Türk Hava Kuvvetleri vs İsrail Hava Kuvvetleri

KırAtlıLiberal

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bu ortadoğu'nun en büyük iki gücünün hangisinin hava kuvvetleri daha iyi? TSK karada ve denizde üstünlüğü var, nitelik ve nicelik açıdan. Hava kuvvetleri açısından hangisi daha iyi? Sebeplerini sayarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, bu ortadoğu'nun en büyük iki gücünün hangisinin hava kuvvetleri daha iyi? TSK karada ve denizde üstünlüğü var, nitelik ve nicelik açıdan hava kuvvetleri açısından hangisi daha iyi? Sebeplerini sayarsanız sevinirim.

Biri birinden daha üstün olsa ne ifade edecek ki zaten bu 2 devlet savaş içine girse en az bir 10 devlet girer herhalde işler karışır :D.

Savaş jeti sayısına bakacak olursak İsrail'de daha fazla savaş jeti mevcut ve yakın gelecekte bu sayı farkı hem de 5. nesil savaş uçaklarıyla daha da artacak.

Modernlik olarak bakacak olursak İsrail'in uçakları daha modern ve Dünya'nın geri kalanında kullanılan F-16 ve F-15'lerden çok farklı uçaklara sahipler. Gövde ve motorlar hariç tamamen ihtiyaçlarına göre uçakları değiştiriyorlar. Kısacası savaş jetleri konusunda nitelik ve nicelik olarak İsrail tartışılmaz şekilde üstün. Bu özgünleştirmeyi karada da yapıyorlar, bizdeki Sabra'lar aslında İsrail'in M60 Sabra paketinden başka bir şey değil.

Eğitim düzeylerine bakacak olursa Türk savaş jeti pilotları gerçekten de elit kategorisinde yer alıyor, en azından 13 yıl öncesine kadar öyleydi. Sonrasında bazı "şekillerde" bu durum sabote edilmiş olsa da hâlâ çok iyi pilotlara sahibiz. İsrail pilotlarının eğitim sistemlerini bilmiyorum ama bir kaynağın sayısı ne kadar azsa değeri o kadar artar. İsrail'in elinde az olan kaynak ise insan, bu nedenden dolayı İsrail'in pilotlarını bizden daha alt düzeyde eğiteceğine ihtimal vermiyorum. İnsan kaynağına o kadar değer veriyorlar ki adamlar savaş alanındaki askerleri korumak için tanklarını bile ona göre dizayn ediyorlar.

Kısacası Hava Kuvvetlerimizin modernleştirilmeye ve sayısal anlamda genişletilmeye ihtiyacı var. Modernizasyon konusu sadece havacılık için değil, donanma ve kara için de geçerli. Envanterimiz maalesef derli toplu değil, aynı görev için farklı standartlara sahip çok fazla türde ekipman var. Standardizasyona da ihtiyacımız var.

İşin iyi tarafı füze, insansız hava araçları, gemi yapımı, piyade ekipmanları (silahlar) gibi konularda kendimizi geliştirmeye başladık. Eğer saçma adımlar atılmayıp bu çalışmaların devamı getirilirse orta vadede şimdikinden daha iyi durumda oluruz ama hâlâ savaş jeti ihtiyacımızı karşılamamıza çok uzun yıllar var.

Not: Kara Kuvvetleri bakımından İsrail "nitelik" olarak daha üstün, daha modern ve planlı bir organizasyona sahip. Askerlik anlamında da hepsi (kadınlar dahil) çok iyi eğitim alıyorlar, bizde o düzeyde eğitim alan asker oranı çok düşük. Bizde 1 ay acemilikte 3 mermi sıktırılarak eğitilen askerleri, her hafta düzenli atış talimi yapan askerlerin karşısında düşünmek istemiyorum...

Son düzenleme:
Savaş jeti sayısına bakacak olursak İsrail'de daha fazla savaş jeti mevcut ve yakın gelecekte bu sayı farkı hem de 5. nesil savaş uçaklarıyla daha da artacak.

Modernlik olarak bakacak olursak İsrail'in uçakları daha modern ve Dünya'nın geri kalanında kullanılan F-16 ve F-15'lerden çok farklı uçaklara sahipler. Gövde ve motorlar hariç tamamen ihtiyaçlarına göre uçakları değiştiriyorlar. Kısacası savaş jetleri konusunda nitelik ve nicelik olarak İsrail tartışılmaz şekilde üstün. Bu özgünleştirmeyi karada da yapıyorlar, bizdeki Sabra'lar aslında İsrail'in M60 Sabra paketinden başka bir şey değil.

Eğitim düzeylerine bakacak olursa Türk savaş jeti pilotları gerçekten de elit kategorisinde yer alıyor, en azından 13 yıl öncesine kadar öyleydi. Sonrasında bazı "şekillerde" bu durum sabote edilmiş olsa da hâlâ çok iyi pilotlara sahibiz. İsrail pilotlarının eğitim sistemlerini bilmiyorum ama bir kaynağın sayısı ne kadar azsa değeri o kadar artar. İsrail'in elinde az olan kaynak ise insan, bu nedenden dolayı İsrail'in pilotlarını bizden daha alt düzeyde eğiteceğine ihtimal vermiyorum. İnsan kaynağına o kadar değer veriyorlar ki adamlar savaş alanındaki askerleri korumak için tanklarını bile ona göre dizayn ediyorlar.

Kısacası Hava Kuvvetlerimizin modernleştirilmeye ve sayısal anlamda genişletilmeye ihtiyacı var. Modernizasyon konusu sadece havacılık için değil, donanma ve kara için de geçerli. Envanterimiz maalesef derli toplu değil, aynı görev için farklı standartlara sahip çok fazla türde ekipman var. Standardizasyona da ihtiyacımız var.

İşin iyi tarafı füze, insansız hava araçları, gemi yapımı, piyade ekipmanları (silahlar) gibi konularda kendimizi geliştirmeye başladık. Eğer saçma adımlar atılmayıp bu çalışmaların devamı getirilirse orta vadede şimdikinden daha iyi durumda oluruz ama hâlâ savaş jeti ihtiyacımızı karşılamamıza çok uzun yıllar var.

Not: Kara Kuvvetleri bakımından İsrail "nitelik" olarak daha üstün, daha modern ve planlı bir organizasyona sahip. Askerlik anlamında da hepsi (kadınlar dahil) çok iyi eğitim alıyorlar, bizde o düzeyde eğitim alan asker oranı çok düşük. Bizde 1 ay acemilikte 3 mermi sıktırılarak eğitilen askerleri, her hafta düzenli atış talimi yapan askerlerin karşısında düşünmek istemiyorum...
Kara kuvvetlerinde, ateş gücü olarak daha üstünüz gerek füze(ÇNRA),gerek topçu kabiliyetimiz, gerek tankçı birimlerimizin tecrübesi daha üstün, çok değil 14 sene önce Hizbullah tarafından rezil edildi İKK, Türk ordusunun 1922'den beri tek bir fiilen katıldığı savaşta mağlubiyeti yok. Karada İsrail değil Ortadoğuda'ki hiç bir ordu TSK'nın karşısında duramaz, savaş tecrübesi pratiktir. TSK'nın tam profesyonel asker sayısı 700 bin civarlarında, bizim nufüsumuz çok olduğu için İsrail gibi nüfusu küçük bir orduya karşı halktan asker çağrılmaz diye düşünüyorum. Hava kuvvetleri olarak'da biz daha savunmacı bir politika izleriz diye düşünüyorum, bizden daha modernler.

TSK'nın tam profesyonel asker sayısı 700 bin civarlarında.
Bu dediğinden sonra sanıyorum ki seni bu konuda ciddiye almayı bırakmam iyi olacak. Bırak profesyonel asker sayısını, toplam asker sayımız o kadar değil! Sivil memurları bile sayıya dahil etsen o sayıya ulaşamıyorsun. Subay, astsubay, uzman erbaş sayılarının toplamı o dediğinin ancak 1/3'ü kadar yapıyor. Ayrıca düzenli orduların birbirleriyle yapacağı bir savaş ile bir terör örgütüne karşı savaşmak aynı şey değildir. Bulduğu her deliğe saklanan, vurkaç yapan üstüne sivillerin arasında dolaşabilen (ve desteklenen) bir milis kuvvetine karşı bulundukları bölgeyi yerle bir etmekten başka bir şey yapılamaz. İsrail - Filistin arasındaki durum bile İsrail'in tepki görmesine neden olurken o bölgeyi tamamen yerle bir etmesinin sonuçları belli.

Türkiye'de nüfus sayısının avantajı olarak daha geniş insan gücü sayılarına sahip olabiliriz ama konu niteliğe geliyorsa bir standart yakalayamıyoruz. Ya kendi alanlarında çok iyi uzman askerlerimiz var ya da hayatında 3 mermi sıkıp askerlik yaptığını sananlar var.

Ayrıca İsrail ordusunun küçük olduğunu sanıyorsan araştırmanı öneririm. 2 yıl görev alıp düzenli atış talimi ve savaş eğitimi alan profesyonel düzeyde 200 bine yakın aktif personelleri ve daha önceden bu görevi bitirmiş olan 400 bin civarında yedek personelleri var. Bizden sadece "biraz" daha küçük bir orduya sahipler. Modern tank sayılarında da üstünler ve ateş güçleri bakımından da sandığın kadar zayıf değiller. Dediğin kadar zayıf olsalar İsrail diye bir ülke 1960'lardan itibaren var olmazdı.

Son olarak şunu da ekleyeyim, küçük gördüğün ülkenin askeri harcamaları bizden daha fazla. :D

Son düzenleme:
Bu dediğinden sonra sanıyorum ki seni bu konuda ciddiye almayı bırakmam iyi olacak. Bırak profesyonel asker sayısını, toplam asker sayımız o kadar değil! Sivil memurları bile sayıya dahil etsen o sayıya ulaşamıyorsun. Subay, astsubay, uzman erbaş sayılarının toplamı o dediğinin ancak 1/3'ü kadar yapıyor. Ayrıca düzenli orduların birbirleriyle yapacağı bir savaş ile bir terör örgütüne karşı savaşmak aynı şey değildir. Bulduğu her deliğe saklanan, vurkaç yapan üstüne sivillerin arasında dolaşabilen (ve desteklenen) bir milis kuvvetine karşı bulundukları bölgeyi yerle bir etmekten başka bir şey yapılamaz. İsrail - Filistin arasındaki durum bile İsrail'in tepki görmesine neden olurken o bölgeyi tamamen yerle bir etmesinin sonuçları belli.

Türkiye'de nüfus sayısının avantajı olarak daha geniş insan gücü sayılarına sahip olabiliriz ama konu niteliğe geliyorsa bir standart yakalayamıyoruz. Ya kendi alanlarında çok iyi uzman askerlerimiz var ya da hayatında 3 mermi sıkıp askerlik yaptığını sananlar var.
Siz bırakın falanca olayı'da, şu sanal egonuzu dizginleyin umarım profilinize yazdığınız yaşınız doğru değildir 31 yaşındaki adamın şu "dağları ben yarattım" havasında olması hiç hoş değil, ben 15 yaşında bunun farkındaysam sizin benden daha anlayışlı olmanızı beklerdim. Kaynak: Bakan Akar, TSK'deki personel açığını açıkladı

15 yaşındayken, senin yaşından uzun süredir bu şeyleri araştıran birinin dediklerini dinlemen gerektiğini de zamanla öğrenirsin artık. Doğru düzgün hiçbir araştırma yapmadan bilmediğin konuda yorum yapıyorsan birinin buna cevap vermesi lazım. Saçma ve araştırmadan kendi kafandaki şeyi söylüyorsan ben de sana git araştır diyorum. Link vermişsin, orada nerede "tam profesyonel 700 bin" askerimiz olduğu yazıyor? TSK askerlerinin önemli bölümü 1 aylık acemilik geçirip kalan birkaç ayını askeriyede geçirip evine dönenler oluşturuyor. Bak o verdiğin linkte ne diyor: Şubat 2019 itibariyle silahlı kuvvetlerde uzman erbaş sayısı 72 bin 355, sözleşmeli er/erbaş sayısı ise 19 bin 887. Toplam kadronun 126 bin 500 seviyesinde olduğunu belirten Bakan Akar, uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş kadrolarında yüzde 30 oranında boşluk olduğunu belirtti. Verdiğin öteki link ise tüm aktif + önceden görevini yapmış ve seferberlik emri olan yedek personelin sayısını veriyor. Orada da aktif 355 bin sayısı var. Araştırmaya önce verdiğin linklerden başlayabilirsin.

Önce verdiğin linkteki yazıyı okusaydın da sayıları toplasaydın keşke. Bak burada da tüm TSK için toplam sayı verilmiş. "Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı'nda Kasım 2018 itibariyle toplam 476 bin 836 kişinin görev yaptığı bilgisini verdi." Hani nerede o 700 bin "tam profesyonel" asker? Verdiğin link bile dediğini yanlışlıyorken sen tavsiyeme uyup biraz araştırma yap. Ordu envanterlerine bak, envanterdeki silahların araştırmasını yap ondan sonra gel burada seni ciddiye alıp tartışayım. Daha önceki konuda öve öve bitiremediğin Sabra konusunda hadi susayım dedim ama bu sefer susamadım. Öve öve bitiremediğin Sabra'lar İsrail'e tank başına 4 milyon $ verilip modernleştirilmiş M60'lardan başka bir şey değil mesela. Milli tank hiç değiller.

NOT: Egom sanal değil, gerçekte de vardır. Forum yöneticilerinden bazıları, eski moderatör kadrolarının bir kısmı gerçekte de beni tanır. Buraya özgü yaptığım şey yok, gerçekte neysem burada da aynıyım, bunu destekleyecek çok sayıda kişi verebilirim. Ego iyi bir şey değildir ama araştırılmamış, hakim olunmayan konular hakkında desteksiz konuşmak egodan da kötüdür. Yanlış yaptığımda düzeltmesini de, kabul etmesini de iyi bilirim ve buna da hem Asım, hem Anıl (Painkiller) hem Utku (Jira) hem Yasin (Syper) hak verir.

Son düzenleme:
Hocam kısa ve öz olarak cevaplıyorum. Pilotlar genel olarak aynı eğitimleri alıyor. Hava gücü ülkenin ekonomik gücü, siyasi gücü ile doğrudan bağlantılı. Ve savunma sanayisine yapılan teknolojik yatırımlar ile alakalı. Bir ürünü üretmek ile satın almak arasında da fark var. Biz maalesef ciddi anlamda bir şey üretemiyoruz ve dışa bağımlıyız. Ayrıca ülkemizde askeri makamlar senelerce çeşitli gruplarla doldurulduğu ve ardından ihraç edildiği için şuan ciddi bir askeri gücümüz yok. Subay ve astsubay kadrolarında çok eksik var. Normal eğitim sürelerinin çok altında dış kaynaktan alım yaparak personel eksiğini kapatmaya çalışıyoruz. Bu durumda diğer türlüsünü düşünen kendisini kandırmış olur.

@KırAtlıLiberal Bak gene aklıma geldi, adam İsrail'e küçücük ordusu var dedi. :D Neyse, hadi üstüne gelme işini biraz abarttığımı kabul edip özür dileyeyim amacım rencide etmek değil bazı şeylerin farkına varmanı sağlamaktı. Sen de konuştuğun konular hakkında araştırma yapmaya başla lütfen. Sonra gel burada sayfalarca başka kişilerle yaptığım seviyeli tartışmayı yapalım.

Geri
Yukarı