Underclock ve undervolt garantiyi bozar mı?

mizyaz

Centipat
i7 9750H işlemcili laptopumda sıcaklıklar çok yüksek diye aşağıdaki gibi underclock ve undervolt yaptım. Oyunlarda 60 FPS yeterli geliyor. O yüzden performans kaybı sorun değil, thermal paste yenileyene kadar. Sorum şu; bu yaptığım değişimler zararlı mı? Garantiyi bozar mı?

Ekran Alıntısı.PNG

İşlemleri yapmadan önce 90+ sıcaklık ve 100+ FPS görüyordum. Şimdi 60-80 arası sıcaklık ve 60-90 arası FPS alıyorum. Sadece undervolt yapınca ise hiçbir şey değişmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervolt işlemcinize zarar verebilir, underclock ise makul bir şekilde yapılması durumunda herhangi bir zarara neden olmayacaktır.

Not: Underclock yaptığınızda bilgisayarda kasma ve nedensiz kapanmalar yaşanabiliyor.

Garanti konusuna gelecek olursak, MSI bu konuda kullanıcıları biraz daha serbest bırakıyor. Fabrika mühürünün bozularak bilgisayarın açılmasına müsade gösteriyorlar. Underclock yapılmış bir bilgisayarı garanti kapsamından çıkartacaklarını pek sanmıyorum.

Bu konuda yetkili servisine mail atabilir ve bilgi alabilirsiniz. Son derece hızlı dönüş yapıyorlar.

Undervolt işlemcinize zarar verebilir, underclock ise makul bir şekilde yapılması durumunda herhangi bir zarara neden olmayacaktır.

Not: Underclock yaptığınızda bilgisayarda kasma ve nedensiz kapanmalar yaşanabiliyor.

Garanti konusuna gelecek olursak, MSI bu konuda kullanıcıları biraz daha serbest bırakıyor. Fabrika mühürünün bozularak bilgisayarın açılmasına müsade gösteriyorlar. Underclock yapılmış bir bilgisayarı garanti kapsamından çıkartacaklarını pek sanmıyorum.

Bu konuda yetkili servisine mail atabilir ve bilgi alabilirsiniz. Son derece hızlı dönüş yapıyorlar.

Cevabınız için teşekkürler.
Undervolt değeri maksimum değerinden çok uzakta. (-0,160 a kadar gider deniyor.) bu şekilde yine zarar verir mi?
Underclock için internette hep olumsuz şeyler yazılıyordu ben de eski haline döndürdüm. Şuanlık sıcaklıklar fena değil gibi. (Outer worldste 70-80 derece arası cpu ve gpu)

Bu konu için başlık açmıştım Msi Ge75 Raider 9Sf model laptobu satın aldığımda garantiye net bir şekilde sordum fakat net bir geri dönüş alamadım dedikleri şey şu;
"yazılımsal bir kaynak ile işlemci veya gpu yanarsa kullanıcı hatası kabul edilir." Tabi servisten de başka cevap beklemek saçma olur fakat undervolt ve underclockun fiziksel olarak böyle bir hasar oluşturması imkansız ve programı açmadığın sürece işlem her seferinde sıfırlanır. Undervolt işlemciye zarar vermez bu bilgi yanlıştır aşama aşama denersin değerleri abartırsan mavi ekrana düşer ve sistem yeniden başlatıldığında ayarların sıfırlanır, perfomans düşüklüğü değil performansta iyileştirme ve bariz ısı düşümü yaşatır underclock performans da düşüşe yol açabilir, undervolt yeterli gelmiyorsa yanında underclock yapabilirsin. 9750h için undervolt rehberini linkten bulabilirsin ben 95 derecelerden 80 lere düştüm bu da yetmediği zaman hazır ts profilleri kullanıyorum 70 lerde seyirediyor cpu sıcaklığım merak ediyorsan inceleyebilirsin

Cevabınız için teşekkürler.
Undervolt değeri maksimum değerinden çok uzakta. (-0,160 a kadar gider deniyor.) bu şekilde yine zarar verir mi?
Underclock için internette hep olumsuz şeyler yazılıyordu ben de eski haline döndürdüm. Şuanlık sıcaklıklar fena değil gibi. (Outer worldste 70-80 derece arası cpu ve gpu)
Şahsi görüşümü söylüyorum, -0,125'te hiç bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum (kesin bir şey söylemek imkansız). Ancak Aida64 ile stres testine sokmadan işlemciyi ağır yük altında çalıştırmamanızı tavsiye ederim. Underclock'ta dediğim gibi anlamsız kasmalar veya kapanmalarla karşılaşabilirsiniz.

Ek olarak -0,050 ile başlayıp stres testine sokun, sonrasında mavi ekran alana kadar artırın (-0,125'te dahi mavi ekran ile karşılacağınızı sanmıyorum).

Introduction to Microprocessors 101 dersine hosgeldiniz.
Ilk olarak laptoplarda CPU voltaj ayarlari dinamiktir yani voltaj zaten 1.1V vs gibi bir degerde sabit degildir, ne kadar gerekiyor ise o kadar voltaj verilir. Ornegin(salliyorum) normalde 2GHz=800mV, 3GHz=1000mV, 4GHz=1.2V seklinde ise 100mv lik undervolt ile 2GHz=700mV, 3GHz=900mV... olur. Anlayacaginiz islemci zaten daha once 800mV kadar dusuk bir deger gordu, hatta kapali iken 0mV goruyor bir sorun olusturur mu? Kesinlikle hayir. Sadece windows calisirken fazla undervolt yaparsaniz yukardaki arkadasin dedigi gibi mavi ekran yersiniz ve calisan uygulama hassas bir sey ise(mesela similasyon programi) calisan programdaki verilerin zaragorebilir. Fiziksel bir zarar soz konusu degil.

Undervolt zarar vermez tam tersine faydalidir. Yuksek gerilim altindaki yari iletkenlerde yipranma daha fazladir.

Ayrica isletim sistemindeki kayitlar disinda CPU'ya giden voltajin ne oldugunu, degistirilip degistirilmedigini kayit eden baska bir kayit programi yoktur. Yani islemcinize Overvoltage yapip 2 Volt verip yaksaniz bile HDD ve SSD'yi sildikten sonra kimse kullanici hatasi oldugunu kanitlayamaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı