İşletim Sistemi Olan SSD'ye Nasıl Secure Wipe Yapılır

Dark Knighht

Kilopat
Makaleler
18
Daha fazla  
Tanıdık bir arkadaşımdan SSD aldım kendisi yeni alacağı için uzun süredir kullandığı SSD'yi bana hediye etti. Bende 1 haftadır kullanıyorum fakat düşük hız ve geç açılma sürelerinden şikayetçiydim. Daha sonra Technopat'ın kanalındaki "Secure Erase" videosunu izledim ve kendimde bu testleri SSD'm üzerinde denemek istedim.
Sonuç;
Ekran Görüntüsü (4).png
Ekran Görüntüsü (5).png

Gerçekten çok korkunç sonuçlar, bende şimdi Secure Erase yapacağım fakat işletim sistemi bu SSD üzerinde. İnternet'ten biraz baktım "Parted Magic" adlı bir program geçiyordu. Şimdi ben şu şekilde anladım adımları;

1- İlk önce Windows 8.1 için Usb bellek hazırlıyorum.
2- Parted Magic'i indirip HDD'ye atacağım ve bilgisayarı HDD'den boot edeceğim.
3- Gerekli işlemlerle SSD'ye "Secure Erase" yapacağım
4- Son olarak hazırladığım Windows 8.1 Usb belleğinden işletim sistemini temiz bir şekilde SSD'ye kuracağım.

Herhangi atladığım bir adım veya yanlış bir nokta var mıdır? Ayrıca, HDD'den boot ettikten sonra açılır mı program? Eğer açılmıyorsa şöyle yapabilirim, bilgisayardan usb belleğe "Parted Magic" programını yazdırır daha sonra Laptop'tan 8.1 Usb belleğini hazırlayabilirim.
Son bir soru daha, "Parted Magic"i nasıl usb belleğe yazabilirim.

Parted Magic'i Rufus ile Usb'ye yazdım fakat başlattıktan sonra Parted Magic'in kendi ekranında ne fare nede klavyeyi görmüyor, ışıkları da yanmıyor ve çalışmıyor. @Recep Baltaş

BIOS'dan USB legacy supportu enable yaparak dene.
Kontrol ettim, zaten Enable

Tekrar deneyeyim dedim, gene aynı bir değişiklik yok. Hem İnternet bağlantısı denerken sorun çıkartıyor hemde mouse ve klavye görmüyor, klavyenin ışığı bile yanmıyor.

@MF Sorun çözüldü, Parted Magic'in boot seçeneklerinden 32 bit olarak başlatmak gerekiyormuş.

Konu kilitlenebilir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı