İstanbul'da üniversite okumanın aylık ekonomik maliyeti 12.533 TL oldu

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
İstanbul planlama ajansı, şehirdeki üniversite öğrencilerinin yaşamak için ihtiyaç duyduğu maddi kaynakları derlediği "İstanbul'da üniversiteli olmanın maliyeti" raporunu yayımladı. Öğrencilerin en temel hakkı olan barınma ve beslenme gibi ihtiyaçlarının eklendiği listeye göre İstanbul'da üniversite okumanın aylık ekonomik maliyeti 12.533 TL oldu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok değil, bir öğün 100₺'den yese aylık 3000₺ yapıyor. Sadece bir öğün dedim üstelik. Başka hiçbir şey hesaplamadım. 12.000 lirayla bile nasıl yaşarlar bilmiyorum.

Allah okuyan neslin ailesinin yar ve yardımcısı olsun.

Çok değil, bir öğün 100₺'den yese aylık 3000₺ yapıyor. Sadece bir öğün dedim üstelik. Başka hiçbir şey hesaplamadım. 12.000 lirayla bile nasıl yaşarlar bilmiyorum.

Allah okuyan neslin ailesinin yar ve yardımcısı olsun.
Yks 25 tayfadanim hedefim İTÜ yazılım şimdiden kendime para ayırmaya başladım

12 Bin TL'ye İstanbul'da okul okuyabilen mi varmış? Bende okul okuyorum İstanbul'da hiçbir kira masrafım yok 15 Bin TL alıyorum aylık bütün harcamalarımdan sonra bana kalan en fazla 1-2 bin TL oluyor. Bence tamamen kolpa bir araştırma olmuş.

Eskiden evlerde bir kişi bile çalışsa 3-4 çocuk okutulur, 5-6 kişinin ihtiyaçları sorunsuz giderilirdi. Eski dediğime bakmayın öyle milattan önce falan değil en fazla 15 yıl öncesi. Şimdi ise bir asgari ücretle yalnızca tek çocuğunu okutabilecek duruma gelmiş insanlar. Üzülüyor muyum? Hayır. Modern kölelik ve sömürü sistemini kabullenen her toplum bu durumda. En büyük sorun kurunun yanında yaşında yanıyor olması. Ben üniversiteye gittiğimde ailemden ayda 1 harçlık isterdim o da çok gezdiğim vakitlerde falan. 50 TL bile yeterli olurdu. Şimdilerde 50 TL cebimde bozuk para olarak duruyor, hiçbir değeri yok. Beteri yaşıyoruz ve işin kötüsü daha beterini yaşayacağız.

Geri
Yukarı