İstatistik vs yazılım mühendisliği

Neşet Çolak

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. YKS sonuçları sonrası tercih zamanı geldi ve ortaokuldan itibaren istediğim yazılım mühendisliği okumak istiyorum ama tutan üniversiteler pek içime sinmiyor. Araştırma yaparken istatistik bölümüne rastladım ve biraz bilgi edindim. Derslerde bazı programlama dillerini öğretiyorlar. Demeye çalıştığım şey şu: Nispeten kötü bir üniversitede yazılım mühendisliği/bilgisayar mühendisliği okumak mı yoksa istatistik okuyup kendimi yazılım alanında mı geliştirmek daha mantıklı olur? Tabii istatistik okursam mühendis ünvanım olmayacak bunun etkisi ne olur? Kafam çok karışık yardıma ihtiyacım var :)

Mezun kalıp güzel bir üniversite de okumak mantıklı tokatta okuyan arkadaşım var çok pişman 2 senedir iş arıyor.

Öncelikle merhaba. YKS sonuçları sonrası tercih zamanı geldi ve ortaokuldan itibaren istediğim yazılım mühendisliği okumak istiyorum ama tutan üniversiteler pek içime sinmiyor. Araştırma yaparken istatistik bölümüne rastladım ve biraz bilgi edindim. Derslerde bazı programlama dillerini öğretiyorlar. Demeye çalıştığım şey şu: Nispeten kötü bir üniversitede yazılım mühendisliği/bilgisayar mühendisliği okumak mı yoksa istatistik okuyup kendimi yazılım alanında mı geliştirmek daha mantıklı olur? Tabii istatistik okursam mühendis ünvanım olmayacak bunun etkisi ne olur? Kafam çok karışık yardıma ihtiyacım var :)

Kesinlikle yazılım mühendisliği. İstatistik abartılan, sektörde karşılığı denildiği kadar olmayan bir bölüm. Sadece veri bilimi alanında yazılım ile kısmen kesişiyor, ancak geri kalan yazılım pozisyonları ile istatistik bölümünün eğitiminin bir alakası yok. Ona göre tercih edeceksen et. Her türlü yazılım mühendisliği daha iyidir, istatistik bir yazılım mühendisliği alternatifi değildir. Eğer mühendislik tutmuyorsa ve yazılım eğitimi almak istiyorsan istatistik yerine bilgisayar bilimleri veya bilişim sistemleri ve teknolojileri bölümlerini tercih etmenizi öneririm.

Geri
Yukarı