İstediğim lise için ne yapılmalı?

BARANERD11

Centipat
Daha fazla  
Bu sene liseye geçtim. İstediğim okulun bir altı geldi ve istediğim okula gitmek için nakil falan varmış. Ne yapmam gerekiyor? Bilgim hiç yok.

Hocam eğer Lgs puanınız yetmiyorsa gidemezsiniz, okul ortalaması yani Obp ile eğer 0.5 gibi fark varsa (sizin 93 okul 93.5 gibi) bunda nakil şansı var yer açılırsa diye. Fakat kesin olcak cevabı çıkmıyor. Eğer istediğiniz lise olmaz ise çok umursamayın, önemli olan lise değil, senin nasıl çalıştığın.

Hocam eğer Lgs puanınız yetmiyorsa gidemezsiniz, okul ortalaması yani Obp ile eğer 0.5 gibi fark varsa (sizin 93 okul 93.5 gibi) bunda nakil şansı var yer açılırsa diye. Fakat kesin olcak cevabı çıkmıyor. Eğer istediğiniz lise olmaz ise çok umursamayın, önemli olan lise değil, senin nasıl çalıştığın.
Liselerin hepsi aynı tuğla bloğu ne yazık ki. Tabi ki İzmir Fen, Galatasaray gibi liseler hariç ama onlar da yavaş yavaş hissettirmeden buna dönüşüyorlar ne yazık ki. Mesela 2023 LGS Matematik ve Fen.

Hocam eğer LGS puanınız yetmiyorsa gidemezsiniz, okul ortalaması yani OBP ile eğer 0.5 gibi fark varsa (sizin 93 okul 93.5 gibi) bunda nakil şansı var yer açılırsa diye. Fakat kesin olacak cevabı çıkmıyor. Eğer istediğiniz lise olmaz ise çok umursamayın, önemli olan lise değil, senin nasıl çalıştığın.

Teşekkürler hocam. İki şey sormak istiyorum, 1 Nakil süreci nasıl işler hocam? 2 Meslek lisesinde kayıt olmasak ve o bölüm dolarsa açıkta kalma gibi bir şey var mı? (Puan Yetiyor)

Teşekkürler hocam. İki şey sormak istiyorum, 1 nakil süreci nasıl işler hocam? 2 meslek lisesinde kayıt olmasak ve o bölüm dolarsa açıkta kalma gibi bir şey var mı? (puan yetiyor)

Nakil sürecinde kısaca 1'e yazdığın liseye yerleşenlerden birinin başka bir okula nakil alması gerekir, böylece kontejan açılır ve okul nakil giden öğrenci yerine başka birini nakil alır, döngü gibi bir şey kısaca. Eğer istediğin liseye nakil aldırmak isteyenler arasında senden yüksek puanlar varsa onlar 1'e yazdığın liseye nakil olur, ama sen o liseye nakil aldırmak isteyen en yüksek puanlı kişiysen nakil olan kişi sen olursun. 2. soruyu pek anlamadım, ben "kalifiyeli" bir meslek lisesinde okuyorum ve gayet mutluyum. En kötü YKS de falan kötü yaparsam Anadolu liselerinin aksine bir mesleğim oluyor. Hatta bazı okullar destek bile oluyor çalışma için. Yani meslek liselerine öyle canavar gibi bakıyorsan bakma, bilişim, elektronik vs. geliyorsa ben onlara nakil almaya çalışırdım.

Nakil sürecinde kısaca 1'e yazdığın liseye yerleşenlerden birinin başka bir okula nakil alması gerekir, böylece kontejan açılır ve okul nakil giden öğrenci yerine başka birini nakil alır, döngü gibi bir şey kısaca. Eğer istediğin liseye nakil aldırmak isteyenler arasında senden yüksek puanlar varsa onlar 1'e yazdığın liseye nakil olur, ama sen o liseye nakil aldırmak isteyen en yüksek puanlı kişiysen nakil olan kişi sen olursun. 2. soruyu pek anlamadım, ben "kalifiyeli" bir meslek lisesinde okuyorum ve gayet mutluyum. En kötü YKS de falan kötü yaparsam Anadolu liselerinin aksine bir mesleğim oluyor. Hatta bazı okullar destek bile oluyor çalışma için. Yani meslek liselerine öyle canavar gibi bakıyorsan bakma, bilişim, elektronik vs. geliyorsa ben onlara nakil almaya çalışırdım.
Hocam benim okuduğum lisede elektrik-elektronik alanında giricem, normalde bilişim çok istiyodum ama puanım yetmiyor. İkinci soru şöyle elektrik alanına kendimizi yazdırmassak ondan sonra başkaları yazılıp dolunca ben yazılabiliyomuyum? Birde elektrik alanı sizce nasıl?

Hocam benim okuduğum lisede elektrik-elektronik alanında gireceğim, normalde bilişim çok istiyordum ama puanım yetmiyor. İkinci soru şöyle elektrik alanına kendimizi yazdırmazsak ondan sonra başkaları yazılıp dolunca ben yazılabiliyor muyum? Bir de elektrik alanı sizce nasıl?

Kayıt olayından bahsediyorsan çok bilgim yok o konuda. Ben tercih döneminde gittiğimde eğer seçeceksen siteyi takip et falan demişlerdi, bende o şekilde kayıt zamanını öğrenmiştim. Kısaca o konu hakkında pek fikrim yok. Elektrik alanı iyidir, hoştur. T.C.'de kalmayı planlıyor isen elektrik bilişimden avantajlıdır bile, dediğim gibi en kötü ihtimalle YKS batırırsan asgari ücretin üstünde çalışabilirsin muhtemelen. Yani eğer bilgisayar bazında bakarsa hem elektronik hem bilişim benzer alanlar. Bilişim bilgisayarın yazılımıdır elektronik donanımıdır gibi düşünebilirsin. Bir de ATP mi AMP mi yerleştin bunlarda önemli şeyler üniversite planın varsa.

Teşekkürler hocam. İki şey sormak istiyorum, 1 Nakil süreci nasıl işler hocam? 2 Meslek lisesinde kayıt olmasak ve o bölüm dolarsa açıkta kalma gibi bir şey var mı? (Puan Yetiyor)
Gerçekten bilmiyorum, Nakil açısından daha çok bilgi almak için okulunuzun müdürüne veya başka okulların müdürlerine sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı