İşlemciyi aşırı zorlamak performansını kalıcı olarak düşürür mü?

IGPU overclocktan bahsediyorum ben.
Performans ömrü mü? Gerçekten fikir sahibi olmadığın konularda konuşma geceleri edebiyat falan paylaş.
Ben yaşadığım sorunu paylaştım. Çabuk ısınmadan dolayı performansı düşen bir işlemci kullandım. Ve kime sorsam sorun işlemcide dedi durdu. Konu sahibi de buna benzer bir şey yazmış. Olayı büyütmeye gerek yok.
Edebiyat falan paylaş ne demek? Bilginiz olmayan konularda böyle yorumlar yapmayınız o halde siz de? Türkçede ''edebiyat falan paylaş'' diye bir cümle kurulması doğru değil.

Bilgisayarımı uzun süre ekran kartsız onboard işlemcim ile kullandım ve o kadar zorlandı ki bazen çökmeler oluyordu. İşlemcim Intel Pentium G4400.

Yok kardeşim, ne kadar zorlarsan zorkla, hız aşırtma olmadığı için bir sorun teşkil etmeyecektir. İşlemci dediğimiz çip aslında ömürlüktür diyebiliriz. İstediğin kadar zorlayabilirsin

Ben yaşadığım sorunu paylaştım. Çabuk ısınmadan dolayı performansı düşen bir işlemci kullandım. Ve kime sorsam sorun işlemcide dedi durdu. Konu sahibi de buna benzer bir şey yazmış. Olayı büyütmeye gerek yok.
Edebiyat falan paylaş ne demek? Bilginiz olmayan konularda böyle yorumlar yapmayınız o halde siz de? Türkçede ''edebiyat falan paylaş'' diye bir cümle kurulması doğru değil.
Yaşadığın sorun işlemcinin ısınması değil yetersiz soğutman. Isınınca işlemci performansından bir şey kaybetmez daha fazla ısınmamak için frekans düşürür yeterince soğuyunca tekrar yüksek frekansa çıkar. Soğutman iyi olsaydı hiçbir zaman işlemcin frekans düşürmek zorunda kalmazdı. Bilgin olmayınca işlemcinin performans ömrü 6 saat falan dersin.

Performans ömründen bahsetmiştim. Aşırı zorlama ısınmaya neden olmaz mı?

İşlemci ekran kartı gibi değildir. Kalıcı ısınma yaşanmaz. Sıvı soğutma vb, takviyelerle ısınma stabil korunur. İşlemciyi ancak anakarttan gelen yüksek voltaj bozabilir. O da başıma geldiği için biliyorum. Güç kaynağım arızalı olduğu için dengesiz voltaj vererek, hem anakartımı hemde işlemcimi çöp etmişti.

İşlemci ekran kartı gibi değildir. Kalıcı ısınma yaşanmaz. Sıvı soğutma vb, takviyelerle ısınma stabil korunur. İşlemciyi ancak anakarttan gelen yüksek voltaj bozabilir. O da başıma geldiği için biliyorum. Güç kaynağım arızalı olduğu için dengesiz voltaj vererek, hem anakartımı hemde işlemcimi çöp etmişti.
Evet ben de hemen hemen anlık performanstan bahsetmiştim. Eğer soğutma iyi değilse ve işlemci ısınıyorsa benim de başıma geldiği gibi günde 6 saat açık kaldıktan sonra maalesef kullanamaz oluyor insan. Performans ömründen kastım da buydu ama bazı arkdaşlar konuyu tam anlamamış. Ya da ben alatamadım. Bu işin uzmanı değilim elbette ama yaşadığım da somut bir örnek. Yüksek voltaj da birçok parçaya zarar verebiliyor evet. Neyseki öyle bir şey yaşamadım. Ama dediğim gibi aşırı zorlama sınmaya neden oluyor ve anlık performans ömrünü kısaltıyor. PC'yi kullanırken konu sahibinin bahsettiği sorunlar yaşanabiliyor. Hele bir de bendeki işlemci gibi eski bir ürün olunca.

Kasa bakimi fan temizligi termal macun yenilemesi yaparsaniz islemciye hic birsey olmaz.alin 50 liralik iyi bir termal macun 1 tup 6-7 ayda bir yenileyin.performans dusuklugu islemciden degil yeni gelen uygulamalar yeni surumle gelen yeni optimizizasyonlardan kaynaklanir.telefonlar gibi dusunun.

Yaşadığın sorun işlemcinin ısınması değil yetersiz soğutman. Isınınca işlemci performansından bir şey kaybetmez daha fazla ısınmamak için frekans düşürür yeterince soğuyunca tekrar yüksek frekansa çıkar. Soğutman iyi olsaydı hiçbir zaman işlemcin frekans düşürmek zorunda kalmazdı. Bilgin olmayınca işlemcinin performans ömrü 6 saat falan dersin.
İşlemcinin performans ömrü 6 saat demedim. Olayı anlamıyorsunuz sanırım. Yaşadığım sorunu anlatıyorum ben? Hatta bir sorunu daha yazayım DVD RİP programı kullanırken aşırı zorlamadan dolayı bilgisayar donup kalmıştı. Anladım soğutma yetersiz olabilir. Adam ne yapsın o anda dolaptan getirip işlemciyi buzla mı soğutsun? Sanırım yazdıklarımı tam anlamadınız ya da ben anlatamadım. Eğer bir önyargın yoksa tabi. Tekrar edeyim işlemci o an fazla ısınıyorsa performans düşer hepsi bu. Ne diyeyim o zaman konu sahibi arkadaşa: Zorlamaya devam ısınsın işlemcin. Ama bence bunu yapma.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı