Konudaki açıklamayı doğru buluyor musunuz?

• Evet.

Oy: 22 75,9%
  • Hayır.

Oy: 7 24,1%

• Oy verenlerin toplamı
    29
G4560'ı zorlar o kartlar biraz. ;)
Darboğaz olmaz. 480 ve 580 de %15 gibi bi darboğaz olacak ama 470 ve 570 tam geliyor. Neredeyse her oyunda cpu %93-%100 arasında değişirken gpu %96-%100 arasında değişiyor. G4560 işlemcinin besleyebileceği son nokta diyebiliriz RX 570, ancak ileriye dönük diyemeyiz bu sistemi kurup öylece devam edicez, yani ekran kartı yükseltmek istersek işlemci de değiştirmek zorundayız.

Konu tamamen bilinçsizce açılmış.
Teknik olarak ise hiç açıklama yapılmamış.
Bir oyun, resim (GFX gibi) dosyaların render edilmesi ile oluşur. Resimler haricinde ses akışları olsun, oyun data akışları olsun hepsi işlemci marifeti ile yapılmaktadır.
Grafik oluşumlarının tamamlanması sonucunda elde edilen resim kareleri, ekran kartına gönderilir. Ekran kartımızın gücü doğrultusunda, işlemci tarafından elde edilmiş resim kareleri UPSCALLING edilerek ekrana verilir. Ekran kartları aynı zamanda 3D çizimi de yapabilmektedir. Bu yetenek ekran kartlarındaki PIXEL FILLRATE değeri ile ölçümlenebilmektedir.
Bir oyun, yapılışında çoklu işlemci gücü kullanabiliyorsa, çok çekirdekli işlemciler son derece önem arzetmektedir. Hatta bu konuda yıllar önce çift CPU kullanabilen sistemler de bulunmaktaydı.
Tek çekirdek gücü ile 2X resim oluşturulabiliyorsa, 8 çekirdek ile 2X8=16 kere hızlı karelerin oluşturulması sağlanabilir.
Bu hesaplama relatif olsa da, sistem yapılandırılması sonucunda elde edilebilecek çoklu çekirdek performansının çarpan değeri etkendir. (Bu değeri benchmark testlerinde her kişi kendisi yapmalıdır)
Tek çekirdek performans değeri, tüm çekirdek performans değerine tam denk geliyorsa, Yani tek çekirdeğimiz 2X ve 4 çekirdeğimiz varsa ve sonuç 8X ise sistem yapılandırılmamız mükemmel demektir.
(Bakınız cinebench MP sonucu)

Bir ekran kartı ise iki şekilde ölçümlenebilir.
1) Texture akıtma yeteneği.
İşlemci tarafından oluşturulmuş veya hazır halde sunulan texture akışları, ekran kartının bu yeteneği doğrultusunda ölçülebilir.
2) Pixel doldurma yeteneği.
Ekran kartının kendi marifeti ile ekrana yapabildiği çizim için toplamda kaç adet nokta çizimi yapabildiğinin ölçüsüdür.
Bu iki değerin ne olduğu, sistem yapılandırması doğrultusunda, GPU-Z ve benzeri uygulamalarla ölçülebilir. Bu değerleri veren bir site ile karşılaştırma yapıldığında, verilen değerlerden daha düşük değer görüyorsak, ekran kartımızın yapılandırılması yanlış yapılmış demektir.

Konu içeriğinde bahsi geçen monitörlerin genel performanslarla hiçbir etkisi yoktur. Ancak sistem yükünü belirleyen aygıt monitör olduğu için, yüksek çözünürlüklü sistemlerde, sistem yükü daha fazla olacaktır. Bahsedildiği gibi, şu marka monitör, şu özelliklerdeki monitörler kavramı bilimsel değildir.

Konu tamamen bilinçsizce açılmış.
Teknik olarak ise hiç açıklama yapılmamış.
Bir oyun, resim (GFX gibi) dosyaların render edilmesi ile oluşur. Resimler haricinde ses akışları olsun, oyun data akışları olsun hepsi işlemci marifeti ile yapılmaktadır.
Grafik oluşumlarının tamamlanması sonucunda elde edilen resim kareleri, ekran kartına gönderilir. Ekran kartımızın gücü doğrultusunda, işlemci tarafından elde edilmiş resim kareleri UPSCALLING edilerek ekrana verilir. Ekran kartları aynı zamanda 3D çizimi de yapabilmektedir. Bu yetenek ekran kartlarındaki PIXEL FILLRATE değeri ile ölçümlenebilmektedir.
Bir oyun, yapılışında çoklu işlemci gücü kullanabiliyorsa, çok çekirdekli işlemciler son derece önem arzetmektedir. Hatta bu konuda yıllar önce çift CPU kullanabilen sistemler de bulunmaktaydı.
Tek çekirdek gücü ile 2X resim oluşturulabiliyorsa, 8 çekirdek ile 2X8=16 kere hızlı karelerin oluşturulması sağlanabilir.
Bu hesaplama relatif olsa da, sistem yapılandırılması sonucunda elde edilebilecek çoklu çekirdek performansının çarpan değeri etkendir. (Bu değeri benchmark testlerinde her kişi kendisi yapmalıdır)
Tek çekirdek performans değeri, tüm çekirdek performans değerine tam denk geliyorsa, Yani tek çekirdeğimiz 2X ve 4 çekirdeğimiz varsa ve sonuç 8X ise sistem yapılandırılmamız mükemmel demektir.
(Bakınız cinebench MP sonucu)

Bir ekran kartı ise iki şekilde ölçümlenebilir.
1) Texture akıtma yeteneği.
İşlemci tarafından oluşturulmuş veya hazır halde sunulan texture akışları, ekran kartının bu yeteneği doğrultusunda ölçülebilir.
2) Pixel doldurma yeteneği.
Ekran kartının kendi marifeti ile ekrana yapabildiği çizim için toplamda kaç adet nokta çizimi yapabildiğinin ölçüsüdür.
Bu iki değerin ne olduğu, sistem yapılandırması doğrultusunda, GPU-Z ve benzeri uygulamalarla ölçülebilir. Bu değerleri veren bir site ile karşılaştırma yapıldığında, verilen değerlerden daha düşük değer görüyorsak, ekran kartımızın yapılandırılması yanlış yapılmış demektir.

Konu içeriğinde bahsi geçen monitörlerin genel performanslarla hiçbir etkisi yoktur. Ancak sistem yükünü belirleyen aygıt monitör olduğu için, yüksek çözünürlüklü sistemlerde, sistem yükü daha fazla olacaktır. Bahsedildiği gibi, şu marka monitör, şu özelliklerdeki monitörler kavramı bilimsel değildir.
Hocam sonuna kadar dikkatlice okudum, öğrenmiş oldum, ben bilinçsiz parça seçen arkadaşlar için kaba bir anlatımda bulundum, ve faydalı olabileceğini düşünüyorum. Senin anlattığın detayları anlayabimek için bile iyi bir donanım bilgisi gerekli. Yanlış anlama yazdıkların gereksiz demek istemiyorum aksine oldukça aydınlatıcı ama yeri değil. Bilgiler çok detaylı ve anlatıklarının sonucu anladığım üzere darboğaz olmadan ekran kartı tamamen beslenerek ekrana gelen görüntünün oluşumunu anlatıyor. Bende kabaca bunu söylemek istedim. Eklemek istediğin birşey varsa veya yanlış anlamışsam tekrar anlatır mısın?

Bence şöyle bir konuda var. 2 haftadan beri araştırıyorum ve vardığım sonuç darboğaz da olsa AAA oyunlar için ne kadar iyi ekran kartın varsa o kadar iyi oyun oynarsın. Mesela bende i5 6500 işlemci, 1080P 60 HZ monitör var ve ekran kartım yok, bütçem 2500 TL. Herkez GTX 1070 alırsam bir bakıma salaklık ettiğimi darboğaz olacağını 2K monitör almam gerektiğini yada GTX 1060, RX 580, GTX 1050TI ve RX 570 almam gerektiğini söyleyip duruyorlar. Kendilerine göre haklılar ama ne kadar darboğaz olsada GTX 1070 daha çok FPS alıyor. En yeni oyunlarda GTX 1060, 60 fps altı vermeye yani yetmemeye başladı. Bundan 1 - 2 sene sonraki oyunları düşünemiyorum bile. 2 sene sonra GTX 1070 belkide GTX 1060 gibi olacak. Neden ben bütçem varken 2 sene sonrasına yatırım yapmıyayım ? Her sene ekran kartı değiştirmek istemeyen bir kişi bütçesi uygunsa ona göre en iyi ekran kartını seçmelidir. İşlemci ikinci planda kalmalıdır.

Peki benim bi sorum olcak.
Amd 8320 islemcim var yanındada asus r9 270 oc yapabileceğim bi ekran kartım var ama ben oc yapmadım 140ekran 4k tv var çok rahat oyun oynuyorum hiç Bi sıkıntı yaşamıyorum sizce dahada sistemi yukseltsem mi.

Hocam sonuna kadar dikkatlice okudum, öğrenmiş oldum, ben bilinçsiz parça seçen arkadaşlar için kaba bir anlatımda bulundum, ve faydalı olabileceğini düşünüyorum. Senin anlattığın detayları anlayabimek için bile iyi bir donanım bilgisi gerekli. Yanlış anlama yazdıkların gereksiz demek istemiyorum aksine oldukça aydınlatıcı ama yeri değil. Bilgiler çok detaylı ve anlatıklarının sonucu anladığım üzere darboğaz olmadan ekran kartı tamamen beslenerek ekrana gelen görüntünün oluşumunu anlatıyor. Bende kabaca bunu söylemek istedim. Eklemek istediğin birşey varsa veya yanlış anlamışsam tekrar anlatır mısın?
Seni suçlamıyorum. Sen iyi niyetinle okuyucuları bilgilendirmeye çalışmışsın.
Ancak işin tekniğini tam anlamıyla bilmeden, işlemci önemlidir, yok ekran kartı daha önemlidir diye açıklama yapacak olursan, okuyucular arasında kavga çıkacaktır :D
Minimal seviyede olsa da yukarda anlatmış olduğum teknikleri bilmeden, kişilerin teknik olarak bir karara varması beklenemez.
Sonuçta oyuncular için ekran kartı önemli denilir. NEDEN?
Çünkü ekran kartları CPU'lardan çok daha hızlı çalışan donanımlardır. Bir ekran kartının clock (SAAT) hızı 1000MHz ten bile yüksek olabilirken, bir işlemcinin saat hızı olsa olsa 333MHz veya hadi bilemedim 400MHz civarındadır.
Bu sebeple bir ekran kartı bir işlemciden çok daha hızlı render yapabilmektedir. Üstelik günümüz gelişen teknolojide, bu hızlar farklı tekniklerle kat ve kat artırılmıştır.
Oyunlarda ekran kartı önemli denilse de, işlemcinin yükü hafife alınamaz. Tüm yükü asla ekran kartına veremeyiz. Ama tüm yükü işlemciye yükleyip, alt seviye bir ekran kartı ile de tüm oyunları oynayabiliriz. Bu işin tekniği ne yazık ki windows sistemlerde biraz zordur. Ama bir oyunda D-X değil, OPEN-GL extensiyonlarını kullanabiliyorsak, 2 adet iyi seviyedeki i5 veya 2 adet i7 gibi işlemci kullanarak (Böyle bir anakart ta gereklidir haliyle) tüm texture (DOKU) işlemlerimizi CPU marifeti ile yapabiliriz. Bu durumda ekran kartına yük binmeyeceği için ekran kartımızın sadece monitörümüzü desteklemesi yeterli olacaktır.

Bence şöyle bir konuda var. 2 haftadan beri araştırıyorum ve vardığım sonuç darboğaz da olsa AAA oyunlar için ne kadar iyi ekran kartın varsa o kadar iyi oyun oynarsın. Mesela bende i5 6500 işlemci, 1080P 60 HZ monitör var ve ekran kartım yok, bütçem 2500 TL. Herkez GTX 1070 alırsam bir bakıma salaklık ettiğimi darboğaz olacağını 2K monitör almam gerektiğini yada GTX 1060, RX 580, GTX 1050TI ve RX 570 almam gerektiğini söyleyip duruyorlar. Kendilerine göre haklılar ama ne kadar darboğaz olsada GTX 1070 daha çok FPS alıyor. En yeni oyunlarda GTX 1060, 60 fps altı vermeye yani yetmemeye başladı. Bundan 1 - 2 sene sonraki oyunları düşünemiyorum bile. 2 sene sonra GTX 1070 belkide GTX 1060 gibi olacak. Neden ben bütçem varken 2 sene sonrasına yatırım yapmıyayım ? Her sene ekran kartı değiştirmek istemeyen bir kişi bütçesi uygunsa ona göre en iyi ekran kartını seçmelidir. İşlemci ikinci planda kalmalıdır.
Dostum şöyle düşün, şuan İ7 8700K ve Asus ROG MAXIMUS X HERO anakart aldın, bunun yanına 4x8 32GB 3000MHZ RAM taktın ve 750W 80+ güç kaynağın var. 250GB SSD ve 2TB HDD var. Bu sistemde temel parça işlemci, anakart soketinin tipi işlemcine göre, desteklenen RAMler işlemci ve anakarta göre, bu demek oluyor ki, bu sistem sana istediğin çözünürlükte istediğin ekran kartını besler, yani eğer sağlam bir sistemin varsa sağlam bir ekran kartı takıp ömrü bitene kadar kullanır sonra sistemini hiç ellemeden sadece ekran kartını değiştirerek uzun yıllar oyun için upgrade yapabilirsin. Senin dediğine cevap vermek gerekirse, İ5 6500 GTX 1070le darboğaz olmaz, olacağı oyunlar vardır ama maksimum %10, bende İ5 6500 kullanıyorum oyun için biçilmiş kaftan o işlemci. RX580 kullanıyorum hiç bir oyunda %60 CPU kullanımını geçemedim, GTX 1070 de tamı tamına beslenir o işlemciyle, şöyle bir şey var tabi sen tutup LOL veya CS:GO da darboğaz oluyor dersen o her zaman olur. Oyunlarda detay yok resmen, ben FPS Free yapıyorum 600-700 fps görüyor darboğaz oluyor. Bu bi darboğaz mıdır? Teknik olarak evet. Ama oyunun grafikleri falan yeni nesil kartlar için çok düşük yani olur böyle şeyler. Sen eğer işlemcine güveniyorsan, işlemcin en azından 6.nesil ve üstü İ5 ve Ryzen 5 ve üstü bir işlemciyse, takabildiğin en güçlü kartı tak performansını her türlü alırsın. Ya çok uzun ve teknik açıklama yapmam lazım ama, darboğaza çok takılmamak lazım böyle sağlam işlemcilerde. İ5 6500den bahsediyoruz, ne darboğazı :D Her oyunda 1070le ultrada 70-80 FPS verir, oyununa göre fazla da verir %5-10 kadar darboğaz bile olmaz çoğu oyunda. Düşük oyunlarda 1060da darboğaz oluyor yapıcak bişey yok 3849769FPS gereksiz zaten ekran kartını salsam LOLde 2849 FPS vericek salamıyoruz darboğaz deniyor teknik olarak :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı