İşlemcime uygun soğutucuyu nasıl seçebilirim?

catfood

Hectopat
Yer
Coruscant, Empire
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Webmaster, Modder - Cyberpunk 2077 & Titanfall 2 & Battlefront 2
Selamlar, bugün bir konu açarak işlemcimin termal macununu yenilediğim halde sıcaklığın anlık olarak 105 dereceye çıktığından bahsetmiştim. Gelen yorumlar ve kendi gözlemimle sorunun fanın ayaklarından birinin tam oturmamasından olduğunu anladım ve düzelttim. Bu işlemden sonraki açılışta değerler 50-55 dereceye düştü, 105'e göre elbette muazzam bir fark bu fakat yine de yetersiz. Yani işlemcime göre boşta olduğu halde bile yüksek bir sıcaklık olduğunu düşünüyorum, zira i5-3340 Kullanıyorum. 1 saat CS:GO, SWTOR gibi oyunlarda vakit geçirdikten sonra sıcaklığın Max. 81 dereceye kadar çıktığını gördüm. Bu değeri geçmedi evet ama Intel'in sitesinde vesaire 69 derece olarak bir ibare var tam emin olmasamda sanırım o değer işlemcinin maksimum alması gereken sıcaklık olsa gerek. Özetle sorum şu; Macunun yenilenmesi ve fanın 3-4 kez kontrol edilmiş olmasına rağmen sıcaklık neden bu kadar yüksek? Macundan önce de 75'in üzerine çıkmıyordu açıkçası, yani macundan önce daha iyiydi bile diyebiliyorum. Birkaç yerde soğutucunun yetersiz kaldığını okudum, stock soğutucu kullanıyorum. Bunu değiştirmem çözüm olur mu? İşlemci modelime göre bir soğutucuyu nasıl seçeceğim sokete oturması açısından?
Ekte şu an anlık olarak çektiğim değerler mevcut.

Dosya Ekleri

• cputest.gif
    cputest.gif
    14,9 KB · Görüntüleme: 32
Bahsettiğiniz sıcaklık değerleri yüksek değil. Önceden ve şimdiyi kıyaslıyorsanız mevsimi de, kasanın yerini de, aldığı havayı da içine koymanız lazım bu kıyasın. Kısacası sıcaklık değerleriniz şuan 3. nesil bir işlemciye göre normal. İşlemci 81 derece sıcaklıkta çalışabilir bir beyis yok.

Bahsettiğiniz sıcaklık değerleri yüksek değil. Önceden ve şimdiyi kıyaslıyorsanız mevsimi de, kasanın yerini de, aldığı havayı da içine koymanız lazım bu kıyasın. Kısacası sıcaklık değerleriniz şuan 3. nesil bir işlemciye göre normal. İşlemci 81 derece sıcaklıkta çalışabilir bir beyis yok.
Ama geçen yıl falan aynı tarz oyunlarda yaşamadığım şeyleri yaşamaya başladım, sıcaklık bahsettiğim değerlere ulaştığında FPS dropları yaşıyorum. Yani 150 seviyesinden 30lara kadar bir düşüş olabiliyor. Bilgisayar açılalı uzun zaman olmamışsa bunu yaşamıyorum, 1 saat üzerine geçince 20 dakikada bir oluyor. İşlemci sıcaklığı böyle şeylere yol açabiliyor diye duymuştum mazur görün eğer yanlışsa. Bunun önüne geçemez miyim soğutucuyu değiştirerek?

Ama geçen yıl falan aynı tarz oyunlarda yaşamadığım şeyleri yaşamaya başladım, sıcaklık bahsettiğim değerlere ulaştığında FPS dropları yaşıyorum. Yani 150 seviyesinden 30'lara kadar bir düşüş olabiliyor. Bilgisayar açılalı uzun zaman olmamışsa bunu yaşamıyorum, 1 saat üzerine geçince 20 dakikada bir oluyor. İşlemci sıcaklığı böyle şeylere yol açabiliyor diye duymuştum mazur görün eğer yanlışsa. Bunun önüne geçemez miyim soğutucuyu değiştirerek?

Usta benim yaptığım taktik şu İncehesap'da profil oluşturup birbiriyle destekli ürünleri PC toplama uygulamasında biriktirip ürünleri en ucuz hangi mağzadan temin edebiliyorsam oradan almak sende mevcut sistemini oraya girip stok soğutucu haricinde kapsamlı bir soğutucu tercih edebilirsin.

Usta benim yaptığım taktik şu İncehesap'da profil oluşturup birbiriyle destekli ürünleri PC toplama uygulamasında biriktirip ürünleri en ucuz hangi mağzadan temin edebiliyorsam oradan almak sende mevcut sistemini oraya girip stok soğutucu haricinde kapsamlı bir soğutucu tercih edebilirsin.
Teşekkür ederim bunu deneyeceğim, bayağı mantıklı geldi böyle okuyunca. Pek durumum yok, parçalarım eski bu yüzden. İncehesap üzerinde eski veya yeni fark etmeksizin her parçayı görebiliyor muyum?

Teşekkür ederim bunu deneyeceğim, bayağı mantıklı geldi böyle okuyunca. Pek durumum yok, parçalarım eski bu yüzden. İncehesap üzerinde eski veya yeni fark etmeksizin her parçayı görebiliyor muyum?

Yanlış hatırlamıyorsam eski ürünlerle arası pek iyi değil ama sen yine de bir dene olmazsa aynı işlemi ütopya üzerinden bir daha dene orası biraz daha kapsamlı.

Yanlış hatırlamıyorsam eski ürünlerle arası pek iyi değil ama sen yine de bir dene olmazsa aynı işlemi ütopya üzerinden bir daha dene orası biraz daha kapsamlı.
Ah evet InceHesap'ta işlemcim görünmüyor. Birde diğerine bakacağı teşekkür ederim.

Geri
Yukarı