İşlemcinin Oyundaki Etkisi

FX 8350 gerçek 8 çekirdektir. Yuva başına 1 çekirdek yerleştirilirken AMD, FX işlemcilerde yuva başına 2 çekirdek yerleştiriyor. Çoğu işlemci tanı programı yuva sayısına bakarak işlemcinin kaç çekirdek olduğunu söyler. Bu yüzden yanılgı içerisine girebilirsiniz. FX 8000 ve FX 9000 serisi gerçek 8 çekirdektir. İntel'e kıyasla kabak çekirdeği oluyor ama bu gerçeği değiştirmiyor.
Hayır değildir. 4 modül içindeki ikişer çekirdekten oluşur.

AMD's FX-8350 processor reviewed - The Tech Report - Page 1

AMD FX 8350 processor review - The Architecture - Cache - Compilers - processors

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben ne dedim? Yuva başına 2 çekirdek dedim. 4 yuva var ve toplam 8 çekirdek oluyor. Paylaştığınız video da dediğimi doğruluyor. Farklı bir şey mi anlatmaya çalışıyorsunuz, anlamadım.

Hocam oradaki videoda adam ayrıntılı şekilde anlatıyor. Modüllerin içerisine yerleştirilen çekirdeklerden bahsediyor. Ne amaçla yapıldığından bahsediyor. Yuvalara ikişer adet çekirdek yerleştirilmiş. İntel, işlemcilerde yazılımla yapıyor bu işi. AMD ise donanımsal olarak ikiye bölüyor işlemciyi. AİDA 64, sanal ve gerçek çekirdeği birbirinden ayırt edebilir. Mesela İ7 4790 gibi bir işlemcinin CPU özelliklerine bakın AİDA 64'den, 4 çekirdek olduğunu göreceksiniz. Fakat bunu FX işlemcilere yaptığınız zaman her bir çekirdeği teker teker tanıyacaktır. Bunun sebebi her bir yuvanın içerisine 2 çekirdek yerleştirilmiş olmasıdır. AMD burada İntel'i taklit etmiş ama yazılımsal olarak çok geride olduğu için işi donanıma dökmüş.

Zaten adamlar bangır bangır bağırdılar. Dünyanın ilk 8 çekirdekli işlemcisini biz yaptık dediler. Sizin dediğiniz gibi olsaydı bunu İntel duyururdu ilk önce.

Hocam oradaki videoda adam ayrıntılı şekilde anlatıyor. Modüllerin içerisine yerleştirilen çekirdeklerden bahsediyor. Ne amaçla yapıldığından bahsediyor. Yuvalara ikişer adet çekirdek yerleştirilmiş. İntel, işlemcilerde yazılımla yapıyor bu işi. AMD ise donanımsal olarak ikiye bölüyor işlemciyi. AİDA 64, sanal ve gerçek çekirdeği birbirinden ayırt edebilir. Mesela İ7 4790 gibi bir işlemcinin CPU özelliklerine bakın AİDA 64'den, 4 çekirdek olduğunu göreceksiniz. Fakat bunu FX işlemcilere yaptığınız zaman her bir çekirdeği teker teker tanıyacaktır. Bunun sebebi her bir yuvanın içerisine 2 çekirdek yerleştirilmiş olmasıdır. AMD burada İntel'i taklit etmiş ama yazılımsal olarak çok geride olduğu için işi donanıma dökmüş.

Anlaşamadığımız nokta şu mantıksal çekirdek sanal çekirdek demek değildir ama fiziksel çekirdek demekte değildir. İntelde mantıksal çekirdek mimarisi kullanılmıyor. Fiziksel ve sanal çekirdek mimarisi var. Amd mantıksal ve sanal çekirdek mimarisni kullanıyor. Aslında fiziksel çekirdeği yok. Benim gerçek çekirdekten kastım fiziksel çekirdek. Çünkü gerçek çekirdeği fiziksel çekirdek temsil eder. Zaten bu yüzden oyunlarda intelin gerisinde kalırken, render işleminde fx-6300 i5 işlemcilere kafa tutuyor. Amdnin yaptığı mantıksız bir iş değil tam aksine doğru bir iş. Çünkü bir tarafta 2 milyar dolarlık amd , diğer tarafta 40 milyar dolarlık intel. Bu rekabet anca bu kadar olur. Bu arada duyurdu zaten hocam:

Intel Core i7-5960X Haswell-E Review: A True 8-core Desktop CPU - TechSpot

Son düzenleme:
O
Dikkatli inceleyin. Dört modül ve sekiz mantıksal çekirdek. Gerçek çekirdek ; fiziksel çekirdektir. Fx-8350 aslında 4 fiziksel çekirdek (gerçek çekirdek) ve 8 mantıksal çekirdekten( threads/logical) oluşur.
Ozaman 8 mantıksal çekirdek varsa toplam 16 çekirdek olması lazım degilmi.Amd nin yeni işlemcilerinde ht var.Fx 8000 9000 serilerinde şuan yok, ama amd gerçek 8 çekirdektir.şuanda ht sadece intelde var.Mantıksal çekirdek şu demektir.inteldeki Ht mesala mantıksal çekirdektir.Amd de mantıksal çekirdek yoktur fiziksel 8 çekirdek vardır.Oyüzden intel 4 çekirdekle 84 watt harcarken amd 125watt harcıyor.Ben zamanında amd 8 gerçek çekirdekle 125w harcıyor dediğimde intel daha az harcıyor dediler.Bende intel 4 çekirdekde ondan az harcıyor dedim.İntel gerçek 8 çekirdek çıkartıgında 150watt kadar çıkıcak amd devrim yaptı dedim gelecege yatırım yaptı dedim inanmadılar.Şuan intel gerçek 8 çekirdekliler 140watt harcıyor amd çok ilerde 12 çekirdegi 75watt Çıkartıcak diye bir haber aldım.

Son düzenleme:
O

Ozaman 8 mantıksal çekirdek varsa toplam 16 çekirdek olması lazım degilmi.Amd nin yeni işlemcilerinde ht var.Fx 8000 9000 serilerinde şuan yok, ama amd gerçek 8 çekirdektir.şuanda ht sadece intelde var
Yok o şekilde hesaplamayın. Ama amd 8 çekirdeklidir fakat gerçek fiziksel sekiz çekirdekli değildir. Zaten şuanda gerçek yani fiziksel 8 çekirdeğe sahip tek işlemci i7-5960X dir

AMD işlemciye 4 adet modül yerleştirilmiş. Modüllerin her biri Hyper Threading'e benzer bir mantıkla çalışıyor. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi toplam 4 tane modül ve her birinin içinde 2'şerden 8 adet birim var. İşletim sistemi 8 mantıksal işlemci çekirdeği görmesine rağmen, komutları 4 adet çekirdek yerine getiriyor. Yani her bir yuvanın içerisinde 2 adet çekirdek oluyor. Elle tutulur gözle görülür. :) Zaten AMD bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek için bir çok açıklama yaptı.
“Buldozer mimarisi ile, eşsiz çoklu görev ve dinamik saf çekirdek performansı için endüstrinin ilk ve tek yerel 8 çekirdekli masaüstü işlemcisi."
"Birden fazla yoğun uygulamayı hiç zorlanmadan kaldırabilmesi için dinamik ve ayarlanabilir performansla üretilen ilk yerel 8 çekirdekli işlemci" gibi.
1.jpg

FX 6300 neredeyse İ7 performansına eşit demişsiniz render için. Cinebench R15 render puanlama sisteminde tam yük altında 400-450 puan alan bir işlemcinin 800 ile 1000 arası puan alan İ7 işlemciye yetişmek ne haddine?

O

Ozaman 8 mantıksal çekirdek varsa toplam 16 çekirdek olması lazım degilmi.Amd nin yeni işlemcilerinde ht var.Fx 8000 9000 serilerinde şuan yok, ama amd gerçek 8 çekirdektir.şuanda ht sadece intelde var.Mantıksal çekirdek şu demektir.inteldeki Ht mesala mantıksal çekirdektir.Amd de mantıksal çekirdek yoktur fiziksel 8 çekirdek vardır.Oyüzden intel 4 çekirdekle 84 watt harcarken amd 125watt harcıyor.Ben zamanında amd 8 gerçek çekirdekle 125w harcıyor dediğimde intel daha az harcıyor dediler.Bende intel 4 çekirdekde ondan az harcıyor dedim.İntel gerçek 8 çekirdek çıkartıgında 150watt kadar çıkıcak amd devrim yaptı dedim gelecege yatırım yaptı dedim inanmadılar.Şuan intel gerçek 8 çekirdekliler 140watt harcıyor amd çok ilerde 12 çekirdegi 75watt Çıkartıcak diye bir haber aldım.
Hocam amdde mantıksal çekirdek yoktur cümlesini nasıl kuruyorsun? O kadar link koydum , her yerinde logical core diyor dikkat. inteldeki ht de mantıksal çekirdek değil sanal çekirdektir. İkisini karıştırmayın.

AMD işlemciye 4 adet modül yerleştirilmiş. Modüllerin her biri Hyper Threading'e benzer bir mantıkla çalışıyor. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi toplam 4 tane modül ve her birinin içinde 2'şerden 8 adet birim var. İşletim sistemi 8 mantıksal işlemci çekirdeği görmesine rağmen, komutları 4 adet çekirdek yerine getiriyor. Yani her bir yuvanın içerisinde 2 adet çekirdek oluyor. Elle tutulur gözle görülür. :) Zaten AMD bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek için bir çok açıklama yaptı.
“Buldozer mimarisi ile, eşsiz çoklu görev ve dinamik saf çekirdek performansı için endüstrinin ilk ve tek yerel 8 çekirdekli masaüstü işlemcisi."
"Birden fazla yoğun uygulamayı hiç zorlanmadan kaldırabilmesi için dinamik ve ayarlanabilir performansla üretilen ilk yerel 8 çekirdekli işlemci" gibi.
Eki Görüntüle 71628

FX 6300 neredeyse İ7 performansına eşit demişsiniz render için. Cinebench R15 render puanlama sisteminde tam yük altında 400-450 puan alan bir işlemcinin 800 ile 1000 arası puan alan İ7 işlemciye yetişmek ne haddine?
Bak hocam şimdi anlaştık işte. İşlemci sekiz çekirdekli ama gerçek yani fiziksel sekiz çekirdekli değil. Demin de söyledim zaten gerçek fiziksel sekiz çekirdeğe sahip tek işlemci i7-5960X. Fx-6300 yanlış olmuş o nereden çıktı. Fx-8xxx olmalıdır o. FX-6300 i5 ile yarışır render de hatta daha iyidir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı