İşlemcinin Ekran Kartına Darboğaz Yaptığını Nasıl Anlarız?

Heur9

Decapat
Darboğazdın ne olduğunu biliyorum. Fakat sormak istediğim şeyi bir örnek ile açıklayayım.
Elimizde RX 460 gibi bir ekran kartı olsun. Bu kartın eski nesil işlemciler ile beslemeye kalksak, seçeceğimiz işlemcinin hangi özelliklerine bakmamız gerekir.
"örneğin: Intel Core 2 Duo E5200 2.2GHz bu işlemciyi overclock yaparak GHz değerlerini yükseltirsek Darboğazın önüne geçebilir miyiz?"
vermek istediğim örnek GHz değeri gibi farklı değerler ile mi bunun sınamasını yapıyoruz veya başka bir bilgi ile mi?

Not: elimde olmayan ürünler için nasıl kontrol edebilirim?
(MSI afterburner ile kontrol etmeyi biliyorum)

Son düzenleme:
Darboğazdın ne olduğunu biliyorum. Fakat sormak istediğim şeyi bir örnek ile açıklayayım.
Elimizde RX 460 gibi bir ekran kartı olsun. Bu kartın eski nesil işlemciler ile beslemeye kalksak, seçeceğimiz işlemcinin hangi özelliklerine bakmamız gerekir.
"örneğin: Intel Core 2 Duo E5200 2.2GHz bu işlemciyi overclock yaparak GHz değerlerini yükseltirsek Darboğazın önüne geçebilir miyiz?"
vermek istediğim örnek GHz değeri gibi farklı değerler ile mi bunun sınamasını yapıyoruz veya başka bir bilgi ile mi?
Bir oyuna girin ve fps değerlerine bakın. Orada CPU kullanımının %100 olduğunu görürseniz dar boğaz sorunu vardır.

Eğer ürünler elinizde yoksa internette hemen hemen her ürünün farklı kombinasyonlarla benchmark testleri ve performans yorumları mevcut. Yabancı forumlarda da bu konular konuşuluyor, oralara da bakabilirsiniz. Eğer ürünler elinizde ise ve nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız MSI Afterburner gibi bir uygulama yardımıyla CPU ve GPU kullanımına bakabilirsiniz.

Bir oyuna girin ve fps değerlerine bakın. Orada CPU kullanımının %100 olduğunu görürseniz dar boğaz sorunu vardır.
sormak istediğim bu değil bunu bende biliyorum. ama elimde olmayan işlemciler ile test yapamayacağım için Rx460 gibi bir ekran kartına eski nesil 2. el bir sistem toplamak istiyorum. İşlemcinin ekran kartını besleyip besleyemeyeceğini nasıl öngöre bilirim? işlemcinin hangi değerlerine bakmak gerekli?

Oyunlarda ultra ayarlarda drop yiyorsan, (bol bol) geçmiş olsun darboğaz yiyorsundur. Değil tabiki de.
Değerlere bakın. Internetten araştırın ve Afterburner(MSI için) veya GPU Tweak(Asus için) gibi programlarla GPU ve CPU değerlerini kontrol edin. ekran kartının kullanımı yüzde olarak düşük olup CPU değerin %100 oluyorsa darboğaz yiyorsun demektir.

Eğer ürünler elinizde yoksa internette hemen hemen her ürünün farklı kombinasyonlarla benchmark testleri ve performans yorumları mevcut. Yabancı forumlarda da bu konular konuşuluyor, oralara da bakabilirsiniz. Eğer ürünler elinizde ise ve nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız MSI Afterburner gibi bir uygulama yardımıyla CPU ve GPU kullanımına bakabilirsiniz.
benchmark testlerindeki değerleri overclock ile ne kadar yukarı çekebilirim. Birde bu testlerdeki hangi değerlere bakmam gerekli?

Youtube gibi mecralarda işlemci ve ekran kartını aratarak ilgili videolara ulaşabilirsiniz. Benchmark testlerinde darboğaz olmaması için GPU(ekran kartı) %97-100 kullanmalı ve CPU(işlemci)%100 ün antında kullanılmalıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

sormak istediğim bu değil bunu bende biliyorum. ama elimde olmayan işlemciler ile test yapamayacağım için Rx460 gibi bir ekran kartına eski nesil 2. el bir sistem toplamak istiyorum. İşlemcinin ekran kartını besleyip besleyemeyeceğini nasıl öngöre bilirim? işlemcinin hangi değerlerine bakmak gerekli?
Derdini kimse anlamamış dostum. Ben dediğini gayet iyi anladım. Google'da ve YouTube'de bir çok işlemci ile bir çok ekran kartının oyunlarda performans testleri bulunmakta. Bazen çok eski işlemci ve ekran kartı bir arada olan videolar bulmak zor olabiliyor. Ama en azından Google mesela Rx480 vs ryzen 1300x yazdığında gerek yabancı gerek yerli forumlarda videolu testler olmasa da darboğaz hakkında yeterince yazı bulabiliyorsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı