İşletim sistemi tavsiyesi

yalcingney

Decapat
Yer
Antalya
Öncelikle merhaba, işletim sistemi önermenizi talep ediyorum. Bunda beklentim yüksek performans verebilecek bir işletim sistemi. Malum bilgisayarım ağır biraz ve yenisini alana kadar her türlü idare edecek şeylere kapım açık. Windows 8.1 64 Bit sürümünü kullanmaktan, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç detay vermemişsiniz. Birazcık detay verin bari.

Sistem özelliklerini yazın. Ayrıca; sistemin amacı ne olacak? Günlük PC'mi? Chrome açsın yeter mi? Ne yani...

• AMD Athlon X2 işlemci
  • 4 GB RAM
  • Zotac GTS250 1GB 256Bit ekran kartı
  • 2+500GB harddisk

Donanım takviyesi yapmayacağım, bir aya muhtemelen yeni bilgisayar alacağım ama yakın zamanda formatlamıştım, dün CS GO'da Ruby mapinde bir maça girdim takılıp durdu kanser etti bildiğin. Ayrıca diğer oyunlarda da biraz hantallık mevcut ve öncesinde yoktu, farklı yazılımlar yüklemedim ve altta açık programlar da sınırlı. İşletim sistemi daha hafif olan bir şey tercih edersem belki bu sürede daha az kanser eder😂 zaten görev yöneticisinde baktığım zaman Windows'un bir işlemi var %40 üstü her zaman GPU kullanıyor ve kapatınca hızlanıyor kendi kendine sonrasında bu işlem tekrar açılıyor, yavaşlıyor. Format ile geçmedi sürüm kaynaklı bu lanet şey.

Zaten görev yöneticisinde baktığım zaman Windows'un bir işlemi var %40 üstü her zaman GPU kullanıyor ve kapatınca hızlanıyor kendi kendine sonrasında bu işlem tekrar açılıyor, yavaşlıyor. Format ile geçmedi sürüm kaynaklı bu lanet şey.
Bize o programın ismini veya görev yöneticisinin ekran görüntüsünü atarsanız daha iyi yardım edebiliriz.

Windows 10 kullanılmasını önermem. Windows 8.x veya 7 olabilir. Linux öneriridim fakat sistemi oyun oynamak için de kullanıyormuşsunuz.

Sana kendi kullandığın OS dışında sistem öneremeyeceğim malesef; en hızlı OS kullandığın çünkü. Windows 7, 8, 10 ve XP kullanmış biri olarak söylüyorum bunu; bence her OS'nin kendine özgü bir güzelliği var, ben hepsini beğeniyorum. Ayrıca OS'nin performansa etkisini görmedim. Sistemin kullandığı RAM miktarı değişir. Sistemin boyutu arttıkça, kullandığı RAM miktarı ve yavaşlama artar. CPU kullanımında fark görmedim. Sistem ayarlarını yaparsan gereksiz CPU kullanımı azalacaktır. Kullanmadığın özellikleri devre dışı bırakabilirsin. Hizmetler ve Msconfig'den halledebilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı