İşletim sistemi programlamak

robocop

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Artık programlamadaki amacıma karar verdim :) işletim sistemleri hakkında çalışmak onları geliştirmek veya işletim sistemlerine uygun uygulama geliştirmek istiyorum bunun için sanırsam c/c++ ve X86 asm dillerini öğrenmem ve kernel programlamayı öğrenmem lazım peki sizin benim için bir öneriniz var mıdır?

Lisedeysen böyle devasa projelere girişmek yerine algoritmalar ve C/C++ dillerinde kendini geliştirmeye devam et. En en önemlisi de derslerin. Güzel bir üniversite kazandıktan sonra üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünde zaten sistem programlama dersleri alacaksın. Bu projende ciddi düşünüyorsan etrafına ekip toplayıp üniversiteden destek alarak çok güzel işler başarabilirsin, bitirme projesi olarak kullanabilirsin.

Kısaca acele etme 🙂

Lisedeysen böyle devasa projelere girişmek yerine algoritmalar ve c/c++ dillerinde kendini geliştirmeye devam et. En en önemlisi de derslerin. Güzel bir üniversite kazandıktan sonra üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünde zaten sistem programlama dersleri alacaksın. Bu projende ciddi düşünüyorsan etrafına ekip toplayıp üniversiteden destek alarak çok güzel işler başarabilirsin, bitirme projesi olarak kullanabilirsin.

Kısaca acele etme 🙂

Teşekkür ederim :)

Hocam C dili ailesine alışkansan işlerinin çoğunu halledebiliyorsun. Yani sadece C ve çok çok az bir x86 Assembly kodu kullanarak ortaya "Proje" denilebilecek bir şey ortaya çıkarabiliyorsun.

Gerçekten Kernel geliştirmeye hevesin varsa bunun için en iyi OSDev - Wiki'yi kullanabilirsin.
Ayrıca GitHub hesabımda bunun için bir başlangıç reposu var linki.
Ayrıca yazdığım hyeo reposunu da inceleyebilirsin.

Üstteki arkadaşın dediğine katıldığımı söyleyemem eğer bir hayalin varsa hayalinin üstüne doğru git. Ben belki bu yaptığım şeylerden maddi bir şey kazanmadım ancak sonuçta insan üzerinde bir etki bırakıyor yaptığım projelerde yüksek moral olarak çalışabiliyorum.

Bir sorun varsa çekinme, bildiğim bir şey ise cevaplayabilirim.

Üstteki arkadaşın dediğine katıldığımı söyleyemem eğer bir hayalin varsa hayalinin üstüne doğru git.
Hayalinin üstüne gitsin tabi ki ancak hayallerin de yeri ve zamanı vardır. Mühendislik, bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorsa zaten bu konular hayatının parçası haline gelecek. Yapması gereken odağını geçici olarak hayallerini destekleyecek kaliteli bir üniversite kazanmaya vermesi. Kendi programlama dilimizi bile yaptırmışlardı bize.

Hayalinin üstüne gitsin tabi ki ancak hayallerin de yeri ve zamanı vardır. Mühendislik, bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorsa zaten bu konular hayatının parçası haline gelecek. Yapması gereken odağını geçici olarak hayallerini destekleyecek kaliteli bir üniversite kazanmaya vermesi. Kendi programlama dilimizi bile yaptırmışlardı bize.

Yaptırmış olabilirler, evet.

Hocam C dili ailesine alışkansan işlerinin çoğunu halledebiliyorsun. Yani sadece C ve çok çok az bir X86 Assembly kodu kullanarak ortaya "proje" denilebilecek bir şey ortaya çıkarabiliyorsun.

Gerçekten kernel geliştirmeye hevesin varsa bunun için en iyi OSDev - Wiki'yi kullanabilirsin.
Ayrıca GitHub hesabımda bunun için bir başlangıç reposu var linki.
Ayrıca yazdığım hyeo reposunu da inceleyebilirsin.

Üstteki arkadaşın dediğine katıldığımı söyleyemem eğer bir hayalin varsa hayalinin üstüne doğru git. Ben belki bu yaptığım şeylerden maddi bir şey kazanmadım ancak sonuçta insan üzerinde bir etki bırakıyor yaptığım projelerde yüksek moral olarak çalışabiliyorum.

Bir sorun varsa çekinme, bildiğim bir şey ise cevaplayabilirim.

Çok teşekkür ederim hocam :)

Hayalinin üstüne gitsin tabii ki ancak hayallerin de yeri ve zamanı vardır. Mühendislik, bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorsa zaten bu konular hayatının parçası haline gelecek. Yapması gereken odağını geçici olarak hayallerini destekleyecek kaliteli bir üniversite kazanmaya vermesi. Kendi programlama dilimizi bile yaptırmışlardı bize.

Hocam bu işleri yapmak için illa mühendislik veya okul okumak şart mı? Ben şu an 11'e geçiyorum ve bu sene okulun nasıl geçtiğini anlamadım şu an EA seçtim ama saydan hazırlanacağım galiba ya da sadece bu konulardan gidip hiçbir şey okumayacağım.

@robocop kesinlikle şart değil. Mühendislik dışı bir bölüm okuyacaksan da yine tavsiyem ağırlığı derslerine, üniversiteye vermen olur. Boş zamanlarında mesela oyun oynamak, film izlemek yerine programlamaya yönel. Acelesi yok bunların. Önceliklerini iyi ayarla.

Yeni konular

Geri
Yukarı