İşlemcinin bozulduğu nasıl anlaşılır?

mathmagus

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Psikolog
Selam. Geçtiğimiz günlerde bilgisayarım aniden donmaya başladı ve hiçbir şekilde tepki vermiyordu. Güç tuşuna basılı tutup resetlemem gerekiyor, resetlediğimde ise boot sırasında bilgisayar donuyordu. Tüm bağlantıları söküp geri taktığım zaman bilgisayarımı başlatabiliyor, hemen başlatamasam bile biraz uğraş verdikten sonra mutlaka başlatıyordum. Bu problemden sıkılıp BIOS güncellemelerine baktım ve yeni sürümün geldiğini fark ettim.

Sorunuma çözüm olur diye BIOS güncellemesi yapıp, ardından da format attım. Format penceresinde SSD'lerimi yapılandırdım, formatı başlattım ve %2'de bilgisayar tekrar dondu. Güçlükle başlatmayı başardım ve format attım. Yani formatı tamamlayamasam da Windows'u kurdum. Formatın son aşaması olan kişiselleştirme (bilgisayarın adını belirleme vs.) Kısmında ise tekrar donma problemi yaşadım. Defalarca resetlememe rağmen sorun hep aynıydı. Formatı tamamlayamadan bilgisayarım donuyordu. Ben de bilgisayarcıya başvurdum ve işlemcimin bozuk olduğunu öğrendim. Ryzen 9 5900X kullanıyordum ve soğutması epey iyiydi. 360mm sıvı soğutma kullanıyordum ve sıcaklık değerleri konusunda da hiçbir problem yaşamamıştım. Bilgisayarımı da sürekli olarak temizliyordum. Sizce bir işlemci 2.5 yılda neden bozulur? Fikirlerinizi ve önerilerinizi merak ediyorum. Ürünün garantisi bitti, ne yapmalıyım?

Not: İşlemcinin bozuk olduğuna neredeyse tamamen eminim. Anakartta problem yok, BIOS ekranında hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Problem boot esnasında yaşanıyor ve boot sırasında donuyor. Ek olarak bilgisayarcı da farklı bir işlemci ile sorunun yaşanmadığını belirtti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı bir işlemci ile sorun yaşanmıyorsa, büyük ihtimal sıkıntı işlemcide dediğiniz gibi. kendi işlemcinizi başka bir pc'de deneyecek kesin olarak emin olabilirsiniz.

Hocam bilgisayarcılara pek güvenmemek gerekli diye düşünüyorum. Bu tarz sorunlarda net bir yol olmuyor. Kendi işlemcinizi başka bir sistemde kendiniz deneyin, başkalarına denetmeyin. Zaten sorun işlemcideyse belli olacaktır.

Bütün sistem özelliklerini belirtir misiniz hocam?
İşlemci: Ryzen 9 5900X
Anakart: MSI MEG B550 UNIFY
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 3070 Gaming X TRIO
Ram: Corsair Vengeance RGB PRO TUF Gaming Edition 2x16 DDR4 3200MHz CL16
Soğutucu: Cooler Master MasterLiquid ML360R
SSD 1: XPG SX8200 Pro 512GB
SSD 2: Kioxia Exceria NVMe 1TB

Farklı bir işlemci ile sorun yaşanmıyorsa, büyük ihtimal sıkıntı işlemcide dediğiniz gibi. kendi işlemcinizi başka bir pc'de deneyecek kesin olarak emin olabilirsiniz.
Hocam bilgisayarcılara pek güvenmemek gerekli diye düşünüyorum. Bu tarz sorunlarda net bir yol olmuyor. Kendi işlemcinizi başka bir sistemde kendiniz deneyin, başkalarına denetmeyin. Zaten sorun işlemcideyse belli olacaktır.
Bunu deneyemiyorum maalesef.

SSD sıkıntılı olabilir mi?
İki SSD'mi de ayrı ayrı denedim, sorun değişmiyor.

Yetersiz gibi de durmuyor ancak BIOS'u sıfırlayıp hiçbir ayara dokunmadan(RAM vs.) denediğinizde bir değişim var mı?
Hiçbir değişim yok. Hem BIOS üzerinden sıfırlamayı, hem de pili söküp sıfırlamayı denedim. Sonuç aynı. BIOS'ta hiçbir problem yok ama bilgisayar boot edilirken donuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı