İşlemciyi yükte göstermek

212374

Kilopat
İşlemciyi yükte göstermenin bir yolu var mı? Cihaza undervolt yaptım bu seferde fanlar yavaş çalışmaya başladı benim sıcaklık değerlerim yine aynı durumda oldu. İşlemciyi sıcak gösterip fanları son devirde çalıştırmanın bir yolu var mı?

Sürekli mi dönmesini istiyorsun yoksa yükte maksimum fanların ne kadar işe yaradığını mı?

Cevap 2 ise: Prime95 stres testi, sıcaklık kontrolü için HWiNFO öneririm.

Masaüstü mü? Laptop mı?

Laptop.
Sürekli mi dönmesini istiyorsun yoksa yükte maksimum fanların ne kadar işe yaradığını mı?

Cevap 2 ise: Prime95 stres testi, sıcaklık kontrolü için HWiNFO öneririm.

Sürekli son yükte dönsün istiyorum sıcaklıklar 95 dereceye kadar dayanıyor.
BIOS'dan fan hızı ayarlanabiliyor ki. İllaki yükte göstermenize gerek yok yani.

laptopta fan hızı ayarı yapılmıyor diye biliyorum.

Laptop ile seçeneğin çok fazla değil. Eğer üretici Acer'da olduğu gibi fanları manual olarak ayarlamaya izin veren bir program üretmişse yapabilirsin. Başka bir alternatif ise Notebook Fan Control programı eğer laptopun bu program tarafından destekleniyorsa yapabilirsin. Sana tavsiyem sıcaklıkları pek takma. Fan eşikleri sıcaklık üzerinden yapıldığı için laptopunun sıcaklığı değişim göstermeyebilir. Zaten laptopun zarar görecek olsa kendini kapatır. 3-5 derece fark ile laptopun ömründen çok da fazla bir şey kaybetmez. Laptoplar belirlenen sıcaklık aralıklarında yıllarca çalışabilecek dayanıklılıkta üretilir. Kronik bir sorunu yoksa laptopun uzun yıllar sorun çıkarmadan çalışacaktır.

@Silinen üye macunu yenile, fanları temizle. Olması gereken seviyeye düşecektir.

Geri
Yukarı