İsrail deniz komandoları

BeritKaan

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci :)
Merhaba, bugün sizlere 1948 yılında Yohai Ben-Hun ve Palyam personeli tarafından askeri ihtiyacı kapatmak için kurulan Shayetet 13 birliğinden bahsedeceğim. İsrail'in bulunduğu coğrafi konumundan ötürü, askeri gücünü arttırması gerekiyordu, Amerikan Navy Seals ve İngiliz SBS birliklerinin verdiği eğitimler ve kendilerine ait Palyam birliklerinin deneyimi birleştirilip, bu birlik ortaya çıkarıldı.
İlk kurulduğunda maddi olarak birçok zorluk çeken Shayetet personeli, 1959 yılına kadar İsrail donanmasına ait logoyu kullandılar ve 1961 tarihine kadar kamuoyuna bu birlikten bahsetmediler.

1956 yılına kadar birçok operasyonlarda bulunsalar da, birçok görevde başarısız oldular. 1 yıl sonra Fransız Commandos Marineler ile birçok göreve katılarak, deneyim kazandılar. 1959 yılında kendilerine ait yarasa logosunu kullanmaya başladılar.

S'13insig.jpg

Shayetet 13, olabilmek için 20 aylık bir kursu tamamlamak gerekli, bu kurs fiziki ve mentalite anlamında çok zor bir kurstur. İlk 1 yıllık eğitimlerde temel piyade, saldır ve kaç, paraşüt eğitimleri, ileri seviye atış gibi eğitimlerden geçerler. Son 8 aylık zaman diliminde adanmışlık testine tabii tutulur. Bir çok kursiyer bu bölümde elenirler, Shayetet personeli arasında kadınlarda vardır, ancak kadınlar sahada görev alamazlar. Sadece elektronik harp ve navigasyon görevlerini yapabilirler. Kursu tamamlandığında, Shayetet personeli, savaş yüzücülüğü, Halo, Haho atlayış uzmanı, kaç-kurtulma, sabotaj gibi ciddi fiziki beceri kazanır.

Operasyonel yönlülük;
Sabotaj.
Sinsi taaruz.
VBSS görevleri.
Özel keşif.
Anti-terörizm.

Girilen savaşlar ve operasyonlar;
6 Gün savaşları.
Yıpratma savaşı (1967-1970)
2. intifada.
4 Tür operasyonu.
Karine A affair operasyonu.
Körfez savaşı.

d181124cbe156a4bb56ec7005b446e07.jpg

Kullanılan ekipmanlar;
M4 carbine.
M.203 bomba atar.
CTAK-21 piyade tüfeği.
X95 carbine.
Negev makinelı tüfek.
SR-25 keskin nişancı tüfeği.

0013729e43191243c45f0e.jpg

Kaynak;

Son düzenleme:
Bir de SAT ve Bordo Bereli için gelir mi?
SAT komandolarını yazmıştım, profilimden bulabilirsiniz. Türk Özel kuvvetlerini, yazma gereği duymadım. Genellikle Deniz komando birliklerini yazıyorum, eğer yeterli kaynağa ulaşabilirsem, yazarım elbette neden olmasın.

Türk Hava Kuvvetleri hakkında çok kapsamlı bir rehber yapar mısınız hocam? Özellikle SİHA ve Pilotlar hakkında.
Sadece ülkelerin özel birlikleri hakkında ilgim ve bilgim var, bu konuda yazı hazırlamak haddime değil :) yine de öneriniz için teşekkür ederim.

Merhaba, bugün sizlere 1948 yılında Yohai Ben-Hun ve Palyam personeli tarafından askeri ihtiyacı kapatmak için kurulan Shayetet 13 birliğinden bahsedeceğim. İsrail'in bulunduğu coğrafi konumundan ötürü, askeri gücünü arttırması gerekiyordu, Amerikan Navy Seals ve İngiliz SBS birliklerinin verdiği eğitimler ve kendilerine ait Palyam birliklerinin deneyimi birleştirilip, bu birlik ortaya çıkarıldı.
İlk kurulduğunda maddi olarak birçok zorluk çeken Shayetet personeli, 1959 yılına kadar İsrail donanmasına ait logoyu kullandılar ve 1961 tarihine kadar kamuoyuna bu birlikten bahsetmediler.

1956 yılına kadar birçok operasyonlarda bulunsalar da, birçok görevde başarısız oldular. 1 yıl sonra Fransız Commandos Marineler ile birçok göreve katılarak, deneyim kazandılar. 1959 yılında kendilerine ait yarasa logosunu kullanmaya başladılar.

Eki Görüntüle 768855

Shayetet 13, olabilmek için 20 aylık bir kursu tamamlamak gerekli, bu kurs fiziki ve mentalite anlamında çok zor bir kurstur. İlk 1 yıllık eğitimlerde temel piyade, saldır ve kaç, paraşüt eğitimleri, ileri seviye atış gibi eğitimlerden geçerler. Son 8 aylık zaman diliminde adanmışlık testine tabii tutulur. Bir çok kursiyer bu bölümde elenirler, Shayetet personeli arasında kadınlarda vardır, ancak kadınlar sahada görev alamazlar. Sadece elektronik harp ve navigasyon görevlerini yapabilirler. Kursu tamamlandığında, Shayetet personeli, savaş yüzücülüğü, Halo, Haho atlayış uzmanı, kaç-kurtulma, sabotaj gibi ciddi fiziki beceri kazanır.

Operasyonel yönlülük;
Sabotaj.
Sinsi taaruz.
VBSS görevleri.
Özel keşif.
Anti-terörizm.

Girilen savaşlar ve operasyonlar;
6 Gün savaşları.
Yıpratma savaşı (1967-1970)
2. intifada.
4 Tür operasyonu.
Karine A affair operasyonu.
Körfez savaşı.

Eki Görüntüle 768853

Kullanılan ekipmanlar;
M4 carbine.
M.203 bomba atar.
CTAK-21 piyade tüfeği.
X95 carbine.
Negev makinelı tüfek.
SR-25 keskin nişancı tüfeği.

Eki Görüntüle 768852

Kaynak;
Dostum aynısını İran için de yapabilir misin ? İran ordusunu hep merak etmişimdir.

Dostum aynısını İran için de yapabilir misin ? İran ordusunu hep merak etmişimdir.
Ne yazık ki İran'ın günümüzde efektif bir özel birliği bulunmamakta. Devrimden önce ABD Yunanistan, Türkiye ve İran'da deniz komando birliği oluşturmuştu. İran İslam Devriminden sonra, deniz komando birliği dağıtıldı ve kendilerince bir birlik oluşturdular. Günümüzde gerek eğitim, gerekse ekipman olarak karşılaştırdığımızda. Yunanistan OYK komandoları bile daha üstün gelebilir. O yüzden yazmayacağım. Ama belki Irak ile ilgili gelebilir.

Ne yazık ki İran'ın günümüzde efektif bir özel birliği bulunmamakta. Devrimden önce ABD Yunanistan, Türkiye ve İran'da deniz komando birliği oluşturmuştu. İran İslam Devriminden sonra, deniz komando birliği dağıtıldı ve kendilerince bir birlik oluşturdular. Günümüzde gerek eğitim, gerekse ekipman olarak karşılaştırdığımızda. Yunanistan OYK komandoları bile daha üstün gelebilir. O yüzden yazmayacağım. Ama belki Irak ile ilgili gelebilir.
İran ne yönden güçlü ? Daha doğrusu hangi alanda güçlü bir ordusu var ki ?

İran ne yönden güçlü ? Daha doğrusu hangi alanda güçlü bir ordusu var ki ?
İlgili ve bilgili olduğum tek konu, özel harekat, komandolar ve özel kuvvetler. Genel olarak hiç bir ordu için iyi yada kötü diyebilme yetkisine sahip değilim. O yüzden net bir şey söyleyemem. Ancak olası bir savaşta, Afganistan bile İran'ın üstesinden gelebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı