İtalya sprint sıralama

Makaleler
12
Daha fazla  
ita.jpg

Sprint sıralamalarda pole Bottas'a gitti, yarın sprint yarışında Bottas önden başlayacak, ancak motor değiştirdiği için ne yaparsa yapsın pazar günkü ana yarışta son sıradan start alacak.

Mercedes beklendiği üzere çok hızlıydı. Redbull geçen senelere göre ciddi bir adım atmış, Monza Redbull için ideal bir pist değil. Verstappen için hasarı azaltma yarışı olacak. Perez'in tek tur performansı beklenilenin çok altında. En azından bu hafta Bottas cezalı olduğu için Verstappen biraz daha şanslı.

Mclaren çok hızlıydı, motor ve düzlük hızları iyi olan bir takım. Az kalsın Verstappen'i de geçiyordular. Verstappen, Mclaren sürücülürüne geçilmediği için şanslı. Riccardo çok yakındı bu defa Norris'e, pist yapısından kaynaklı bu kadar yaklaşması, viraj pek olmadığı için.

Q3 de ilk haklarda Verstappen ile Hamilton arasında sadece 0.017 saniye fark vardı, ikinci haklarda fark çok açıldı.

Gasly yine çok iyi bir tur atarak Ferrarileri geçmeyi başardı.

Ferrari geçen seneye göre daha rekabetçi. Maksimumu aldılar. Motor gücü olarak rakiplerinden geride Ferrari.

Aston Martin bu motor gücüyle daha üst sıralarda olmalıydı ama kötü bir sonuç aldılar. Vettel kıl payı Q3'e kalamadı. Kötü bir seans oldu onlar için.

Tsunoda Q1 de son hakkında Q2'ye klamayı başarmıştı, ancak Parabolica virajında pist limitlerini aştığı için turu silindi ve Russell Q2'ye kaldı.

Williams bu defa çok gerideydi, normalde düşük downforce gerektiren bir pist olduğu için bunlara daha fazla uyması gerekirken diğer yarışlara göre kötüydüler, özellikle Russell beklentilerin altında kaldı.

Giovinazzi geçen hafta gibi yine çok iyi bir tek tur attı ama bunu yarışa aktaramıyor bir türlü.

Mick, Kubica'yı geçti, Mazepin'e de ciddi bir fark attı.

Yarın düzenlenecek sprint yarışı ana yarışın sıralamasını belirleyecek.

Memur aslında bu sıralamalarla bilerek oynamadığını bir kez daha ortaya koymuş kendisine sallayanlara gayet güzel bir cevap vermiş oldu. Gerçi bu sezon yaşadığı bazı basiretsizlikler yüzünden pek formunda olmasa da sonraki sezon yerine Russell'in geçecek olması ve Toto(ş) Wolf'ün görünüşe göre Bottas'a verdiği sözleri pek tutmaması onu sinirlendirmişe benziyor.

Pisti hızlıca hatırlayacak olursak;
1631309003100.png

Kaynak: Will Pittenger - Formula1.com map, accessed 15 January 2009., CC BY-SA 3.0, File:Monza track map.svg - Wikimedia Commons

Bu yarış son sırada başlayacak olmasına rağmen gerek araç gücü olarak gerekse tecrübesinden dolayı Bottas'ın eğer ciddi bir hata yapmazsa tekrardan ilk 6'ya kadar rahat yükseleceğini tahmin ediyorum. Çünkü pist genellikle düz bir pist bu da Mercedes ve Red Bull gibi takımların motor gücü olarak avantajlı olduğu bir pist manası demek oluyor.

Yarışın ilk 5-6 turu çok fazla sollama görebiliriz, taze lastiklerle herkes yerini sabitlemenin peşine düşecektir. Ardından gelecek pit kararları yarışın ilk 6'sını belirleyecek olan sonucu verecektir.

Bottas'ın aradan çekilmesiyle Norris ilk 3 içerisinde yarışa başlamış olacak. Eğer Hamilton ve Verstappen arasındaki ilk viraj kavgasına ideal pozisyonda girebilirse 4. ve 5. viraj çıkışında onları geçmeyi başarabilir. Sonrasında düzlüklerde geçilme ihtimali var ama Norris eğer savunması ve ekibinin pit planlaması mükemmel olursa bu yarıştan 1. olarak bile çıkabilir. Ama bana podyum yeter derse de Max ve Hamilton birbirini yesin diyerek 3.'lüğe oturacaktır. Norris'den yana en kötü 3.'lükle podyum bekliyorum ben anlattığım sebepler yüzünden.

Perez, motor avantajı yüzünden Ferrari'yi geçecektir tahminimce ama en fazla Ricciardio'nun arkasına kadar gelecektir diye tahmin ediyorum. Daha ilerisine geçirmemek için savunma yapmasını bekliyorum Ricciardio'nun.

Düzlük performansı ve motoru iyi olanın galip geleceği bir yarış olacak. Ciddi sertlikte virajlar olmadığı için lastik badigardı Hamilton daha geç pit-stop yapabilir, hatta 2020 Türkiye GP'de olduğu gibi bol bol "Bono ma tires are gone" diyerek en hızlı tur rekorunu tekrar tekrar kırabilir.

Memur aslında bu sıralamalarla bilerek oynamadığını bir kez daha ortaya koymuş kendisine sallayanlara gayet güzel bir cevap vermiş oldu.
Ona sallayanlar haksız değil, bende sıkça eleştiririm. Tek turda iyi bir pilot, tek tur performansı olarak gridin yarısından daha iyi. Ancak yarış temposu, geçiş yapma ve öndeki aracı takip etmede yetersiz bir pilot. Bu bakımından da gridin yarısından da daha kötü. Her ne kadar şampiyon olabilecek kumaşa sahip olmasa da, gerektiğinde yarış kazanabilecek, arkaları yavaşlatabilecek, tek turda ilk üç içinde yer alarak Mercedes'in hegemonyasında önemli katkı sağlayan bir pilot kendisi.

Şu bir gerçek ki Bottas, Redbull'un ikinci pilotlarından çok daha istikrarlı. Ne Albon, ne Gasly, ne de Perez RBR aracında Bottas kadar asla rekabetçi olamadılar. Bu üç pilotunda performansı yetersiz, Perez, Albon ve Gasly'e göre RBR'de daha iyi iş çıkarsa da yeterli değil.

Sonrasında düzlüklerde geçilme ihtimali var ama Norris eğer savunması ve ekibinin pit planlaması mükemmel olursa bu yarıştan 1. olarak bile çıkabilir.
Bu çok iyimser olur. Ancak Ham ve Verstappen sorun yaşarsa yarışı kazanmak için en büyük aday Mclaren pilotları, özellikle de Norris. Bu hafta Riccardo daha rekabetçi gözüküyor.

Bottas'ın eğer ciddi bir hata yapmazsa tekrardan ilk 6'ya kadar rahat yükseleceğini tahmin ediyorum.
Aynı görüşteyim.

Perez, motor avantajı yüzünden Ferrari'yi geçecektir tahminimce ama en fazla Ricciardio'nun arkasına kadar gelecektir diye tahmin ediyorum. Daha ilerisine geçirmemek için savunma yapmasını bekliyorum Ricciardio'nun.
Perez'in yarış temposu daha güçlü ama Mclaren'in düzlük hızı daha iyi. Yarın sprint yarışında daha gerilere düşmezse ve yarışta da öndeki pilotlardan çabuk kurtulursa Mclaren pilotlarına karşı bir şansı olabilir.

@SypeR F1'e ilginizin olduğunu da bilmiyordum. Diğer bölümlere yazmıyorsunuz. Bari buraya yazın, her yarış hafta sonunda mutlaka konu açıyoruz. Değerli yorumlarını görmek isterim. @Yararsız Üye (Noble Six tanırsın zaten yakın arkadaşın) o da burada aktif yazıyor. @SideWinder eskiden daha çok yazardı burada şimdi yazmıyor pek.

Ona sallayanlar haksız değil, bende sıkça eleştiririm. Tek turda iyi bir pilot, tek tur performansı olarak gridin yarısından daha iyi. Ancak yarış temposu, geçiş yapma ve öndeki aracı takip etmede yetersiz bir pilot. Bu bakımından da gridin yarısından da daha kötü. Her ne kadar şampiyon olabilecek kumaşa sahip olmasa da, gerektiğinde yarış kazanabilecek, arkaları yavaşlatabilecek, tek turda ilk üç içinde yer alarak Mercedes'in hegemonyasında önemli katkı sağlayan bir pilot kendisi.
Yarış içerisinde evet, hataları var maalesef. Ama bazı performansları aslında bu hataları birazda bilerek yapıyormuş gibi gösteriyor. Bu açıdan yaklaşıyorum Bottas'a ben birazda. Yapabileceği yeteneği ve potansiyeli var ama sürekli ortaya çıkartmıyormuş gibi düşünüyorum yani. Biraz Akdeniz havasının getirdiği rahatlık mı desem bilemedim :p

Şu bir gerçek ki Bottas, Redbull'un ikinci pilotlarından çok daha istikrarlı. Ne Albon, ne Gasly, ne de Perez RBR aracında Bottas kadar asla rekabetçi olamadılar. Bu üç pilotunda performansı yetersiz, Perez, Albon ve Gasly'e göre RBR'de daha iyi iş çıkarsa da yeterli değil.
Doğru söze ne denir, sonuna kadar katılıyorum.

Bu çok iyimser olur. Ancak Ham ve Verstappen sorun yaşarsa yarışı kazanmak için en büyük aday McLaren pilotları, özellikle de Norris. Bu hafta Riccardo daha rekabetçi gözüküyor.
Bu haftanın Q1, Q2, Q3'ünü izlemedim daha. Riccardo yaşı itibariyle daha tecrübeli bu pistte o yüzden dediğiniz gibi daha rekabetçi olabilir. Düzlüklerde sollama ve savunmak yapmak aslında daha kolay gibi gözükse de aslında tam tersi. Özellikle Monza gibi uzun düzlüklere sahip pistlerde nerede diğerlerinden daha geç fren yapabilirim, nasıl daha uzun süre aracı yüksek hızda kullanabilirim hesaplarını piste sadece tecrübelerle aktarabildiğin için dediğinizde haklılık payınızın olmasına bu yüzden sıcak bakıyorum.

Eğer asıl yarışın start sıralamasının bu tabloya göre yapılacağını kabul edersek Ham ve Vers kesinlikle birbirleriyle uğraşacaklardır gözüyle bakıyorum olaya. Özellikle 1-2 ve 4-5 virajları 1.'liği ilk pit-stop'a kadar sabitlemek için kritik öneme sahip. 8-9-10 nisbeten daha yumuşak kalıyor ve 180-200 civarı hızlarla kerb biraz yiyerek biraz yalayarak geçebiliyorsunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Her ne kadar Bottas'ın en hızlı turunu atarken 8-9-10 için direksiyon ekranında mevcut hızı yazmasa da ortalama bir F1 izleyicisi orada geçtiği hızı tahmin edebilir.)

Perez'in yarış temposu daha güçlü ama Mclaren'in düzlük hızı daha iyi. Yarın sprint yarışında daha gerilere düşmezse ve yarışta da öndeki pilotlardan çabuk kurtulursa Mclaren pilotlarına karşı bir şansı olabilir.
Evet, özellikle Riccardio'nun önceki yarışlarda temposu çabuk düşüyordu. Eğer sprint'te formunu koruyamazsa ve Perez bu boşluğu görüp doldurabilirse o zaman sadece Mclaren için değil Ham'e karşı Vers'e destek olmak için bile şansı olabilir.

@SypeR F1'e ilginizin olduğunu da bilmiyordum. Diğer bölümlere yazmıyorsunuz. Bari buraya yazın, her yarış hafta sonunda mutlaka konu açıyoruz. Değerli yorumlarını görmek isterim. @Jack of Blades (Noble Six tanırsın zaten yakın arkadaşın) o da burada aktif yazıyor. @İbrahim Zdemir eskiden daha çok yazardı burada şimdi yazmıyor pek.
Hocam, forumu aktif kullanmıyorum, arada girip bildirimlere bakıp çıkıyorum. @Yararsız Üye
Espriyi anlamayanlar şuraya:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ile arada oturup o haftaki olayları Whatsapp'dan konuşuruz geçeriz. İşin bir de şu kısmı var, her hafta canlı olarak F1'i veya sonrasında özetini izleyemiyorum maalesef. Haliyle ortaya sallamaktansa konuşmamayı ve sadece gündemini takip edip, arada yorumları okumakla yetiniyorum. Ama F1 zehrini çocukken direkt damardan alma fırsatım olmuştu benim. Kısaca özetlersem '11 Istanbul GP'nin etkinlik alanında bulunan Ferrari aracının içine oturmamla oldu. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Riccardo yaşı itibariyle daha tecrübeli bu pistte o yüzden dediğiniz gibi daha rekabetçi olabilir.
Hocam aslında yaş ile alakalı değil. Ona bakarsan Riccardo her pistte Norris'ten daha fazla yarışmış bir pilot. Rekabetçi olmasının nedeni pistin yapısı, çünkü bu pist düşük donwforce gerektiren, virajların az olduğu bir pist ve sürücünün fark yaratmasının zor olduğu bir pist. Norris araca daha yatkın ve araç stiline uyuyor, Riccardo araca alışamadı ve haliyle araca yeteri kadar güvenemiyor. Norris virajlarda çok daha güvenli giriyor, şimdiye kadar açıkça çok çok daha hızlıydı Riccardo'ya göre. Bu pistte fazla viraj olmadığı için Norris farkını hissettiremedi çok.

Yapabileceği yeteneği ve potansiyeli var ama sürekli ortaya çıkartmıyormuş gibi düşünüyorum yani.
Bu kadar iyimser yaklaşamıyorum maalesef. Ayrıca yeni motorun avantajı da kullandı, Hamilton da eski motor ona rağmen Ham 0.1 saniye geride kaldı. Bottas'ın istikrar sorunu var, birinci kalite bir pilot olmadı, olmayacak. Ama kötü bir pilot değil. Mercedes'in şampiyonluklarında büyük katkısı olduğu aşikar. 2017 de en hızlı araç genel olarak Mercedes olmasına rağmen Bottas, Vettel'e geçildi. 2018 de yine en hızlı araç Mercedes idi özellikle sezonun ikinci yarısında buna rağmen Bottas Raikkonen ve Verstappen'in bile gerisinde kaldı 2018 yılında. 2019, 2020 sezonlarında Mercedes aracı zaten çok çok üstündü bir zahmet ikinci olsun puan durumunda. W11 bir şaheser idi.

Ona bakarsan Riccardo her pistte Norris'ten daha fazla yarışmış bir pilot. Rekabetçi olmasının nedeni pistin yapısı, çünkü bu pist düşük downforce gerektiren, virajların az olduğu bir pist ve sürücünün fark yaratmasının zor olduğu bir pist.
Hocam aslında aynı şeyi farklı şekillerde söyledik. Alıntıladığım parçayı tekrar okursanız aslında aynı şeyden bahsettiğimizi fark edeceksiniz. :D
...Düzlüklerde sollama ve savunmak yapmak aslında daha kolay gibi gözükse de aslında tam tersi. Özellikle Monza gibi uzun düzlüklere sahip pistlerde nerede diğerlerinden daha geç fren yapabilirim, nasıl daha uzun süre aracı yüksek hızda kullanabilirim hesaplarını piste sadece tecrübelerle aktarabildiğin için...

Norris araca daha yatkın ve araç stiline uyuyor, Ricciardo araca alışamadı ve haliyle araca yeteri kadar güvenemiyor.
Evet, doğru. Halen daha araca alışamadı maalesef. Bu yıl sezonun bitmesine daha çok olmasına rağmen alışsa da geç kaldı artık. Umarım 2022 aracına alışabilir ve pistlerde daha rekabetçi bir Ricciardo görürüz. İzlemesi zevkli pilotlardan birisi bence Ricciardo.

Bottas'ın istikrar sorunu var.
İstikrar sorunu konusuna katılıyorum. Dediğim gibi Akdeniz suyundan olsa gerek, performans bi süre iyi sonra bi' gevşeme geliyor arkadaşa. :D

Neyse hocam bu gecelik benden bu kadar. Tatlı bir muhabbet oldu, teşekkürler. 😊

Dediğiniz gibi biraz daha buralarda takılmaya çalışırım (ama söz veremiyorum maalesef).

@Jack of Blades (Noble Six tanırsın zaten yakın arkadaşın) o da burada aktif yazıyor.
Çaktırma çaktırma... Cemaatçiler dadandı foruma, onlarla uğraşıyorum sürekli isim değiştirerek çünkü bir süre sonra benim yazdığım konulara gelmiyorlar. :D

Bugün işten dolayı hiçbir şey izleyemedim ama McLaren'lar tam da beklediğim gibi. Uzun düzlükler, az viraj ve düzlük hızı yüksek arabayla en uygun pist burası.

Son düzenleme:
Russell'ın Q3'te elenmesini beklemiyordum. Ona üzüldüm. Aslında Mercedes motoru kullanıyorlar. Biraz daha avatajları olmalıydı ama anlamadığım bir şekilde yavaş kaldılar.

"Memur" niye bu kadar zorladı onu anlamadım. Aslında klasik Bottaslığını yapıp Hamilton'a hava koridoru etkisi sağlayabilirdi. Zaten gridin en gerisinden başlayacak.

Geri
Yukarı