İşlemcim ısınıyor, hangi sıvı soğutmayı almalıyım?

kivanc6034

Decapat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi işlemcim ısınıyor, oyunda 65-70 dereceyi görüyorum. Sıvı soğutma almam gerektiğini düşünüyorum. Ancak hangisini tercih edeceğimi, kasama olup olmayacağını bilmiyorum.

Sistemim:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 5600x
  • Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-PLUS (WI-FI)
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2 x 8GB) 3200Mhz CL16
  • Kasa: Corsair iCUE 465x
Edit :
Bütçe 900TL ya kadar olabilir

resim_2021-05-09_221804.png

Son düzenleme:
65-75 derece sorunsuz bir sıcaklık değil. Basit bir soğutucu için normal. Çok basit bir soğutucu için mükemmel soğutma. Ayrıca kasa nerede? Duvarın dibine yapıştıp, hava alıp atamayacak bir yere koyuyorlar sonra değerler yüksek. :D

Sıvı soğutmayı neden alıyoruz?
Daha iyi soğutma ve sessizlik için. 5 derece bile fark yaratsa sessiz çalışıyor ise benim için alınabilir sınıfına girer.

Cihazları ya da ürünleri optimal bir durumda kullanım önemli. Kullanıdığınız uygulama ve duruma göre bunlar değişlik göstermektedir. Ama forumda görüyorum ki insanlar neye ihtiyacı var onu bilmiyor. Amaç kasa güzel görünsün ve kaliteli bileşenlerim olsun.

@Captain J.Sparrow

Uyumluluk konusunda Corsair'in sallaması var. Üst tarafa 240 mm'lik bir radyatör oturtmak için RAM kullanmamanız gerekiyor. (!)

Performans aranıyorsa Arctic LF II 240 fazlasıyla yeterli olur. @BerkayZ87'nin hava soğutma konusundaki yaklaşımı da dikkate alınabilir.

5600X ve sıvı soğutmayla ısınan bir işlemci gördüysem bile 40 konuda birdir. Çevremde SE-234 ARGB ile kullanan arkadaşım var.

@The Man From E.A.R.T.H. 5600X ile SE-234 kullanıyor. Sor bakalım kaç derece alıyor? Üstelik sıvı soğutma bile değil. =)
Bu arada amacımız boştaki sıcaklığı düşürmek değil, oyundaki sıcaklığı düşürmek. 30 derece çalışacak gibi bir şey söylediğimi hatırlamıyorum.

Genelde kullanıcı hatası ya da pompa arızası kaynaklı oluyor sıvı soğutma sorunları ile alakalı konular, ki pompa arızası bile hatalı montajdan kaynaklanabiliyor ironik şekilde. Mesela bir konuda hava almayan ön kapağa montaj edilen AIO gördüm, bir diğer konuda pompa arızası gördüm, başka bir konuda adı duyulmamış merdiven altı üretim bir 120MM AIO ile sorun yaşandığını gördüm. Yine el ile sayılabilecek kadar az sorun yaşayanlar. Şahsen çok alt segment bir sıvı soğutma kullanıyorum, ben bile halimdem memnunsam Arctic Freezer II ya da PF240 gibi modelleri kullananlar halinden gayet memnun olmalı.
@Captain J.Sparrow

Uyumluluk konusunda Corsair'in sallaması var. Üst tarafa 240 mm'lik bir radyatör oturtmak için RAM kullanmamanız gerekiyor. (!)

Performans aranıyorsa Arctic LF II 240 fazlasıyla yeterli olur. @BerkayZ87'nin hava soğutma konusundaki yaklaşımı da dikkate alınabilir.

Uyumluluk konusunda Phanteks yine sallıyor maalesef. Kendileri P300A kasasını ''280MM uyumlu'' diye satıyorlar fakat mevcut 280MM radyatörlerin hiçbiri sığmıyor, kasanın PSU haznesini falan kesmeniz gerek. Böyle tatsızlıkları önceden araştırmak gerek yoksa mağdur oluyorsunuz.

Ürünü alırım. Gerekli testi yaparım, uymaz ise Corsair'a güzel bir mail döşerim. Güzel bir video da çekerim. Tüm platformlarda gömerim. Türk sitelerinde değil, yabancı platformlarda.

Uyumluluk kısmında kendi ürünlerini yazmışlar. Corsair soğutucu kullandım. Gene alsam Corsair alırım. Kasa da Corsair olur. Bu durumda üst paragrafta yazdığım geçerlidir. Ama farklı bir model soğutucu aldığımda uymaz ise Corsair'a laf atamam @Uchiha Shisui.

Unutmadan söyleyeyim CORSAIR Crystal Serisi 680X kasalarında boyutlarda internet sitesinde hata vardır. Kasayı aldıktan sonra ölçtüm site ile farklı çıktı. Mail attım düzelttiler. :D

Aynen öyle @ragnarock492. Ben kullanıyorum, sende X ürünü al demek kolay. Kasa ve soğutucu uyumu önemli. Bir arkadaş bana kasa gösterdi iş yerinde seneler önce. İşim var pek bakamadım. "Bu kasa güzel mi?" dedi. Baktım gayet başarılı. Geldi kasa, sistemi toplayacağım. Kasa MATX, ana kart ATX. :D Haberim olmadan başkasının önerisi ile MATX ana kartı, ATX'e çevirmiş.

@Captain J.Sparrow

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı kasa ve Corsair marka bir soğutucu vardı. Sığmadı. Yani burada aleni şekilde bir sallama var. Yazıp geçmişler ama piyasada 1 cm'lik bir radyatör olmadığına göre haliyle takmak mümkün değil. Kaldı ki Corsair'in de radyatörleri, Arctic'in radyatörleri kadar kalın değil. Buna rağmen öne takmak zorunda kaldılar.

@ragnarock492

Aynen katılıyorum. Gerçi artık isimleri "Game" ile başlayan markalar bile radyatörleri yana konumlandıracak kasalar çıkardılar. Bu saatten sonra üste takma varyasyonları da unutulacaktır.

Genelde kullanıcı hatası ya da pompa arızası kaynaklı oluyor sıvı soğutma sorunları ile alakalı konular, ki pompa arızası bile hatalı montajdan kaynaklanabiliyor ironik şekilde. Mesela bir konuda hava almayan ön kapağa montaj edilen AIO gördüm, bir diğer konuda pompa arızası gördüm, başka bir konuda adı duyulmamış merdiven altı üretim bir 120MM AIO ile sorun yaşandığını gördüm. Yine el ile sayılabilecek kadar az sorun yaşayanlar. Şahsen çok alt segment bir sıvı soğutma kullanıyorum, ben bile halimdem memnunsam Arctic Freezer II ya da PF240 gibi modelleri kullananlar halinden gayet memnun olmalı.
Ben SE-207 ile 5800X'i soğutabiliyorsam 5600X'i 240mm sıvı soğutmayla soğutamıyorum diyen ya yalan söylüyordur ya da montajı yanlış yapmıştır.

Dediğim gibi eldeki sistem parçaları farklılık gösterebilir. LP olsa RAM'ler acaba sığar mı diye düşünmeden edemiyorum @Uchiha Shisui. :D

Yani sistemi toplarken ya da güncelleme yapar iken oturup her aşamasını planlamak lazım. Benim topladığım sistemlerde böyle sorun yaşamadım. Çünkü her aşamasını planlayıp parçaları ona göre seçtim. Kurulum videolarını seyretmek lazım, alacağınız parçalarla ilgili.

Uyumluluk der iken bundan bahsiyorum. Önermek kolay. Alacak kişi X kişisinin önerisini dinlese, derdi çekecek kendisi. Öneriyi veren nereden? Bul bulabilirsen. :D

Yalan değil de soğutmasında ya sorun vardır ya da düzgün montaj yapılmamıştır. Ayrıca ortam farklılıkları değişkenliği önemli @BerkayZ87. Ayrıca kalitesiz ürünler çıkıyor artık. Eskisi gibi değil bence. Yalancılara gelirsek soğutamıyorum diyen de acaba 5600X var mı? Onu sorgulamak lazım. :D

@Captain J.Sparrow

O konuda da size kendi kasamdan örnek vereyim: 275R Airflow kullanıyorum ve baya düşük profil RGB RAM'lerim var. Üst tarafta iki tane fan takılı. Buraya radyatör koysanız yine aynı durumu yaşarsanız. Zaten 4000 serisiyle birlikte üst tarafta baya baya boşluk bırakmaya başladılar. 5000 serisiyle de yan tarafa konumlandırma getirdiler. 😅

65-75 derece sorunsuz bir sıcaklık değil. Basit bir soğutucu için normal. Çok basit bir soğutucu için mükemmel soğutma. Ayrıca kasa nerede? Duvarın dibine yapıştıp, hava alıp atamayacak bir yere koyuyorlar sonra değerler yüksek. :D

Sıvı soğutmayı neden alıyoruz?
Daha iyi soğutma ve sessizlik için. 5 derece bile fark yaratsa sessiz çalışıyor ise benim için alınabilir sınıfına girer.

Cihazları ya da ürünleri optimal bir durumda kullanım önemli. Kullanıdığınız uygulama ve duruma göre bunlar değişlik göstermektedir. Ama forumda görüyorum ki insanlar neye ihtiyacı var onu bilmiyor. Amaç kasa güzel görünsün ve kaliteli bileşenlerim olsun.
Kasa masanın üstünde ve her tarafı açık. İşlemci 75°C geçince fanı full hızda çalışıyor ve sesi rahatsız ediyor. Sıcaklıkta düşüş olursa anlayan biriyle O. C. yapabilirim AISuite 3 kullanıyorum

Geri
Yukarı