İsrail Hava Kuvvetleri

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Açık kaynaklara göre:

• 220 adet F-16
  • 80 adet F-15
  • 30 adet F-35

Savaş uçaklarına sahipler. 20 adet daha F-35 siparişleri var ve 25 adet de F-15'in en son block'u olan F-15EX alacaklar.

F-16'ları Block 52+'a modeline denk geliyor bu arada. Onlar da iyi seviyede sayılır. Bu envanterle ve geçmişten de bildiğimiz üzere güçlü harekat kabiliyetleri ile Orta Doğu'nun en iyisi hatta birçok Avrupa ülkesinden hem nitelik hem de nicelik olarak daha iyiler.

Kısacası düşman olmak istemeyeceğiniz bir saf hava kuvvetleri var.

HD-wallpaper-general-dynamics-f-16a-fighting-falcon-f-16-israeli-air-force-netz-107-israeli-fi...jpg

20238386734_5e4f5f7131_h.jpg

Ek olarak kendileri Modernizasyonun tanımıdır. F-16I Sufa olsun F-15D Baz olsun, hepsi çok başarılı ve işini hakkıyla yapan uçaklar. Hatta bana göre en iyileri. Orta Doğu Bölgesi'nde en iyi Hava envanteri de benim için İsrail Hava Kuvvetleridir. Kendi yaptıkları mühimmatları da bi o kadar mükemmeldir.

Son dönemlerde İsrail Türkiye ilişkileri iyiye gidiyor, şu anlık bir tehdit yok gibi.
İsrail ile düşman değiliz, bizim için tehdit yok şu şartlarda ama İran, Lübnan, Ürdün, Suriye gibi ülkelerin titremesi gerekiyor.

@288313 Avrupa bazında da çok iyi durumdalar. Avrupa'da öyle abartıldığı gibi bir güç yok.

Avrupa bazında da çok iyi durumdalar. Avrupa'da öyle abartıldığı gibi bir güç yok.
Avrupa o kadar para ve bütçe ile ancak bu kadar diyebileceğimiz bir noktada. Bir de Sadece İsrail için F-22A satışı açıldı diye bi haber duymuştum 3-4 yıl önce. Şuanda F-22 bantta değil ama bence NGAD seri üretime geçtikten sonra ABD'nin elindeki F-22A'lar İsrail'e satılabilir. İşte o zaman İsrail cirit atar Orta Doğu'da.

Avrupa o kadar para ve bütçe ile ancak bu kadar diyebileceğimiz bir noktada. Bir de Sadece İsrail için F-22A satışı açıldı diye bi haber duymuştum 3-4 yıl önce. Şuanda F-22 bantta değil ama bence NGAD seri üretime geçtikten sonra ABD'nin elindeki F-22A'lar İsrail'e satılabilir. İşte o zaman İsrail cirit atar Orta Doğu'da.
F22'nin satış yasağı hala ABD'nin yasalarıyla korunuyor. O haberler asılsız çıkmıştı da gerçek olsa bile ben satılacağını düşünmüyorum.

Ancak büyük bir savaş çıkarsa F-22 kesinlikle banda tekrar girer. Verilirse anca bu sekilde verilir ama bu da zor tabii ki.

Fransız hava kuvvetlerini inceler misin?

Kendi uçaklarını kullanıyorlar. Açık kaynaklara göre 100 adet Rafale ve yaklaşık 150 adet de Mirage 2000'e sahipler. @288313'in dediği gibi kendi uçaklarını kendileri yapıyorlar ve kendilerine has bir havacılık altyapıları var.

Yalnız Rafale güçlü bir uçak olmasına rağmen çok masraflı ve işletilmesi zor bir uçaktır. Bu yüzden Fransızlar bile kendi uçaklarını %55 harbe hazırlık oranı ile kullanabiliyorlar. Bu uçakları Yunanistan maksimum para ve zaman harcayarak ancak %45-50 seviyesinde harbe hazır tutabilir. Yani 24 uçaktan sadece 10-12 tanesini ancak kaldırabilir. Dediğim gibi bu da EN İYİMSER tablodur.

Ayrıca Rafale'nin saatlik masrafı 24 bin dolar gibi uçuk bir rakam, 2 F-16 işletmekle aynıya geliyor. Hassas bir uçak olduğundan dolayı Yunanistan bunları nasıl işletebilecek göreceğiz.

Kendi uçaklarını kullanıyorlar. Açık kaynaklara göre 100 adet Rafale ve yaklaşık 150 adet de Mirage 2000'e sahipler. @288313'in dediği gibi kendi uçaklarını kendileri yapıyorlar ve kendilerine has bir havacılık altyapıları var.

Yalnız Rafale güçlü bir uçak olmasına rağmen çok masraflı ve işletilmesi zor bir uçaktır. Bu yüzden Fransızlar bile kendi uçaklarını %55 harbe hazırlık oranı ile kullanabiliyorlar. Bu uçakları Yunanistan maksimum para ve zaman harcayarak ancak %45-50 seviyesinde harbe hazır tutabilir. Yani 24 uçaktan sadece 10-12 tanesini ancak kaldırabilir. Dediğim gibi bu da EN İYİMSER tablodur.

Ayrıca Rafale'nin saatlik masrafı 24 bin dolar gibi uçuk bir rakam, 2 F-16 işletmekle aynıya geliyor. Hassas bir uçak olduğundan dolayı Yunanistan bunları nasıl işletebilecek göreceğiz.
Avrupada askeri olarak Türkiyeden üstün Fransa ve İngiltere var sanırım.

Geri
Yukarı