İşletim sistemi seçimi

skunkfu422

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba.
Forumda yeniyim arkadaşlar o yüzden konuyu buraya açtım. Sanırsam doğru yere açtım.
Arkadaşlar şu anki işletim sistemim XP. Bildiğiniz üzere bir çok oyun artık Win8 Win7 hatta Vista üzerine yapılıyor. Amaçları XP'yi silmek. Sonradan döneklik olmaz diye şimdiden dönmeyi planlıyorum.

• Anakart: ASUS p5kpl-am se
  • Ram: 1 gb ddr2
  • Ekran kartı: 2gb ati HD5670
  • İşlemci : intel pentium dual E2180
Sistem biraz eski ama ne edeyim aklım bulandı ya. Xp mi kalsın Win8 mi, Win7 mi? Xp destekli oyunlar hep istediğim oyunlar oluyor. Acep 7 veya 8 olur mu bu sisteme?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kat kat daha iyi performans alırsın onu kafaya takma. Belleğin 1Gb olduğu için 32Bit kurmak zorundasın. 2Gb olsaydı hem sistemin için performans hem de 64Bit Windows 8.1 kurabilirdin.

RAM takviyesi yapmanızı tavsiye ederim öncelikle. İşletim sistemi konusunda ise Linux'un belirli dağıtımlarını (Mint, Ubuntu, Debian vs.) kurabilirsiniz. Herkes nedense Windows 8.1 tavsiye etmiş, ama Windows 8.1'e ve akabinde gerekli birkaç yazılıma ayıracağınız paraya daha güçlü bir bilgisayar alabilirsiniz... Ortalama 200TL civarındaki bir bilgisayara işletim sistemi, antivirüsler, arşiv yöneticileri ve yazı editörleriyle birlikte 1000TL'yi bulabilen yazılım masrafı yerine bedava bir işletim sistemi ve de açık kaynaklı yazılımlar daha mantıklı geldi bana...

RAM takviyesi yapmanızı tavsiye ederim öncelikle. İşletim sistemi konusunda ise Linux'un belirli dağıtımlarını (Mint, Ubuntu, Debian vs.) kurabilirsiniz. Herkes nedense Windows 8.1 tavsiye etmiş, ama Windows 8.1'e ve akabinde gerekli birkaç yazılıma ayıracağınız paraya daha güçlü bir bilgisayar alabilirsiniz... Ortalama 200TL civarındaki bir bilgisayara işletim sistemi, antivirüsler, arşiv yöneticileri ve yazı editörleriyle birlikte 1000TL'yi bulabilen yazılım masrafı yerine bedava bir işletim sistemi ve de açık kaynaklı yazılımlar daha mantıklı geldi bana...
1000 lira masrafı nasıl yaptın anlayamadım ama linux konusunda aydınlatma imkanın var mı? Nasıl yükleriz? Ne işe yarar? Ben de skunkfu422 arkadaş gibi Xp kullanıyorum. İşletim sistemi değiştirmeyi düşünüyordum oyun için. Bir yardım edebilir misin?

1000 lira masrafı nasıl yaptın anlayamadım ama linux konusunda aydınlatma imkanın varmı?Nasıl yükleriz?Ne işe yarar?Bende skunkfu422 arkadaş gibi xp kullanıyorum.İşletim sistemi değiştirmeyi düşünüyordum oyun için.Bir yardım edebilir misin?

Windows 8.1 550TL, bu fiyatın üstüne Office, WinRAR vb. ürünler eklenince fiyat kolayca artıyor... Linux forumu altında ne işe yaradığı ve nasıl kurulduğu hakkında detaylı bilgiler mevcut...

Windows 8.1 550TL, bu fiyatın üstüne Office, WinRAR vb. ürünler eklenince fiyat kolayca artıyor... Linux forumu altında ne işe yaradığı ve nasıl kurulduğu hakkında detaylı bilgiler mevcut...

Beni yanlış anladınız ben orjinal almaya ne param var ne niyetim. Yani açıkçası sabahtan beri bu konuyu takip ediyorum ve IQRI arkadaşın dediği şeyi az önce indirdim. Son bir kez konuya bakmak için açtım sizin yazdıklarınızı gördüm. Sitede kurulumu bile gösteriliyor. Ondan para giderim olmayacak diye düşünüyorum. +win8.1 i indirmem mi daha iyi olur linux mu onu anlamaya çalışıyorum?

Eğer paranız yoksa kullanmayın, Linux gibi harika bir alternatif varken hemen kurun Linux'u. Emek hırsızlığı yapmayın, destek vermeyin...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı