İspanya'da yaşanır mı?

İspanya'da daha önce turist olarak değil, direkt bir köyünde halkın içinde bulundum. İnsanlar çok fazla samimi ve cana yakın. İnsanlar Türk insanına çok fazla benziyor. Tabii daha medeni ve insan hayatına karışmayan insanlardan oluşuyor. Hırsızlık fazla olduğu doğru ama öyle aşırı bir dikkat etmene de gerek yok. Pakistan değil sonuçta.

Neden korkutuyor İspanya? Türkiye'de yaşıyorsunuz unutmayın. :D Avrupa ortalamasına göre suçlar daha fazla olabilir ama yolda geçerken vurulma veya gasp yeme ihtimaliniz yok denecek kadar az.
Hocam medeniyet tanımınız nedir merak ettim.
Bana göre Türkiye de gayet medeni bir ülkeydi ama sonradan çok değişti. Özellikle insanların ekonomik durumu gözlerine yansıyor. Herkesin suratı beş karış. Mutlu insan görmek çok az. Keşke Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki mottomuz sürseydi ülke ve medeniyet olarak bambaşka yerlerde olurduk.

İspanya'da daha önce turist olarak değil, direkt bir köyünde halkın içinde bulundum. İnsanlar çok fazla samimi ve cana yakın. İnsanlar Türk insanına çok fazla benziyor. Tabii daha medeni ve insan hayatına karışmayan insanlardan oluşuyor. Hırsızlık fazla olduğu doğru ama öyle aşırı bir dikkat etmene de gerek yok. Pakistan değil sonuçta.

Bir de iyi bir İspanyolca öğrenmeniz lazım. İngilizce bilen sayısı yok denecek kadar az.

Neden korkutuyor İspanya? Türkiye'de yaşıyorsunuz unutmayın. :D Avrupa ortalamasına göre suçlar daha fazla olabilir ama yolda geçerken vurulma veya gasp yeme ihtimaliniz yok denecek kadar az.

Evet biliyorum insanları ile bizat konuşuyorduk, çok cana yakınlar ama hepsi için bu denilemez.

Hocam medeniyet tanımınız nedir merak ettim.
Bana göre Türkiye de gayet medeni bir ülkeydi ama sonradan çok değişti. Özellikle insanların ekonomik durumu gözlerine yansıyor. Herkesin suratı beş karış. Mutlu insan görmek çok az. Keşke Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki mottomuz sürseydi ülke ve medeniyet olarak bambaşka yerlerde olurduk.
Başka insanların hayatını kısıtlamayan ve kuralcı bir toplum benim için medenidir. İspanya'nın ekonomisi de 4/4'lük değil. Türkiye ile karşılaştırılamaz ama ekonominin iyi olması medeniyeti arttırmıyor.

Evet biliyorum insanları ile bizat konuşuyorduk, çok cana yakınlar ama hepsi için bu denilemez.
Çok fazla İspanyol arkadaşım ve hala arada iletişim kurduğum öğretmenler var. Çok fazla samimiydi hepsi. Ayak üstü çok fazla insandan yardım istemiştim. Kimse geri çevirmemişti. Cana yakın yani insanlar genel olarak. Akdeniz ülkesi sonuçta.

Başka insanların hayatını kısıtlamayan ve kuralcı bir toplum benim için medenidir.
Kesinlikle ancak ülkemiz o kadar kutuplaşmış ki...Nereden tutsan elinde kalıyor. Öncelikle içimizdeki ayrışmaları toparlarsak iyi bir medeniyet seviyesine ulaşırız.

Bir de iyi bir İspanyolca öğrenmeniz lazım. İngilizce bilen sayısı yok denecek kadar az.

Korkutmasının sebebi, özellikle turistlere hırsızlık vakaları.

Hocam Ortadoğu'da yaşayıp hırsızlık diyorsunuz, onlar bu ülkedeki hırsızları görseler şapka çıkartırlar. Böye saçma söylemleri bir kenara bırakıp gitme imkanınız varsa gidin, ama sakın kendi milletinizi küçük düşürücü davranışlarda bulunmayın. Görgüsüz gurbetçi görmekten bıktım.

Hocam Ortadoğu'da yaşayıp hırsızlık diyorsunuz, onlar bu ülkedeki hırsızları görseler şapka çıkartırlar. Böye saçma söylemleri bir kenara bırakıp gitme imkanınız varsa gidin, ama sakın kendi milletinizi küçük düşürücü davranışlarda bulunmayın. Görgüsüz gurbetçi görmekten bıktım.
Evet, imkanım var. Kesinlikle orada kalıcı olarak yaşacayağım. Ayrıca milletimide çok seviyorum. Benim gitme amacım artık farklı yerleri keşif etmektir

Korkutmasının sebebi, özellikle turistlere hırsızlık vakaları.
Hocam gelip zorla gasp etmezler. Belki kabalıkta yan kesiciliğe uğrarsın. Ama Türkiye'de yan kesiciliği bırak, kalabalıkta bıçakla gasp edilme ihtimalin daha fazla. Bir Avrupa ülkesine göç etmek istiyorsan İskandinav ülkelerine gidebilirsin. Ama hayatında görüp görebileceğin en soğuk ve alışılması zor insanlarla yaşamayı deneyebilirsin. :D İspanya'daki samimiyeti hiçbir Avrupa ülkesinde bulamazsın.

Geri
Yukarı