İşlemcinin kendini overclock yapması?

lastwhisper23

Hectopat
İşlemci ve ekran kartımın sıcaklık değerlerine bakmak için HW monitor programını indirdim. İşlemcim (Ryzen 5 1600 12 nm versiyon) normalde bildiğim kadarıyla boşta 3.2 GHz Turbo'da 3.6 GHz'de çalışıyor ama overclockla 4 veya 4.2 GHz'ye çıkarılabiliyor. Sıcaklık testine bakarken işlemcimin maksimum kullanımda 4 GHz hızına çıktığını gördüm garibime gitti çünkü ne BIOS'tan ne farklı bir programdan overclock yapmadım zaten anakartım da ASUS Prime A320M-F-si yani overclocka elverişli değil. Sonra MSI Afterburner'i açıp öyle oyuna girdim ama işlemcinin 3.6 GHz'yi geçtiğine denk gelmedim. Acaba HW monitor programı hatalı olabilir mi? Yoksa ben mi yanlış anladım?

Dosya Ekleri

• ScreenShot_20200325105321.png
    ScreenShot_20200325105321.png
    37,8 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ve ekran kartımın sıcaklık değerlerine bakmak için HW monitor programını indirdim. İşlemcim (Ryzen 5 1600 12 nm versiyon) normalde bildiğim kadarıyla boşta 3.2 GHz Turbo'da 3.6 GHz'de çalışıyor ama overclockla 4 veya 4.2 GHz'ye çıkarılabiliyor. Sıcaklık testine bakarken işlemcimin maksimum kullanımda 4 GHz hızına çıktığını gördüm garibime gitti çünkü ne BIOS'tan ne farklı bir programdan overclock yapmadım zaten anakartım da ASUS Prime A320M-F-si yani overclocka elverişli değil. Sonra MSI Afterburner'i açıp öyle oyuna girdim ama işlemcinin 3.6 GHz'yi geçtiğine denk gelmedim. Acaba HW monitor programı hatalı olabilir mi? Yoksa ben mi yanlış anladım?

Hocam o anakartta O.C yapanlar var.

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Hocam o anakartta O.C yapanlar var.

Evet ben de gördüm bazıları anakart aslında elverişli 350 serisi daha çok satsın diye BIOS ile engelliyorlar diyen var, o anakart soğutucusu vb OC için uygun değil bozulur diyen var. Ben de bulaşmadım hiç zaten 1080P oynuyorum sistem Ultra'da oynatıyor sıkıntısız diye.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı