İtopya iade almıyor

İade hakkını savunuyorum. Benim de memnun kalmayıp iade ettiğim ürünler oldu. Fakat bir klavye kutusunu neden paketlemeden kargoya teslim ettiniz ki? Bant yapıştırılmamış olsa dahi taşıma esnasında o dış paket hasar alacak ve yıpranacaktır. Kargocu sizin yerinize teslim alıp ürünü ambalajlayıp, paketleme yapmaz. Sizde gördüğüm eksiklik kutuyu olduğu gibi kargoya teslim etmiş olmanız. Bunu yapmamış olsanız geri kalan konularda gayet rahat haklı olduğunu söyleyebilirdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her satıcının ürün satarken yaptığı sözleşme farklıdır. İtopya sitesi bu tarz ürünlerde, tüketicinin ürünün ambalajının açılmasında dahi iade alamayacağını açıkça belirtmiş ve alıcı buna karşılıklı satış sözleşmesini imzalayarak kesin taahhüt etmiş.
Daha fazla söyleyecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
Kıçı kırık bir sözleşmenin kanundan daha üstün olduğunu iddia ediyor olamazsınız herhalde? Kanuna aykırı olan bütün sözleşmeler geçersizdir. Talihsiz bir yorum yapmışsınız. Bir gün sizin de başınıza bunun gibi bir olay gelirse aklınızda bulunsun. "Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkânsız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür." Şimdi söyleyecek bir şey kalmamış oldu. :)

Ürün de herhangi bir arıza olduğunu bilmiyordum anladığım kadarıyla bir arıza var, eğer doğru anladıysam herhangi bir sonuç çıkmaz ise bu siteye kayıt olup ürününüzün altında yazan seri numarası ile kayıt yaptırın, daha sonra destekten garantiyi seçerek sağ tarafta bot olacak ona konuyu anlatın ve altına sizden bilgilerinizi isteyecek onları doldurun Logitech size verdiğiniz bilgiler üzerinden ulaşıyor. Klavyede ki sorunu anlatın ve aldığınız yerin hiçbir şekilde yardım etmediğini bildirin size birkaç adım söyleyecek aranızda bir hafta falan konuşma geçer en son sizden ürünün arızalı olduğuna dair kanıt isteyecekler onu yaparsanız değişim yaparlar. 1 ay önce Logitech G413 klavyem de çift tıklama veya basmıyor olmuştu aldığım yer hiç ilgilenmedi adamlarla sadece mail ile konuşmam ile hollandadan sıfır klavye yolladılar.

Evet bana da daha önceden hollandadan G810 ve G29 yollamıştılar.
Millet İtopya'dan almayın diye bas bas bağırırken hala aynı hikayeyi duymak üzüyor, tıpkı milletimiz her durumda ortaya koyduğu tutum gibi.

Dostum boşuna uğraşma, THH 'ne başvur. İtopya'nın iadeyi kabul etmediğine dair yazılı bir belgen olsun. 4 ay kullan klavyeni paran yatınca başka siteden yenisini alırsın.

THH bildiğim kadarıyla her konuda 4 ay gibi uzun sürelerde cevap vermiyor. Başka bir konuda Red kararı 1 ayda gelmişti. Ama önce ben Logitech servisine başvurcam ya da hiç uğraşmadan satarım.
İade hakkını savunuyorum. Benim de memnun kalmayıp iade ettiğim ürünler oldu. Fakat bir klavye kutusunu neden paketlemeden kargoya teslim ettiniz ki? Bant yapıştırılmamış olsa dahi taşıma esnasında o dış paket hasar alacak ve yıpranacaktır. Kargocu sizin yerinize teslim alıp ürünü ambalajlayıp, paketleme yapmaz. Sizde gördüğüm eksiklik kutuyu olduğu gibi kargoya teslim etmiş olmanız. Bunu yapmamış olsanız geri kalan konularda gayet rahat haklı olduğunu söyleyebilirdim.

Neye sarabilirdim? Virüs sebebiyle dışarı 2 aydır çıkmıyorum klavyenin dışındaki kutuyuda kurye teslim ederken çöpe atmasını rica ettim attı. Evde klavyenin hasar vs almasını engelleyecek bir parçada yok kurumsal bir firma değilimki.

Son düzenleme:
Arkadaşlar İtopya'dan G213 klavye aldım kutusunu açtım 40 dakika kullandım ama alışamadım diye jelatini bile sökmeden tüm kutu içeriğiyle paketleyip kargoladım toz bile yoktu klavyede. Ama UPS kargodan kurye evime geldi virüs muhabbetleri var diye asansöre koymamı istedi asansörden almış ve direkt bant çekmiş kutuya İtopya'da kutu hasarlı deyip iade almıyor. Ben kuryenin klavye kutusuna bant çektiğini bile bilmiyordum kuryenin yaptığı hata banamı patlayacak? Bunuda söyledim bizim yapacak bir şeyimiz yok iade alamayız dediler. 14 gün koşulsuz şartsız iade hakkım var klavye gibi bir ürüne aynısını Hepsiburada'dan aldım sorgusuz iade ettim. Ne yapmalıyım?
iade kanunları her satıcı için geçerli kabul etsede, etmede bununla kanunda belirtilen yükümlülük ve koşullar söz konusudur.
ürünün sağlam ve tekrar satılacak biçimde teslim edilmesi gibi.
Kurye yada Kargo şirketi paketlemenin sağlamlığından mesul değildir.
Kargo paketlenmemişse yada kırılgan bir paketse bütün sorumluluğun müşteriye ait olduğuna dair belge imzalatır.
Kurye ürünü sağlam paketlediğinizi zannedip almış
Yani ürünü sağlam biçimde paketlemek sizin işiniz.

Son düzenleme:
Evet bana da daha önceden hollandadan G810 ve G29 yollamıştılar.

THH bildiğim kadarıyla her konuda 4 ay gibi uzun sürelerde cevap vermiyor. Başka bir konuda Red kararı 1 ayda gelmişti. Ama önce ben Logitech servisine başvurcam ya da hiç uğraşmadan satarım.

Neye sarabilirdim? Virüs sebebiyle dışarı 2 aydır çıkmıyorum klavyenin dışındaki kutuyuda kurye teslim ederken çöpe atmasını rica ettim attı. Evde klavyenin hasar vs almasını engelleyecek bir parçada yok kurumsal bir firma değilimki.

Hocam hiçbir şey bulunamıyorsa, bim poşetine koysaydınız. En azından bant ve yapışkanların kutuya temasını engellemiş olurdunuz. Ben kurumsal bir firma olmanızı beklemedim. Kutuyu çıplak teslim etmek yerine pek çok alternatif bulunabilirdi. Bu konudaki savunmanızı pek mantıklı bulmuyorum maalesef.

Kıçı kırık bir sözleşmenin kanundan daha üstün olduğunu iddia ediyor olamazsınız herhalde? Kanuna aykırı olan bütün sözleşmeler geçersizdir. Talihsiz bir yorum yapmışsınız. Bir gün sizin de başınıza bunun gibi bir olay gelirse aklınızda bulunsun. "Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkânsız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür." Şimdi söyleyecek bir şey kalmamış oldu. :)
Yani siz diyorsunuz ki, İtopya sitesinde bulunan ve alıcıyla yıllardır imzalanan bu sözleşme kanuna aykırıdır. Haydi buyrun, şikayette bulunun kanuna aykırıdır diye ve sitenin sözleşmesinden bu metni çıkarttırın yasal değildir diye.
Arkadaşa 1 klavye hediyem olsun 😘

@SevenPacer Neyi savunuyorsun hala? Doğru bilgiyi çarpıtmak bu kadar kolay mı sanıyorsun? İnsanlar söylediğine karşı çıkmayacak mı?
''MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. ''
Ne diyor burada? Ne diyor? İyi oku ''Herhangi bir gerekçe göstermeksizin''
Ne yazıyor attığım sayfanın başında? Gümrük ve Ticaret Bakanlığından
Burada insanlara ''Haklısınız, yanlış biliyormuşum.'' diyeceğine öpücük atarak hala ukalalık yapıyorsun.

Bu ne yahu, her 14 gün şikayet konusunun altına ''Hayır iade edemezsinizci'' satıcılar doluyor. Sen değilsen bile bu yorumları yapanların yarısı kanunu istediği şekilde eğip bükmeye çalışan satıcılar.

@SevenPacer Neyi savunuyorsun hala? Doğru bilgiyi çarpıtmak bu kadar kolay mı sanıyorsun? İnsanlar söylediğine karşı çıkmayacak mı?
''MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. ''
Ne diyor burada? Ne diyor? İyi oku ''Herhangi bir gerekçe göstermeksizin''
Ne yazıyor attığım sayfanın başında? Gümrük ve Ticaret Bakanlığından
Burada insanlara ''Haklısınız, yanlış biliyormuşum.'' diyeceğine öpücük atarak hala ukalalık yapıyorsun.

Bu ne yahu, her 14 gün şikayet konusunun altına ''Hayır iade edemezsinizci'' satıcılar doluyor. Sen değilsen bile bu yorumları yapanların yarısı kanunu istediği şekilde eğip bükmeye çalışan satıcılar.
Öncelikle senli benli konuşacak kadar yakın değiliz, üslubu bozmadan saygı gösterelim karşılıklı olarak, sizi tanımıyorum. :)
Bir ikincisi ben bir satıcı veya İtopya çalışanı da değilim. Konu sahibinin anlattıklarına göre olayların kendi perspektifimden ne yönde gideceği hakkında fikrimi belirtiyorum.
Kanun ortada evet. Siz diyorsunuz ki İtopya'nın yaptığı hukuka aykırı, ürünü satın alan arkadaş hiçbir gerekçe göstermeksizin ürünü iade edebilir, bu konuda da sonuna kadar haklısınız. Lakin ürünün kutusuna dolaylı olarak zarar verip, ürünü kullanıp karşılıklı imzalanan sözleşme maddelerinin dışına çıkıldığı için ben, İtopya bir incelik göstermediği sürece arkadaşın ürünü iade edemeyeceği fikrindeyim, yazdıklarımda da bunu belirtmeye çalıştım.

İtopya'nın karşılıklı sözleşmesinde bir usulsüzlük varsa da gidin şikayet edin dedim, yanlış bir şey mi söylemişim?

Öncelikle senli benli konuşacak kadar yakın değiliz, üslubu bozmadan saygı gösterelim karşılıklı olarak, sizi tanımıyorum. :)
Bir ikincisi ben bir satıcı veya İtopya çalışanı da değilim. Konu sahibinin anlattıklarına göre olayların kendi perspektifimden ne yönde gideceği hakkında fikrimi belirtiyorum.
Kanun ortada evet. Siz diyorsunuz ki İtopya'nın yaptığı hukuka aykırı, ürünü satın alan arkadaş hiçbir gerekçe göstermeksizin ürünü iade edebilir, bu konuda da sonuna kadar haklısınız. Lakin ürünün kutusuna dolaylı olarak zarar verip, ürünü kullanıp karşılıklı imzalanan sözleşme maddelerinin dışına çıkıldığı için ben, İtopya bir incelik göstermediği sürece arkadaşın ürünü iade edemeyeceği fikrindeyim, yazdıklarımda da bunu belirtmeye çalıştım.

İtopya'nın karşılıklı sözleşmesinde bir usulsüzlük varsa da gidin şikayet edin dedim, yanlış bir şey mi söylemişim?

Yahu halen nasıl şöyle demedim böyle dedim diyebiliyorsunuz. Basbayağı 14 gün içinde iade edebilmeniz için ürünün hiç kullanılmamış olması ve kutunun açılmamış olması gerekli dediniz.
Burada yasayı gösteriyoruz bu seferde bu arkadaş kutuya zarar vermiş itopya'nın sözleşmesi şöyle böyle diyorsunuz.

Öncelikle şunu kabul edin halen ısrar ediyorsunuz.
İnternetten alınan bir ürünü 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade etme hakkı müşteriye aittir.

Satış siteleri yok sim kart takılırsa yok WiFi'ye bağlanırsa kabul etmem gibi saçmalıkları müşteriyi caydırmak için öne sürer. Satıcı ürünü seve seve kabul etmek zorunda.

Bunların hepsinden bağımsız olarak kutusuna zarar verilmiş ürün için mevzuat nedir bilmiyorum. Ama siz ısrarla konuda kanunları göstermemize rağmen, 14 gün iade hakkının kapalı ürün olması halinde geçerli olduğunu savundunuz. Şimdi de arkadaş kutuya zarar vermiş İtopya isterse almaz diyorsunuz.

Sonra insanlar size satıcı gözüyle ya da İtopya çalışanı gözüyle bakınca, hayır öyle değilim diyorsunuz.

O zaman şunu kabul edin, internetten alınan ürün koşulsuz 14 gün içinde iade edilebilir. Bunda bir hemfikir olalım. Satış sözleşmesi kanun çerçevesinde olur, kanuna aykırı yazılan her şey zırvalıktır. Benim 14 gün içinde koşulsuz iade hakkımı gözetmeyen her sözleşme zırvalıktan öteye gidemez.
İnsanlar hakkını arıyor, kraldan çok kralcılık yapıyorsunuz. Bu kanun hepimizi koruyor neyine halen ısrar edip kıvırıyorsunuz?

Arkadaşın olayda İtopya almıyorsa iade, açar THH'ye davasını bekler süreci. THH tutupta Itopya'nın sözleşmesinde açılan ürün geri alınmaz yazıyor, o yüzden bu ürünü geri alamaz demeyecek heralde değil mi? Böyle düşünüyorsanız daha çok beklersiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı