İtopya garanti muadil değişim ürünü süreci

Protheria

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, İtopya'dan aldığım Razer Seiren X markalı mikrofonun garantisi dolmadan ses sorunları çıkarmaya başladı. Bu sebeple İtopya ile iletişime geçip garantisine gönderdim ve ürünün sıkıntılı olduğunu söyleyip, değişim kararı çıkardılar ancak ellerinde Razer Seiren X bulunmadığını muadili olan Razer Seiren X V2 14dolar+ KDV ile gönderebileceklerini söylediler. Razer'ın kendi sayfasından ürünlerin ikisini de almaya çalıştığımda ikisinin de 100 dolar olduğunu gördüm. Bu ek ücreti ödemeyeceğimi söylediğim zaman benimle pazarlık yaparak KDV dahil 10 dolar istediler. Ürünlerin Türkiye tedarikçisi fiyatını baz aldıklarını söylediler. Ben de bu ücreti ödemeyeceğimi söyledim. Son olarak "stoklarımızda değişim ürünü olmadığı ve tarafınıza üst model ürün sunulduğu için fiyat farkı doğmaktadır. Ücret iade hakkınız bulunmaktadır. Teklifleri kabul etmemeniz halinde kaydınız kapatılacaktır." bu mesajı attılar. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Somut durumuzda firmanın ''elimizde stok yok iade edeceğiz'' argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Somut durumuzda firmanın ''elimizde stok yok iade edeceğiz'' argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
ç maddesindeki, imkan varsa yazması bu ürünün ellerinde olmamasını kapsıyor mu? Ürün kullanımdan kaldırılmış veya satılmayan bir ürün değil. Sadece kendi ithalatçı firmasının elinde bulunmuyor

ç maddesindeki, imkan varsa yazması bu ürünün ellerinde olmamasını kapsıyor mu? Ürün kullanımdan kaldırılmış veya satılmayan bir ürün değil. Sadece kendi ithalatçı firmasının elinde bulunmuyor​
Cevabınızı kendiniz vermişsiniz. Ürün hala üretiliyor, kullanımdan kaldırılmış veya satılmayan bir ürün değil. Stoklarında yoksa tedarik edecekler...​

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun.

Söylemek istediğim tek şey artık Türkiye'deki satıcılardan soğuduğum. Sırf bu yüzden artık elektronik alışverişlerimde Amazon TR'yi tercih ediyorum, özellikle Amazon tarafından satılan ve Amazon tarafından kargolanan ürünleri almaya bakıyorum. Gerçekten tüketiciye çözüm odaklı yaklaşan ve sattığının arkasında duran bir firma.

Yerli firmaların Amazon TR'yi örnek almasını, almadıkları takdirde de zamanla müşteri kaybedeceklerini düşünüyorum. Sırf biraz daha ucuz diye başka bir tedarikçiden alacağıma Amazon gibi büyük bir firmadan alışveriş yapmayı tercih ediyorum.

Umarım bir sonuca varır ve aynı ürünü alırsınız.

Saygılar.

Şikayet var'da şikayet oluşturdum ve tüketici hakem heyetine başvurdum. İnternetten araştırdığımda özellikle İtopya'nın garanti sürecinde zora sürdüğünü gördüm. İtopya'dan bu tarz sıkıntı yaşayan arkadaşlar varsa hiç uğraşmadan THH'ye başvurmanızı tavsiye ediyorum. Süreçle ilgili bilgileri buraya yazmaya devam edeceğim. Süreç şimdilik hızlı gibi daha ilk saatinde itopya'dan savunma istendi.

24 Mart İtopya'dan savunma geldi.

Şikayet var'da şikayet oluşturdum ve tüketici hakem heyetine başvurdum. İnternetten araştırdığımda özellikle İtopya'nın garanti sürecinde zora sürdüğünü gördüm. İtopya'dan bu tarz sıkıntı yaşayan arkadaşlar varsa hiç uğraşmadan THH'ye başvurmanızı tavsiye ediyorum. Süreçle ilgili bilgileri buraya yazmaya devam edeceğim. Süreç şimdilik hızlı gibi daha ilk saatinde itopya'dan savunma istendi.

05.04.2023 Gündeme Alındı
05.04.2023 Karara Bağlandı
Karar formu henüz yok sonuç gözükmüyor.

27.04.2023 Tebligat, e-tebligat olarak geldi.

Karar lehime sonuçlandı itopya ile yeniden iletişime geçeceğim.

İtopya hala yaptığı şeyi yapmaya devam edip teklif sunuyor. Benim mikrofonumdan daha kötü bir mikrofon sundu. Ardından 30 dolar fark isteyerek daha iyi bir mikrofon sundular. Bu yüzden THH kararı ile ilamlı icra sürecine götüreceğim süreci.

Son düzenleme:

05.04.2023 Gündeme Alındı
05.04.2023 Karara Bağlandı
Karar formu henüz yok sonuç gözükmüyor.

27.04.2023 Tebligat, e-tebligat olarak geldi.

Karar lehime sonuçlandı itopya ile yeniden iletişime geçeceğim.

İtopya hala yaptığı şeyi yapmaya devam edip teklif sunuyor. Benim mikrofonumdan daha kötü bir mikrofon sundu. Ardından 30 dolar fark isteyerek daha iyi bir mikrofon sundular. Bu yüzden THH kararı ile ilamlı icra sürecine götüreceğim süreci.​
Sürecin lehinize sonuçlanmasına sevindim. İlamlı icra yaparak takip olacak olmanız çok güzel. İcra sürecini de bizimle paylaşmaya devam edin lütfen.​

Sürecin lehinize sonuçlanmasına sevindim. İlamlı icra yaparak takip olacak olmanız çok güzel. İcra sürecini de bizimle paylaşmaya devam edin lütfen.​
profilimden ilamlı icra ile ilgili açtığım konudaki sorulara bakar mısın?

18.05.2023 Bugün icra dairesine gidip ilamlı icra sürecini başlattım. 550 Lira dosya masrafı tuttu. Ürünle birlikte dosya masraflarının da geri ödemesi firma tarafından yapılacak.

26.05.2023 Yeni ürün geldi. Üründe herhangi bir sıkıntı gözükmüyor.

Tek aklıma takılan eski garanti belgesiyle göndermiş olmaları. Bu işin prosedürü bu mudur? Bilgisi olan var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı