İstanbul'u gezmek için ne yapılmalı?

dreamless2

Decapat
Daha fazla  
Selam, öğrenciyim. Birkaç aylığına Istanbuldayım. İstanbul'un tarihi yerlerini daha iyi bir ücret karşılığı gezmek istiyorum. Ne yapayım müze kart mı alayım? Önerilerinizi bekliyorum.

Müzekart almanız çok iyi olacaktır. Onun haricinde sergilerden, sanatsal ve kültürel faaliyetlerden haberdar olmak da isterseniz İBB Kültür ve Sanat, Beşiktaş Belediyesi, Beykoz BelediyesiBeyoğlu Belediyesi, Üsküdar Belediyesi, Kadıköy Belediyesi gibi Instagram sayfalarını takip edebilirisiniz, neyin nerede olduğu hakkında kolay bilgi edinirsiniz. Kültristan, askıda ne var, kültür_istanbul, ibbkutuphane, bilimvirusu, ve yukarıda saydığım belediyelerin kültür-sanat hesaplarını takip edin. Gezilecek yerler için ayrı bir edit vaktim olursa yapacağım ama zaten belli başlı yerlerin altını üstüne getirmelisiniz.

IETT otobüsü, metro, feribot, teleferik, tramway ve gemi ile tüm İstanbul'u turlayabilirsiniz.
500T'nin güzergahından giderek epey gezebilirsiniz.

İstiklal Caddesi'nden başlayalım. Bu sitede detaylı bilgiler var, planlamanızı yaparsınız. Bir de Taksim metro durağından başlayıp Şişhane'ye, belki Tünel ile Karaköy'e kadarki bütün alanı adımlamanızı tavsiye ederim. Gezeceğiniz yerleri belirlemesi daha kolay olur özellikle böyle adım başı tarih olan yerlerde. Girebildiğiniz her yere bütçenizin de elverdiği ölçüde girmeye çalışın zaten öğrencilere ciddi kolaylıklar sağlanıyor. Abonman hakkında bahsetmeme zaten gerek yoktur diye düşünüyorum.

Bu sayfayı da takip edebilirsiniz güzel içerikler paylaşıyor. Zaten Aposto'dan kalitesiz içerik pek çıkmaz da. Gideceğiniz yer hakkında öncelikle internetten ciddi okumalar yapın. Hazırlıklı gitmek, mekanlara boş boş bakmamak emin olun çok güzel bir duygu.
Yine aynı şekilde altını üstüne getireceğiniz yerlerden biri de - M2 durakları üzerinden konuşacağım- Yenikapı-Haliç arasındaki bölge. Orada T5 tramvay hattı var aynı zamanda. Fener'de, Balat'ta gezilecek çok güzel yerler var.

Sahil hattından gidecek olursak da bir diğer yer Kabataş-Beşiktaş civarından başlayıp Aşiiyan füniküler hattının olduğu yere kadar olan kısım. Arnavutköy'ün sokaklarında yürümek çok güzel olacaktır. Orası başka bir ülke hissini alırsınız tahminimce. İmkanınız varsa Boğaziçi Güney Kampüsü ve Aşiyan Müzesi'ni de gezin. Hat şeklinde söylediğim yerlerde uzun uzun zaman geçirmelisiniz. Gezilecek spesifik yerleri basit Google aramaları ile zaten bulabiliriisiniz.

Sormak istediğiniz ekstra bir şey varsa cevaplamaya çalışırım.

Geri
Yukarı