İşlemciye yapılan undervolt garanti bozar mı?

Melihhelp

Centipat
Dell G3 15 3590 laptop var ve oyunlarda işlemci 2.3GHz'e kadar geriliyor bu da oynanmaz şekilde takılmalar yaratıyor. Battlefield 5 oynarken anlık FPS düşmeleri takılmalar çok fazla acaba undervolt yaparsam garanti bozulur mu? Battlefield 5 oynarken çok takılma oluyor Rainbow, GTA 5 multiplayerda da oynatmayacak şekilde takılmalar olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayni cihazi 2 hafta oncesine kadar kullaniyordum. 100 dereceleri goruyordum ben. İsinma sorunu yuzunden bende undervolt yapmistim. Sorunu bir nebze cozmustu.

Edit: Undervolt isinmayi engelleyeceginden performans kaybiniz olmaz. Ve garanti disi kalma gibi bir durum yok ben cihazimi iade ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows logosuna sağ tık>Güç seçenekleri>Ek güç ayarları>Yüksek Performans>Plan ayarlarını değiştir>Gelişmiş güç ayarlarını değiştir>İşlemci güç yönetimi>En yüksek işlemci durumu.
Bu seçeneği %1 şeklinde kademeli olarak azaltın. Sıcaklığı düşürecek fakat işlemcinizi daha az kullanacağı için FPS droplara neden olabilir. Eğer bu seçenek zaten %100'ün altında ise %1 şeklinde kademeli olarak yükseltin. İşlemci güç kısıtlaması dediğim gibi FPS droplara neden olur.
Ayrıca QuickCPU indirerek park edilmiş çekirdekleri tam güç kullanımına alabilirsiniz. Tabii ısınmıyorsa. Eğer işlemciniz ısınıyorsa en yüksek işlemci durum yüzdesini arttırmanızı ve park edilmiş çekirdekleri tam güç kullanmanızı önermem.

Ayni cihazi 2 hafta oncesine kadar kullaniyordum. 100 dereceleri goruyordum ben. İsinma sorunu yuzunden bende undervolt yapmistim. Sorunu biz nebze cozmustu.

Edit: Undervolt isinmayi engelleyeceginden performans kaybiniz olmaz. Ve garanti disi kalma gibi bir durum yok ben cihazimi iade ettim.
Nasıl iade ettiniz ve hangi sebepten ? Oyunlarda performansı nasıldı ? Ve gördüğünüz kötü deneyimler nelerdi?

Nasıl iade ettiniz ve hangi sebepten ? Oyunlarda performansı nasıldı ? Ve gördüğünüz kötü deneyimler nelerdi?
Mavi ekran ve ekran karti arizasi sebebiyle servise yolladim. Hatanin sebebi ekran kartinin bozuk olmasiymis, tr servisi tespit edemedi globalden pc ye uzaktan baglanip tespit ettiler. Oyunlarda hicbir performans sorunu yoktu fh4,witcher,cs go yuksek ayarlarda oynuyordum. Servise mavi ekran ve sicaklik sorunuyla yolladim sagolsunlar tamir yerine iade raporu olusturdular. Cihaz ile ilgili tek sevmedigim nokta isinmadiydi. Cs de 99-100 arasi geziyordu araliksiz. Stress testlerinde 100 dereceden dusmuyordu. Termal macun degisimi yapmama ragmen. Belkide sorunlu oldugu icin boyledir.
Ek olarak: Dell’in son surum bios guncellemesinde undervolt ayarini kapatiyorlar. Undervolt yapmak istiyorsaniz bios’u 1.8 surumunde kullanmak zorundasiniz.

Mavi ekran ve ekran karti arizasi sebebiyle servise yolladim. Hatanin sebebi ekran kartinin bozuk olmasiymis, tr servisi tespit edemedi globalden pc ye uzaktan baglanip tespit ettiler. Oyunlarda hicbir performans sorunu yoktu fh4,witcher,cs go yuksek ayarlarda oynuyordum. Servise mavi ekran ve sicaklik sorunuyla yolladim sagolsunlar tamir yerine iade raporu olusturdular. Cihaz ile ilgili tek sevmedigim nokta isinmadiydi. Cs de 99-100 arasi geziyordu araliksiz. Stress testlerinde 100 dereceden dusmuyordu. Termal macun degisimi yapmama ragmen. Belkide sorunlu oldugu icin boyledir.
Ek olarak: Dell’in son surum bios guncellemesinde undervolt ayarini kapatiyorlar. Undervolt yapmak istiyorsaniz bios’u 1.8 surumunde kullanmak zorundasiniz.
Cinebench skoru kaçtı hatırlıyor musunuz ve bende başta 100°oluyor zonra işlemci kendini 2.3 ghze kadar düşürüyor 85° sabit kalıyor bu da oyun performansını bir hayli etkiliyor.

Undervoltsuz cinebench’te 1850 almisti. Undervolt ayariyla 2110’u gordum en yuksek.
ekran kartı gtx1650 işlemci de i7 9750h mıydı? Ben cinebench skoru undervoltsuz 1. Denemede 2400 2. Denemede 2640 aldım.

Undervolt garanti bozmaz.
Eğer çok fazla ısı sorununuz varsa güç planı sekmesinden en yüksek işlemci durumunu %100 den %90 veya %95 e çekin. 10-15 derece ısının azaldığını göreceksiniz. Vsync de kullanın.
55.png

Undervolt garanti bozmaz.
Eğer çok fazla ısı sorununuz varsa güç planı sekmesinden en yüksek işlemci durumunu %100 den %90 veya %95 e çekin. 10-15 derece ısının azaldığını göreceksiniz. Vsync de kullanın.
Eki Görüntüle 560908
Isı aslında şikayet ettiğim konu değil . Isındığında işlemci 2.3 ghz oluyor bu da oyunlarda performansı ciddi manada etkiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı