TL lık 5960X de e Ghz.

Hocam bunu telefon işlemcilerinde benzetebiliriz. Örneğin İPhone 6s de kullanılan A9 işlemci 2 Ghz nin altında olmasına rağmen, şu anki, telefonlarda kullanılan en güçlü işlemci. Bildiğim kadarıyla LG G3 2.2 Ghz idi ama 6s ile aralarında dağlar kadar fark var.

Ve AMD işlemcilerin frekansları daha yüksek olur genellikle. 4.7 Ghz örneğin. Ama bunlar 3.5 Ghz lık i5 işlemciden daha iyi değiller.

Yani önemli olan Ghz yani frekans değil, nesil ve teknoloji farkıdır :)

Soket yapısı ve dolayısıyla mimari önemlidir. Eski bir pentium 4 işlemci ile Skylake 6700k kıyaslanamaz bile. :)

G3258 200 TL ve varsayılan çalışma frekansı 3.2 Ghz, 4000 TL'lik 5960X ise 3.0 Ghz. Buradan siz bir çıkarım yapın artık.

Ghz elbette önemli. Ama en önemlisi tek çekirdek hızı. Tabi bunlardan önce işlemcinin chipseti daha önemli :)

Tabiki fark var (bununlar birlikte işlemcinin mimarisi de devreye giriyor) fakat çekirdek hızı daha önemli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı