İşlemcinin desteklediği RAM frekansının üstünde RAM kullanılır mı?

UnknowUser

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bir sistem topluyorum. Kullanacağım işlemci Intel i3-8350K. İntel'in sitesinde bu işlemcinin max. 2400 MHz frekansında RAM desteklediği yazıyor. Anakartta, örnek veriyorum MSI Z370M Mortar'ın özelliklerinde ise 4000 MHz desteklediği yazıyor. Soruma gelelim; Ben örnek verdiğim anakartta bahsettiğim işlemciyi kullansam ve 3000MHz frekansında çalışan RAM taksam 2400MHz frekansında mı çalışacak 3000MHz frekansında mı çalışacak?

Çözüm
Anakartın desteklediği en yüksek RAM frekans hızıyla aynı veya altında aldığın RAM'in frekans hızı neyse o hızda çalışır. O anakarta 4000 MHz RAM alırsan 4000 MHz, 3000 MHz alırsan stok 3000 MHz çalışır. 2400 MHz alırsın biraz becerikli ve şansın yaver gitmişse 3200 MHz hızında kullanırsın. Yani diyeceğim o ki RAM frekansını belirleyen anakarttır işlemci değildir.

Fikir vermesi için alta bir örnek koydum. O işlemciye anakart desteklediği için 4266 MHz RAM bile takmışlar.

Govizlora's Completed Build - Core i3-8350K 4GHz Quad-Core, GeForce GTX 1060 3GB 3GB G1 Gaming, ENTHOO EVOLV SHIFT Mini ITX Tower - PCPartPicker
Çok güzel soru ama yorumlarda farklı bilgiler var kafam iyice karıştı.

Çok güzel soru ama yorumlarda farklı bilgiler var kafam iyice karıştı.

Aynen bende bu soruyu arıyordum yıllar önce sorulmuş ama herkes farklı bir şey diyor bende şaşırdım kafalar karışık. AM4 soket 3200 MHz'ye kadar destekliyor yazmakta bu durumda 3600 MHz taksak olmayacak mı konudaki bir arkadaş denemiş işlemci ile alakası yok demiş. Demek ki oluyor. Sanırım en iyisi denemek.

Anakartın desteklediği en yüksek RAM frekans hızıyla aynı veya altında aldığın RAM'in frekans hızı neyse o hızda çalışır. O anakarta 4000 MHz RAM alırsan 4000 MHz, 3000 MHz alırsan stok 3000 MHz çalışır. 2400 MHz alırsın biraz becerikli ve şansın yaver gitmişse 3200 MHz hızında kullanırsın. Yani diyeceğim o ki RAM frekansını belirleyen anakarttır işlemci değildir.

Fikir vermesi için alta bir örnek koydum. O işlemciye anakart desteklediği için 4266 MHz RAM bile takmışlar.

Govizlora's Completed Build - Core i3-8350K 4GHz Quad-Core, GeForce GTX 1060 3GB 3GB G1 Gaming, ENTHOO EVOLV SHIFT Mini ITX Tower - PCPartPicker

Hocam takmakta bir şey yok. Anakarta her şeyi takarsın. Önemli olan kararlılık.

Benim işlemci 5200MHz destekliyor, ramler 6000MHz, anakart 6400MHz destekliyor. Bir süre ramleri 6000MHz A-xmp profilinde çalıştırdım ama ufak tefek şişmeler kasılmalar oluşmaya başladı. Sonra üstüne azıcık gpu ve cpu o.c. denedim bu sefer patır patır bdos yedim. Windowsu da corrupt etti.

Ben de bu konuyu araştırıyorum o yüzden. Eğer işlemciye bağlı bir durumsa 5200, 5400 MHz arasında kullanıcam.

İşlemci, anakart ve RAM topolojisi o mesajımı yazdığım zamandan bu yana çok değişti. Intel ayrı AMD ayrı RAM teknolojileri geliştirdi. @SercanSerdar aldığın parçaların uyumu yanında RAM'in anakartın desteklediği üst limite ulaşmasında RAM'e verilen voltajın, zamanlama değerinin önemi çok fazla. Bir de anakart yeniyse desteklediği üst limitte kararlılık için AGESA güncellemelerini beklemen gerekebilir.

İşlemci, anakart ve RAM topolojisi o mesajımı yazdığım zamandan bu yana çok değişti. Intel ayrı AMD ayrı RAM teknolojileri geliştirdi. @SercanSerdar aldığın parçaların uyumu yanında RAM'in anakartın desteklediği üst limite ulaşmasında RAM'e verilen voltajın, zamanlama değerinin önemi çok fazla. Bir de anakart yeniyse desteklediği üst limitte kararlılık için AGESA güncellemelerini beklemen gerekebilir.

Evet konu çok eskiymiş sen söyleyince farkettim kusura bakma.

Doğru O.C. veya Undervolt profilleri kurmak için günlerdir araştırıyorum, CPU, RAM, GPU, MB hepsinin çalışma prensibi ve değerlerini araştırıyorum beynim allak bullak oldu. Son kullanıcı olarak bunlarla uğraşmak paranla rezil olmak gibi bir şey.

Şimdi diyeceksin ki regular bir kullanıcı olarak çok uğraşma düşük değerlerde kullan. Ama ben genelde iş yapıyorum web browsing, render vs. vs. kullanıyorum. Yeri gelince animasyon, video edit, motion graphic yapıyorum. Aynı zamanda sistem de günün şartlarına göre üst segmentte son teknolojiler GPU hariç.

Ramleri 6000'e çıkarınca (Sadece A-Xmp kullanarak) bariz bir akıcılık farkettim. Ryzen 9 7900x3d'de Precision Boost Overdrive yapınca bariz bir akıcılık farkettim. iGPU kapatınca bazı mavi ekran sorunlarından kurtuldum (genelde Netflix kullanırken oluyordu).

Yani tüm bunları farketmesem bu kadar uğraşıp kafaya takmazdım. Normal kullanımda bu akıcılığı keşfettim ve daha iş konusunda performans farkını keşfetmeye fırsatım olmadı.

Yani elimdeki donanımı en verimli ve kararlı bir şekilde kullanabileceğim ayarları bulsam inanılmaz kafam rahatlayacak. Normal kullanım için ve İş için iki profil ayarlasam yeterli. Ama bunun için binlerce forum başlığı, makaleler okumam gerekiyor. Çok saçma.

Bilgisiz cahil bendeniz yorumu: Ram bus hızları işlemciye değil, anakarta bağlıdır. Yalnız işlemci ağırlıklı uygulamalarda işlemcinin desteklediği bus hızından fazlasını kullanamazsınız.

Örneğin; işlemciniz i5 12600kf olsun (DDR4 3200 mhz desteği mevcut), anakart 5333 mhz, ram de 4800 mhz olsun. Sistemi akıcı kullanmak için biostan 4800 mhz bus hızını seçtiniz. Bu seçimin faydasını GPU tabanlı oyunlarda çok net görürsünüz ama CPU tabanlı programlarda bus hızı kısıtlanır ve işlemcinin desteklediği maksimum frekansı kullanır yani 3200 mhz.

Bilgisiz cahil bendeniz yorumu: Ram bus hızları işlemciye değil, anakarta bağlıdır. Yalnız işlemci ağırlıklı uygulamalarda işlemcinin desteklediği bus hızından fazlasını kullanamazsınız.

Örneğin; işlemciniz i5 12600kf olsun (DDR4 3200 mhz desteği mevcut), anakart 5333 mhz, ram de 4800 mhz olsun. Sistemi akıcı kullanmak için biostan 4800 mhz bus hızını seçtiniz. Bu seçimin faydasını GPU tabanlı oyunlarda çok net görürsünüz ama CPU tabanlı programlarda bus hızı kısıtlanır ve işlemcinin desteklediği maksimum frekansı kullanır yani 3200 mhz.

Yani diyorsun ki işlemci ram'e ihtiyaç duyunca kendi desteklediği bus hızını, Gpu ise ram'e ihtiyaç duyunca anakartın desteklediği bus hızını kullanır. Bu arada anakartın, ram'inin en üst sınırından fazlasını da destekliyorsa o.c. ile bir miktar aşırtabilirsin, ama ramler çok hassas olduğu için cortlama ihtimalin yüksek. Zaten hız aşırtsan da sadece gpu tabanlı işlemlerde işine yarar.

Doğru anladım di mi ?

O zaman cpu gerektiren işlerde (ki profesyonel kullanımda hemen hemen her şey demek bu) cpu'ların daha yüksek bus hızlarını desteklemesi için geliştirilmelerini bekleyeceğiz.

Bugün ram'ler 7000-8000 MHz'lere çıkıyor, DDR6 da yolda. PCi-e de gelişiyor. SSD'ler de aldı başını gidiyor. Bugün işlemcilerin bus hızı 5200 MHz'lerde olması çok komik ve saçma değil mi ?

Bu CPU denilen componentin sınırlarına ulaşılmak üzere sanırım yakında cortlayacak. Diğer tüm bileşenler gelişirken CPU'lar belli bir performansta çakılı kalacak gibi hissediyorum.

Yani diyorsun ki işlemci ram'e ihtiyaç duyunca kendi desteklediği bus hızını, Gpu ise ram'e ihtiyaç duyunca anakartın desteklediği bus hızını kullanır. Bu arada anakartın, ram'inin en üst sınırından fazlasını da destekliyorsa o.c. ile bir miktar aşırtabilirsin, ama ramler çok hassas olduğu için cortlama ihtimalin yüksek. Zaten hız aşırtsan da sadece gpu tabanlı işlemlerde işine yarar.

Doğru anladım di mi ?

O zaman cpu gerektiren işlerde (ki profesyonel kullanımda hemen hemen her şey demek bu) cpu'ların daha yüksek bus hızlarını desteklemesi için geliştirilmelerini bekleyeceğiz.

Bugün ram'ler 7000-8000 MHz'lere çıkıyor, DDR6 da yolda. PCi-e de gelişiyor. SSD'ler de aldı başını gidiyor. Bugün işlemcilerin bus hızı 5200 MHz'lerde olması çok komik ve saçma değil mi ?

Bu CPU denilen componentin sınırlarına ulaşılmak üzere sanırım yakında cortlayacak. Diğer tüm bileşenler gelişirken CPU'lar belli bir performansta çakılı kalacak gibi hissediyorum.

Bellek hızı kafasına göre değişmez. Sabittir. 8000 MHz dediğin bellek ise aslında 4000 MHz'dir.

Bellek hızı kafasına göre değişmez. Sabittir. 8000 MHz dediğin bellek ise aslında 4000 MHz'dir.

Sabit olduğunu biliyorum da CPU 5200 ile iletişim kurmuyor mu ? Darboğaz değil mi bu ?

Geri
Yukarı