Çözüldü İşletim sistemi olmayan bilgisayarda BIOS açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

seinzz

Femtopat
Büyük ihtimal HDD bozuk çünkü System operating not found hatası alıyorum. Ne yaparsam yapayım BIOS açılmıyor BIOS açılsa HDD'i okuyor mu? Okumuyor mu? Ona bakacağım ama orada takılı kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam klavyende FN tuşu varsa FN tuşlarına basmadan görmeyebilir. F tuşlarını tekrardan dene her bilgisayar için aynı değil BIOS menüsü genellikle F2 veya F12'dir bunun dışında F8 F9 F10 F11 olabilir. Del veya ESC tuşu olabilir. Bilgisayarı restart ettikten sonra yeniden başlarken direkt bu tuşları sırayla dene sürekli bas çek yapmalısın her restart ettiğinde 1 tuşu dene muhakkak olmalı.

Ekstra olarak Lenovo laptopların bazı modellerinde laptopun sol veya sağ yan tarafında iğne deliği gibi aynı modemlerdeki reset tuşu gibi bir delik oluyor, BIOS menüsüne sadece oradan giriş yapıyorsun ama Sony'lerde hiç karşılaşmadım. Cihazın laptop mu masaüstü mü onu da bilmiyorum.
boşuna klavye almayın, eğer dediğim ayardan dolayı ise işe yaramayacaktır. iki yöntem var: ya bilgisayarı söküp ana kart üzerinde bulunan bios pilini çıkartıp yeniden takmak; bu işlem bios'inizi sıfırlayacaktır ya da içinde windows bulunan başka bi disk ile bilgisayardaki diski geçici olarak değiştirmek, bilgisayarı bu disk üzerinden başlatmak ve ilk mesajımda dediğim yerden bios'e erişip boot type ayarını eski hâle getirmek

Boşuna klavye almayın, eğer dediğim ayardan dolayı ise işe yaramayacaktır. İki yöntem var: Ya bilgisayarı söküp anakart üzerinde bulunan BIOS pilini çıkartıp yeniden takmak; bu işlem BIOS'inizi sıfırlayacaktır ya da içinde Windows bulunan başka bir disk ile bilgisayardaki diski geçici olarak değiştirmek, bilgisayarı bu disk üzerinden başlatmak ve ilk mesajımda dediğim yerden BIOS'e erişip boot type ayarını eski hâle getirmek.

BIOS pilini çıkartıp geri taktım zaten hala aynı.

Son durum nedir?

Normalde bırakmıştım denemeyi bilgisayarcıya götürecektim ama bir kez daha deneyeyim dedim soldan F6-F7 tuşuna kadar ve sağdan Home, end, page up, page down tuşuna basılı tuttum Sony'in kurtarma ara yüzü geldi yani rastgele denedim BIOS'u başlatıp UEFI yaptım şu an açtığımda hâlâ aynı hatayı alıyorum ama en azından HDD aldığımda içine Windows kurabileceğim çünkü Sony'in sorun giderme yeri var orada medyadan başlat yeri var Windows kurabilirim diye düşünüyorum.

Hocam klavyende FN tuşu varsa FN tuşlarına basmadan görmeyebilir. F tuşlarını tekrardan dene her bilgisayar için aynı değil BIOS menüsü genellikle F2 veya F12'dir bunun dışında F8 F9 F10 F11 olabilir. Del veya ESC tuşu olabilir. Bilgisayarı restart ettikten sonra yeniden başlarken direkt bu tuşları sırayla dene sürekli bas çek yapmalısın her restart ettiğinde 1 tuşu dene muhakkak olmalı.

Ekstra olarak Lenovo laptopların bazı modellerinde laptopun sol veya sağ yan tarafında iğne deliği gibi aynı modemlerdeki reset tuşu gibi bir delik oluyor, BIOS menüsüne sadece oradan giriş yapıyorsun ama Sony'lerde hiç karşılaşmadım. Cihazın laptop mu masaüstü mü onu da bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam klavyende FN tuşu varsa FN tuşlarına basmadan görmeyebilir F tuşlarını tekrardan dene her bilgisayar için aynı değil BIOS menüsü genellikle F2 veya F12'dir bunun dışında F8 F9 F10 F11 olabilir del veya ESC tuşu olabilir bilgisayarı restart ettikten sonra yeniden başlarken direk bu tuşları sırayla dene sürekli bas çek yapmalısın her restart ettiğinde 1 tuşu dene muhakkak olmalı.

Ekstra olarak Lenovo laptopların bazı modellerinde laptopun sol veya sağ yan tarafında iğne deliği gibi aynı modemlerdeki reset tuşu gibi bir delik oluyor BIOS menüsüne sadece oradan giriş yapıyorsun ama Sony'lerde hiç karşılaşmadım cihazın laptop mu masaüstümü onu da bilmiyorum.

Evet sağ tarafta güç tuşunun yanında var cihazım laptop şu anlık sorun yok çözüldü.

Geri
Yukarı