İyi Bir Kaleci Olmak İçin Ne Yapılmalı?

CaptainFlint

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben sadece arkadaşlar arasında futbol oynuyorum. Çoğu zaman kaleci oluyorum. Hem daha keyifli geliyor hem de daha iyiyim. Fakat daha da iyi olmak için ne yapmamı önerirsiniz? Bir de birkaç şey merak ediyorum, örneğin:
-Penaltılarda neye göre nereye atlamam gerek?
-Nasıl pozisyon almalıyım?
Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlkokul ve orta okulda 8 sene kaleci olan birisi olarak tecrübelerimi aktarayım.

Çevik olmanız şart. Refleks en önemli unsurlardan birisi kalecilikte. Sıçramayı bilmeniz gerekiyor. Ceza sahasını kullanmayı iyi öğrenin, ben kornerden gelen topu direkt yakalayıp atak başlatırdım. :cool: Yani demek istediğim açılın fakat kaleyi de bir defans oyuncusu korusun.

Topu tek el ile kavramanız elleriniz ufak ise zor gelebilir. İki elinizi de iyi kullanın. Boyunuz fazla uzun olmamalı, eğer uzun ve ağır olursanız o zaman yavaş hareket edersiniz ve topa yetişemezsiniz. Bacaklarınız çok ama çok güçlü olmalı bence, benim bacaklarım bayağı güçlü olduğu için yüksekten gelen topları rahat bir şekilde kornere çıkartabiliyordum, bazen de durduruyordum. Yani iyi sıçrayabilmek için bacaklarınızın kuvvetli olması gerek. Doğru anda yaylanmayı da bilmeniz gerek.

Penaltıda atlayacağınız yönü kestirmek zordur. Ben hep rastgele atlardım. :D

Mesela maç boyunca bir oyuncu sizin olduğunuz kalenin hep sol tarafın şut çekti diyelim. Penaltıyı da bu oyuncu çeksin ama ne tarafa atacağını yine de kestiremezsiniz. Yüzüne baksanız da belli etmeyebilir penaltıyı çeken kişi. Şutu çektiği anda top onlarca km hız ile gelirken zıpkın gibi atlamanız gerek, bunun için de bir makine kadar hızlı olmanız şart, reflekslerinizi geliştirin.

Ben sekiz sene kalecilik yaptığım için uçan sineği bile bazen elim ile yakalayabiliyorum. :puro:

Küçük bir düzeltme yaparak başlayayım; doğru olan kelime ve tabir refleks değil, reaksiyon olacak. Onun dışında @CLM Project zaten tecrübelerine de dayanarak güzel anlatmış. Bunların dışında ekleme yapmak gerekirse de; alan kontrolünün ve iletişiminin çok iyi olması lazım. Sürekli konuşarak savunmacıları yönlendirmeli ve rahatlatmalısın. Kalecilerin maç içinde nasıl pozisyon aldıklarını ve nasıl hata yaptıklarına bakabilirsin. İzleyerek tecrübe kazanabilirsin.

İyi bir kaleci olmak için çok gol yemek lazım gol yiye yiye nerde ne yapacağını rahatça kestirebilirsin, öngörü ve ani reaksiyonlar gösterebilmek kalecilikte çok önemli.

Penaltilarda Melo taktigi uygula.

2012`de Elazig Spor`la oynanan ve sampiyonlugun guc bela geldigi sene F. Melo, kaleye gecip saibeli bir kurtaris yapmisti. (Adamin dibi)

Sen de oyle yap. Hali sahada siritmaz. Sut cekilirken saga-sola yatmak yerine, ileri sicrayarak saga-sola yonlen. Boylece koselere giden sutlara daha on safta uzanabilirsin

Merhaba, ben sadece arkadaşlar arasında futbol oynuyorum. Çoğu zaman kaleci oluyorum. Hem daha keyifli geliyor hem de daha iyiyim. Fakat daha da iyi olmak için ne yapmamı önerirsiniz? Bir de birkaç şey merak ediyorum, örneğin:
-Penaltılarda neye göre nereye atlamam gerek?
-Nasıl pozisyon almalıyım?
Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Penaltıda rakibin gözüne bakabilirsin genelde oyuncu nereye bakarsa tam tersi tarafa vurur sola bakarsa sağa sağa bakarsa sola vurur. Ortaya bakarsa ortaya atar ama bunları rakip penaltıyı atmak için topa doğru koştuğunda bakmalısın. Ben bunu hep uyguladım ve o sayede mahallede penaltı geçirmez lakabım var. Pozisyon almada ise bacaklar omuz hizasında ve bacakları hafif kırarak eller aşağı doğru ufak bir çapraz olacak.

Penaltıda rakibin gözüne bakabilirsin genelde oyuncu nereye bakarsa tam tersi tarafa vurur sola bakarsa sağa sağa bakarsa sola vurur. Ortaya bakarsa ortaya atar ama bunları rakip penaltıyı atmak için topa doğru koştuğunda bakmalısın. Ben bunu hep uyguladım ve o sayede mahallede penaltı geçirmez lakabım var. Pozisyon almada ise bacaklar omuz hizasında ve bacakları hafif kırarak eller aşağı doğru ufak bir çapraz olacak.
Konunun tarihine bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı