İşlemcinin desteklediği RAM frekansının üstünde RAM kullanılır mı?

UnknowUser

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bir sistem topluyorum. Kullanacağım işlemci Intel i3-8350K. İntel'in sitesinde bu işlemcinin max. 2400 MHz frekansında RAM desteklediği yazıyor. Anakartta, örnek veriyorum MSI Z370M Mortar'ın özelliklerinde ise 4000 MHz desteklediği yazıyor. Soruma gelelim; Ben örnek verdiğim anakartta bahsettiğim işlemciyi kullansam ve 3000MHz frekansında çalışan RAM taksam 2400MHz frekansında mı çalışacak 3000MHz frekansında mı çalışacak?

Çözüm
Anakartın desteklediği en yüksek RAM frekans hızıyla aynı veya altında aldığın RAM'in frekans hızı neyse o hızda çalışır. O anakarta 4000 MHz RAM alırsan 4000 MHz, 3000 MHz alırsan stok 3000 MHz çalışır. 2400 MHz alırsın biraz becerikli ve şansın yaver gitmişse 3200 MHz hızında kullanırsın. Yani diyeceğim o ki RAM frekansını belirleyen anakarttır işlemci değildir.

Fikir vermesi için alta bir örnek koydum. O işlemciye anakart desteklediği için 4266 MHz RAM bile takmışlar.

Govizlora's Completed Build - Core i3-8350K 4GHz Quad-Core, GeForce GTX 1060 3GB 3GB G1 Gaming, ENTHOO EVOLV SHIFT Mini ITX Tower - PCPartPicker
Sabit olduğunu biliyorum da CPU 5200 ile iletişim kurmuyor mu ? Darboğaz değil mi bu ?

Intel hakkında pek bir bilgim yok fakat Ryzen'de bellek kontrolcüsünün, PCIe kontrolcüsünün vs. bulunduğu kısım ile işlemci çekirdekleri arasında Infinity Fabric yolu var. İletişim bu yolla sağlanıyor. Eğer bu yolun frekansı MCLK ve UCLK'ye(bellek kontrolcüsü frekansı) eşit olmazsa performans kaybı yaşatıyor.

Fabric iletici, çekirdekler işleyici olarak düşünülebilir yanılmıyorsam. MCLK, UCLK, FCLK'yi sabit tutup işlemci hızını arttırıp azaltırsak bellek gecikmesi azalıp artacaktır fakat buna darboğaz demezdim.

Intel hakkında pek bir bilgim yok fakat Ryzen'de bellek kontrolcüsünün, PCIe kontrolcüsünün vs. bulunduğu kısım ile işlemci çekirdekleri arasında Infinity Fabric yolu var. İletişim bu yolla sağlanıyor. Eğer bu yolun frekansı MCLK ve UCLK'ye(bellek kontrolcüsü frekansı) eşit olmazsa performans kaybı yaşatıyor.

Fabric iletici, çekirdekler işleyici olarak düşünülebilir yanılmıyorsam. MCLK, UCLK, FCLK'yi sabit tutup işlemci hızını arttırıp azaltırsak bellek gecikmesi azalıp artacaktır fakat buna darboğaz demezdim.

Evet onu okuyup denemiştim 1:1 oranı yaptığımda stabilite ve hız olarak bana geri döndü. Benim takıldığım nokta işlemcinin desteklediği ram hızı neyi temsil ediyor ? Ramin kendi hızından düşükse rami tam kapasitede kullanamıyor mu demek ? Ve bu değer xmp baz alınmadan mı belirleniyor ? Çünkü ramin normal hızı 4800 expo ile 6000.

Evet onu okuyup denemiştim 1:1 oranı yaptığımda stabilite ve hız olarak bana geri döndü. Benim takıldığım nokta işlemcinin desteklediği ram hızı neyi temsil ediyor ? Ramin kendi hızından düşükse rami tam kapasitede kullanamıyor mu demek ? Ve bu değer xmp baz alınmadan mı belirleniyor ? Çünkü ramin normal hızı 4800 expo ile 6000.

RAM'in normal hızı dediğin JEDEC profili. DRAM'lerin üreticinin(Hynix, Micron, Samsung vs.) fabrikasından çıktığında sahip olduğu değerler. Sonrasında ise Corsair, Kingston gibi markalar bu DRAM'leri alıp PCB'ye takıyor ve kendilerine göre Overclock yapıyor. Bazen hazır ayarı geçirmeyen, tweaker mantığıyla çalışanlar da olabiliyor fakat onları incelemedim. Muhtemelen Memory Try It ile benzerdir.

XMP açıkken bellek de XMP hızında çalıştığına göre XMP profili baz alınıyor. İşlemci hızı belleğe göre çok düşükse bu düşük bant genişliği olarak değil yüksek bellek gecikmesi olarak dönecektir muhtemelen.

İşlemcinin stabil şekilde çıkabildiği maksimum bellek frekansı işlemciye göre değişebilir. Bazılarının bellek kontrolcüsü 3200 MHz'in üstüne çıkamaz bazılarının Infinity Fabric'i 2066 MHz.

en basitinden yazayım eğer bellek tipi ve bellek hızı işlemcilerde önemsiz olsaydı o bilgilerde desteklediği ram frekanslarını yazmazlardı makul ve mantıklı olan işlemci desteğinin verdiği frekansta almak tabi yükseltme yapılacaksa üstü alınabilir sonucta ram frekansı biostan değiştirilebiliyor uyum icin oc özellikli anakart ileriye dönük olması acısından alınırdı artık ddr5 devri gelmek üzere o yüzden ddr5 almak en mantıklısı

Bir haftadır kafayı yedirtti bana.

13900ks
Asus rog z790-a II
Trident z5 7600 ram kullanıyorum. Ramleri xmp ile 7600 de çalıştırdım. Bi kaç gün kullandım, sonra donmalar, çökmeler.

En gıcık olduğum ilk açılışta masaüstünde 1 sn donuyordu. Bu format attığım usb ile ilgiliymiş. Başka flasha yükledim düzeldi.

Mavi ekran hatalarıda işlemci max 5600mhz destekliyormuş. 7600den düşe düşe 6400 de kararlı şekilde çalışıyo. 7600 de ram test programlarında deli gibi hata dönerken. 6400 de sıfır sorun.

Anakartın desteklediği en yüksek RAM frekans hızıyla aynı veya altında aldığın RAM'in frekans hızı neyse o hızda çalışır. O anakarta 4000 MHz RAM alırsan 4000 MHz, 3000 MHz alırsan stok 3000 MHz çalışır. 2400 MHz alırsın biraz becerikli ve şansın yaver gitmişse 3200 MHz hızında kullanırsın. Yani diyeceğim o ki RAM frekansını belirleyen anakarttır işlemci değildir.

Fikir vermesi için alta bir örnek koydum. O işlemciye anakart desteklediği için 4266 MHz RAM bile takmışlar.

Govizlora's Completed Build - Core i3-8350K 4GHz Quad-Core, GeForce GTX 1060 3GB 3GB G1 Gaming, ENTHOO EVOLV SHIFT Mini ITX Tower - PCPartPicker

Abi sağ olasın biri bana işlemciye göre demişti çok korkmuştum sağ ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı