İstanbul GP Sıralama

Makaleler
12
Daha fazla  
Bu sezonun en zevkli sıralama turlarıydı. Yılın sürprizinin İstanbul Park'ta çıkması sevindirici. Stroll kariyerinin ilk pole pozisyonu aldı, Perez kendisinin en iyi sıralama sonucunu elde etti. Racing Point ilk defa pole aldı.

Çok zorlu şartlarda koşulan bir sıralama turuydu, Q3'e kadar Redbull pilotları çok üstündü özellikle Verstappen ama son bölümde RP pilotları İntermade yani geçiş lastikleriyle pistte çıktılar ve bu kumarları tuttu önce Perez ilk sırayı aldı, sonra son saniyelerde Stroll uçtu adeta ve pole aldı. Verstappen de son turunda geçiş lastiğe geçmişti o sayede Perez'i geçti ama pole alamadı.

1) Stroll
2) Verstappen
3) Perez
4) Albon
5) Riccardo
6) Hamilton
7) Ocon
8) Raikkonen
9) Bottas
10) Giovinazzi
11) Norris
12) Vettel
13) Sainz
14) Leclerc
15) Gasly
16) Magnussen
17) Kyvat
18) Grosjean
19) Latifi
20) Russell

Mercedes: Bu sezon ilk defa pole alamadılar, çok kötü bir sıralama seansı geçirdiler.

Redbull: Verstappen çok iyiydi, pole kaptırması sürpriz oldu. Yarın yağmur olursa galibiyetin en büyük favorisi durumunda.
Albon geçen yarışlara göre nispeten daha iyiydi.

Renault: Yine iyi bir iş yaptılar pilotları, Ocon yağmurda iyi bir pilot ben daha iyi bir sonuç beklerdim beni hayal kırıklığına uğrattı. Nitekim Perez geçiş lastiği ile ilk turunu attığında liderliğe yükseldi, bu lastikler Ocon da takılıydı o ilk turlarda son sıralardaydı.

Alpha Tauri: Yağmur araçlarına uymuyor, Gasly Q2 de, Kyvat Q1 de elendi.

Alfa Romeo: Günün başka sürpriz sonuçlarından ilk defa bu sezon iki pilotuyla beraber Q3'e kaldılar. Her iki pilotta çok iyi performans sergiledi, Raikkonen'in Bottas'ı geçmesi büyük iş.

Mclaren: Yağmurda kötü olan başka takımlardan biri de bunlar. Kötü bir sıralama seansı oldu. Sainz, Perez'i engellediği için grid cezası alabilir.

Ferrari: Gel gelelim koca yürekli Ferrari'ye hade yağmurda diğer takımlardan geri kalırsın anlarım müşteri takımdan 3 saniye fark yemek ne birader. Ferrari kendine yakışanı yaptı yine. Antrenmanlarda kuru zeminde hızlı gözüküyorlar yağmur onlar için kabus oldu.

Latifi, Russell'i geçmedi onu da belirteyim, tabloda öyle yazıyor ama Russell motor ünitesi değiştirdiği için son sıradan başlayacak.

Biraz da Stroll'den bahsedelim, Mugello yarışından beri çok kötü bir performans gösteriyordu, şanssızlıkları da vardı, kendi hataları da vardı. Pole alarak dönmesi kendi açısından iyi oldu. Stroll paralı pilot diyenler utanmıştır biraz bu sonucun ardından. Ben şahsen hiçbir zaman paralı pilot demedim diyenleri de eleştirdim benim gibi düşününleri hayal kırıklığına uğramadığı için memnunum. Alt serilerde de başarılı bir pilottu, Williams'a geldiği ilk sezonda Massa'nın sadece 1 puan gerisinde kaldı ve o sezon Azerbaycan da podyuma çıktı. Bu sezonda kariyerinin en iyi sezonunu geçiriyor, daha yüksek puanlar alabilirdi bu sezon hatalar ve şanssızlıkları olmasaydı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı