İspanyolca zor bir dil mi?

yusasatrr

Decapat
Arkadaşlar yaklaşık 3 hafta önce İspanyolca öğrenmeye başladım. Günde 2 saat dil bilgisi ağırlıklı gidiyorum. 3 haftada bayağı bir ilerleme kaydettim lakin kelime ezberlerken çok sorun yaşıyorum. Sizce İspanyolca nasıl bir dil? Kelime ağırlıklı gitmek mi daha önemlidir yoksa grammer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben İspanyolca bilmiyorum fakat arkadaşım da öğrenmeye çalışıyordu yaklaşık 1 yıl uğraştıktan sonra İspanya'ya gitti ve 4 5 ayda iyi bir seviyeye geldi.

Bence başlarda grammer ve kelimeye eşit ağırlık vermek lazım. Basit cümle oluşturmayı öğrenme ve bu cümlede istenilen kelimeleri kullanma gibi. Daha sonradan kelimeye daha fazla ağırlık verilebilir ve okuduğunu anlama üzerine çalışılabilir. Grammerin çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Daha Amerikalılar bile grammer yanlışı yapıyorken bu ülkede ilkokulundan beri grammer öğretilmesi çok yanlış geliyor. Kelime bilmeden hiçbir şey anlatamazsın karşı tarafa ama grammer sadece profesyonel alanda önemli.

Yaklaşık 10 ay kursa gittim ve bol bol pratikler yaptım. B1 seviyesindeyken yarım bırakıp işe girdim. Şu an nasıl desen temel şeyler aklımda ama gördükçe okudukça anımsıyorum.

Listening olayı aşırı zor akıcı konuşan birini anlamak çok zor geri kalanı artikelleri anlamak ve doğru uygulamak. Bunun bir mantığı var, dişi-erkek ayrımı ve hemen hemen her şeyde geçerli.

( el los un = erkek / la las una = kadın ) vb.

Bir de ser ve estar fiilleri. Şahıs kiplerine göre değişiyor her birinde. Bunları iyi öğrenmen gerek ve bu bol pratik ister.

Bence ispanyolcanın temelini oluşturan 2 unsur bunlar. Bundan sonrası konuşmaya mecbur kalmak ve kelime öğrenmek.

Dilin konuşulduğu ülkeye gitmeden akıcı konuşmak biraz zor. İspanyolca en çok konuşulan dillerden biri. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı