İşlemciyi aşırı zorlamak performansını kalıcı olarak düşürür mü?

Sen anlamıyorsun ben değil. Zorlama ısınmasın işlemcin diyorsun yazdıklarımı tekrar oku anlayabileceğine inanıyorum.
Ben yanıtı defalarca verdim tekrar yazmaya gerek yok. Anlatmak istediğimi anlayan anlamıştır sanırım. Konu sahibi PC'nin zorlandığını düşündüğünü ve bu yüzden çökmeler olduğunu yazmış. Ben de zorlama diye yanıt veriyorum. Sanırım anlaşamıyoruz? Uzatmayalım.

Harbi anlamıyorsun inanılmaz. Konu sahibinin elindeki işlemci OC potansiyeli yok. Mecbur fabrika çıkışı voltaj ve çarpan hızında kullanacak. İsterse BF5 açsın zorlandığı anlamına gelmez tam performansta fabrika ayarlarında çalışmaya devam eder. Yani zorlama ısınmasın demenin bir anlamı yok işlemcinin normalde çalışması gereken hız bu. Stock hızında ısınıyorsa soğutmayla ilgili bir problem var demektir. Başta performans ömrü falan yazdın şimdi toparlamaya çalışmak için iyice saçmalıyorsun. Bilmiyordum öğrendim teşekkürler demek bu kadar zor olmamalı.

Harbi anlamıyorsun inanılmaz. Konu sahibinin elindeki işlemci OC potansiyeli yok. Mecbur fabrika çıkışı voltaj ve çarpan hızında kullanacak. İsterse BF5 açsın zorlandığı anlamına gelmez tam performansta fabrika ayarlarında çalışmaya devam eder. Yani zorlama ısınmasın demenin bir anlamı yok işlemcinin normalde çalışması gereken hız bu. Stock hızında ısınıyorsa soğutmayla ilgili bir problem var demektir. Başta performans ömrü falan yazdın şimdi toparlamaya çalışmak için iyice saçmalıyorsun. Bilmiyordum öğrendim teşekkürler demek bu kadar zor olmamalı.
Her şey için teşekkürler performansta herhangi bir düşme olma ihtimali yok yani ne kadar zorlanırsa zorlansın yeni bir Pentium G4400 eski bir Pentium G4400 ile eşittir yani ?

Harbiden sen de beni anlamıyorsun. Bende diyorum ki ben tam olarak anlatamamış olabirim. Ama sen konuyu uzatmakta ısrarlısın. Performans ömrü derken gün içindeki kullanımdan bahsediyordum. Ayrıca ben hiçbir yazımda senin yazdıklarının yanlış olduğunu da yazmadım. Ben de halen diyorum ''zorlanma varsa bence zorlamasın ve bunun yollarını araştırsın''. Ama sen halen takmış durumdasın bazı şeylere. :) Bunu kasıtlı yaptığını düşünmeye başlıyorum artık. Az önce de söyledim bu işin uzmanı olmayabiliriz. Zaten mesajlarım da ahkam kesmekle yazılmış mesajlar değildi. Bence sen de halen anlatmaya çalıştığım şeyi anlamamakta ısrar ediyorsun. Neye teşekkür edeyim? Anlamadığın için mi?
Her şey için teşekkürler performansta herhangi bir düşme olma ihtimali yok yani ne kadar zorlanırsa zorlansın yeni bir Pentium G4400 eski bir Pentium G4400 ile eşittir yani ?
Eşit olmasına eşit elbette ama çökmeleri önlemen için zorlanan yerelere çözüm bulman gerek. Bende bu kullanım ömründen bahsediyorum. Dediğim gibi eski işlemcimle 6 saat sonra sorun yaşıyordum. Artık buna ne derse desin birileri. ''İster soğutma sorunu'' ister başka bir şey. Benim anlatmaya çalıştığım şey zorlamaman. Bu işlemcinin genel ömrünü ne kadar değiştirir bilemem ama anlık sorunlar yaşamana sebep olabilir ki yaşıyormuşsun zaten.

Hayır hiçbir fark yok. Ama silikon kalitesinden dolayı hiçbir işlemci fabrikadan aynı çıkmaz. Örneğin ben 6700K ile maksimum 4.8Ghze çıkabiliyorum ama bir başkası 6700K ile 5Ghze çıkabilir tamamen şans meselesi silikon kalitesi. Bu yüzden maksimum 1 2 fps fark olabilir.
@FCLivorno OC potansiyeli olmayan işlemciyi zorlayamazsın dememden ne anlıyorsun acaba? İşlemciyi normal hızında kullanıyorsun zorlama falan yok anlamak bu kadar zor mu. 6 saay sonra sorun yaşıyorsun çünkü kasan tamamen sıcak havayla dolmuş oluyor ve fanlar sürekli aynı sıcak havayı çeviriyor işlemci zorlamayla falan en ufak alakası yok. İşlemci overclock limitine getirirsin benchmark testleri yaparsın mavi ekran verir o zaman işlemciye çok yüklenmiş olduğun anlamına gelir. Anladın umarım.

Son düzenleme:
Hiçbir zaman aşırı yükleme yapmayın bence. Olanlar ile idare edin. İşlemcinin stabil çalıştığı TURBO frekansına getirebilirsiniz.
Bir şey olmaz. Kullanmaya devam et 🤠

İşlemci çalışmak için üretilmiştir.
Olaya biraz yanlış açıdan bakıyorsunuz. KS'nin Sıvı soğutması yok sonuçta.

Son düzenleyen: Moderatör:
@FCLivorno OC potansiyeli olmayan işlemciyi zorlayamazsın dememden ne anlıyorsun acaba? İşlemciyi normal hızında kullanıyorsun zorlama falan yok anlamak bu kadar zor mu. 6 saay sonra sorun yaşıyorsun çünkü kasan tamamen sıcak havayla dolmuş oluyor ve fanlar sürekli aynı sıcak havayı çeviriyor işlemci zorlamayla falan en ufak alakası yok. İşlemci overclock limitine getirirsin benchmark testleri yaparsın mavi ekran verir o zaman işlemciye çok yüklenmiş olduğun anlamına gelir. Anladın umarım.
Ben anlıyorum ama senin anlatmanda bir kusur var gibi. Bilgi böyle savaşır gibi paylaşılmaz. Seni anlamadığımı neden tekrar ediyorsun ben bunu anlamıyorum asıl. Tekrar belirtmek isterim buradaki sorun benim seni anlamamam değil; eksik de olsa söylediğim şey bir nebze gerçeği yansıtıyor. Anlaşamıyorsak yazmayalım o halde. Neden bu kadar uzattın çözemedim? Önyargılı davranıyorsun sanki. Hiçbir mesajımda senin yazdıklarının yanlış olduğunu da yazmadığım halde. Eksiği tamamlarsın onu anlarım ama yaptığın sadece savaşmak gibi geliyor bana. Düzgün bir üslupla bendeki eksiği tamamlarsan emin ol kimse bunu ayıplamaz. Ben de öyle yapsaydın elbette verdiğin bilgi için teşekkür eder konuyu kapatırdım. Çok da zor değil ama sen önyargılısın.
Konu sahibi arkadaş çökme sorunu yaşıyorum demiş peki bunun sebebi nedir? Umarım çemkirir gibi cevap vermeden anlatabilirsin.

Ben anlıyorum ama senin anlatmanda bir kusur var gibi. Bilgi böyle savaşır gibi paylaşılmaz. Seni anlamadığımı neden tekrar ediyorsun ben bunu anlamıyorum asıl. Tekrar belirtmek isterim buradaki sorun benim seni anlamamam değil; eksik de olsa söylediğim şey bir nebze gerçeği yansıtıyor. Anlaşamıyorsak yazmayalım o halde. Neden bu kadar uzattın çözemedim? Önyargılı davranıyorsun sanki. Hiçbir mesajımda senin yazdıklarının yanlış olduğunu da yazmadığım halde. Eksiği tamamlarsın onu anlarım ama yaptığın sadece savaşmak gibi geliyor bana. Düzgün bir üslupla bendeki eksiği tamamlarsan emin ol kimse bunu ayıplamaz. Ben de öyle yapsaydın elbette verdiğin bilgi için teşekkür eder konuyu kapatırdım. Çok da zor değil ama sen önyargılısın.
Konu sahibi arkadaş çökme sorunu yaşıyorum demiş peki bunun sebebi nedir? Umarım çemkirir gibi cevap vermeden anlatabilirsin.
Sana gerçekten katılıyorum bazıları biraz fazla abartıyorlar hiç kimse dörtdörtlük değil senin bilmediğin vardır x kişisi çözer x kişisinin bilmediği vardır sen çözersin.
Çökme olayı çok gariptir ki HHD'ten şüpheleniyorduk ortada bir şüpheli yok gibi şu anda çökme olmuyor %100 emin değilim sorunun çözüldüğüne ne yaptım da çözüldü onuda bilmiyorum sorduğun için çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı