Çözüldü İşletim sistemi olmayan bilgisayarda BIOS açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

seinzz

Femtopat
Büyük ihtimal HDD bozuk çünkü System operating not found hatası alıyorum. Ne yaparsam yapayım BIOS açılmıyor BIOS açılsa HDD'i okuyor mu? Okumuyor mu? Ona bakacağım ama orada takılı kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam klavyende FN tuşu varsa FN tuşlarına basmadan görmeyebilir. F tuşlarını tekrardan dene her bilgisayar için aynı değil BIOS menüsü genellikle F2 veya F12'dir bunun dışında F8 F9 F10 F11 olabilir. Del veya ESC tuşu olabilir. Bilgisayarı restart ettikten sonra yeniden başlarken direkt bu tuşları sırayla dene sürekli bas çek yapmalısın her restart ettiğinde 1 tuşu dene muhakkak olmalı.

Ekstra olarak Lenovo laptopların bazı modellerinde laptopun sol veya sağ yan tarafında iğne deliği gibi aynı modemlerdeki reset tuşu gibi bir delik oluyor, BIOS menüsüne sadece oradan giriş yapıyorsun ama Sony'lerde hiç karşılaşmadım. Cihazın laptop mu masaüstü mü onu da bilmiyorum.
Büyük ihtimal HDD bozuk çünkü System operating not found hatası alıyorum. Ne yaparsam yapayım BIOS açılmıyor BIOS açılsa HDD'i okuyor mu? Okumuyor mu? Ona bakacağım ama orada takılı kalıyor.

Bilgisayarınızın marka/modeli nedir? Her bilgisayarın klavyesinde BIOS'e girebilmek için kendine has tuşları bulunur, siz sizinkini denediniz mi ya da biliyor musunuz?

Meselâ kendi bilgisayarım olan "Grundig GNB 1588 B1" modelinde BIOS üzerinden boot tipini "legacy" ya da "Dual boot type" değil de direkt olarak sadece "UEFI boot type" olarak seçersem bir daha asla klavye tuşları sayesinde BIOS'e giremiyordum. Tek yol bilgisayar açıldıktan sonra ayarlar kısmında "gelişmiş başlangıç/şimdi yeniden başlat" seçeneği sayesinde BIOS'e yeniden girebiliyordum. Eğer varsa sizin bilgisayarın BIOS menüsünde de böyle bir ayar açık kalmış olabilir.

BIOS HDD içinde değildir.

Son olarak boot ve kurulum için F12 denedin mi?

BIOS'un HDD'nin içinde olmadığını zaten biliyorum yani demek istediğim bilgisayarı açıp oradan da BIOS'u açamam oradan açılıyor mu bilmiyorum zaten ama F tuşları hiçbir işe yaramıyor.

Bilgisayarınızın marka/modeli nedir? Her bilgisayarın klavyesinde BIOS'e girebilmek için kendine has tuşları bulunur, siz sizinkini denediniz mi ya da biliyor musunuz?

Meselâ kendi bilgisayarım olan "Grundig GNB 1588 B1" modelinde BIOS üzerinden boot tipini "legacy" ya da "Dual boot type" değil de direkt olarak sadece "UEFI boot type" olarak seçersem bir daha asla klavye tuşları sayesinde BIOS'e giremiyordum. Tek yol bilgisayar açıldıktan sonra ayarlar kısmında "gelişmiş başlangıç/şimdi yeniden başlat" seçeneği sayesinde BIOS'e yeniden girebiliyordum. Eğer varsa sizin bilgisayarın BIOS menüsünde de böyle bir ayar açık kalmış olabilir.

Galiba öyle çünkü ben meraktan BIOS menüsünü değiştirmiştim önceden UEFI idi.

Hangi tuşlara bastın? Anakartın nedir?

F tuşlarının hepsine bastım CTRL, Shift aklıma ne geldiyse anakartımı bilmiyorum ama bilgisayar Sony Vaio.

BIOS'un HDD'nin içinde olmadığını zaten biliyorum yani demek istediğim bilgisayarı açıp oradan da BIOS'u açamam oradan açılıyor mu bilmiyorum zaten ama F tuşları hiçbir işe yaramıyor.

Bilgisayarın modelini söylersen yardımcı olabiliriz.

F tuşlarının hepsine bastım CTRL, Shift aklıma ne geldiyse anakartımı bilmiyorum ama bilgisayar Sony Vaio.

Delete, ESC tuşuna da basar mısın?

Geri
Yukarı