Istanbul'un Altyapisi Neden Hala Düzeltilmedi?

Dinamiklik, değişiklik iyidir. Kötü aynı kalsaydı ne olacaktı ey Engin? Bu arada bu kavurucu sıcaklar için kokteyl tariflerini bekliyorum ağabey.

An itibari ile Mohito icmekteyim dermisim. Yok lan saka saka. :)
Ama mohito ve sex on the beach tavsiye ederim, haftaya pazartesi ve sonrasi 4 hafta boyunca paso kokteyl icecegim. :)

@Neşeli Enginar bunca kültür ve devlet değişikliği yapmış bir şehirde bir eseri korumak çok zordur.

O yüzden yeni eserler, yeni sistem degisikligi, yeni generation (Jenerasyon sanirim Türkcesi) yaratiliyor. Bir eseri korumak kolaydir aslinda, eger bilincli bir tüketiciyseniz. Demokrasiyi tükettik, sagi tükettik, solu tükettik, parayi tükettik, altyapi bakim olmadikca kendi kendine tükendi, dogayi da tükettik. Bize posasi kaldi sadece.

Daha kendi iki kurumu arasında iletişim sağlamayan yapı haline geçirdiler. Kaldırım taşları ve asfalt yenileniyor, İSKİ ertesi gün atık su veya başka bir amaç için kazı yapmaya başlıyor. Böyle ortamda alt yapının kapasiteyi karşılaması beklenemez. Kaldıki alt yapının yeterli olduğu yerlerdede atık su için kurulan sistemler insanların çöp artığı ile dolu. Gözümün önünde taşan kanalizasyondan 1.5L pet şişe, un çuvalı, kumaş parçaları, bezler aklınıza ne gelirse çıktı. Şarj kablosu bile vardı. Bu hem insanların hemde gerekli kurumların ortak suçudur. Havaya uçan kanalizasyon kapakları veya suda yüzen kapakları saymayı unutmayalım.

Adamların şehir planlaması o kadar kötü ki su gideri yukarda su aşağıda kalıyor. Her bayırın altında büyük giderler olmalı ki su diğer caddeye gitmeden kanalizasyona gitsin. Yollarda giderler artırılmalı. Ankara'da da öyle. Azcık sağanak yağsın her yer göl oluyor. Metronun rayları çamura bulanıyor ve su alıyor. Kar yağınca çoğu yer buz tutuyor. Kimse de ben bu kadar vergi veriyorum bunları haketmiyorum demiyor.(!)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı