İyi bir programcı kaç lira maaş alır ?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar lise 2'den itibaren C# programlama dilini öğrenmeye başlamış bulunuyorum. Orta düzeyde C# biliyorum. Yeni kodlar ile geliştirebilirdim kendimi ancak lise 3'de Web programlamacılığına geçeceğiz.

HTML kodları ile falan başlayacağız diye duydum. Soracağım sorulara alacağım cevaplar çok önemli benim için.
Yaz aylarından itibaren çalışmaya başlamak istiyorum Web programlama işlerine. Diğer arkadaşlardan önce olmak istiyorum.

1-Öncelikle kendimi uygulamalar üzerine mi yani C# gibi diller üzerine mi geliştirmeliyim yoksa Web programcılığı üzerine mi ?

2-Sıradan bir Web programcısı aylık kaç liralık maaş ile işine başlar ?

3-Programcılar kolayca iş bulabilir mi ?

4-Programcıların çalışma koşulları ağır mıdır yoksa rahat bir iş midir ?

Ben programlar yaparak kendimi geliştirmeye çalışıyorum, Web programlama işlerine de el atmak istiyorum yeni de olsam.
Diğer arkadaşlar gibi okulda ilk defa görmek istemiyorum. Siz işsiz demeye devam edin :D

En önemlisi de aranızda programcı olup da iş ortamını anlatabilecek birisi var mı ?

Evimde, kendi odamda kodlar yazarken, kendi güzelim sistemimde kodları yazarken çok zevk alıyorum.
Ama mesela okuldaki kurslarda bana verilen bilgisayarda zerre kadar zevk almıyorum. Lanet bir monitör koyuyorlar önüme, iştahım kaçıyor.

- - - Güncellendi - - -

Yarımcı olabilecek birisi ?

1. Bence uygulama üzerine geliştirmeye devam et. Ülkemizde web programlamacı olsan bile çok iyi olman lazım ki adam gibi iş bulabilesin.
2. Tahminim 1250 TL
3. Sana bağlı. CV'de eğer staj yaptığın yerler, Üniversitede okurken başarıya ulaştırdığın projeler yazıyorsa hemen iş bulursun. Hatta okurken bile işini hazır edebilirsin.
4. İçinde yer alacağın projeye ve çalışacağın şirkete bağlı. Olayın özünde işini sevmek yatar. Bugün PC'yi açıp iki satır kod yamak yerine Metin 2 oynamayı tercih ediyorsan biyerlerde yanlış yapıyor olabilirsin :) Ha bak kod yazarken zevk almak güzel bişey. Ama bence kendine bir hedef belirle. Mesela bi program ve onu sürekli geliştir vs.

İngilizceyi iyi öğrenirsen, bu hevesle güzel şeyler yapabilirsin bence. Arabirimi güzel programlar yap ama. Ülkemizde genelde makineye bakıp o arabirimi programa uygulayanlar var :)

Kod yazmaktan zevk aldığım çok doğru.
Hatta site yapma işlerine başlamama da vesile oldu. Mesela Microsoft Frontpage ile site yapmaya başladım şimdiden. Sahte Metin2 sitesi falan yapmaya çalışıyorum.
Metin belgesinde kodlar öğrenip bu kodları programa yani grafiklere de yansıtmaya çalışıyorum. Boş durmuyorum. Çok fazla boş zamanım var.

Mesela C# için yeni kodlar öğrendim. Tüm oyunlarımın ufak resimleriyle beraber var olduğu bir program yaptım.
Programı açıyorsun ve oynamak istediğin oyunu seçiyorsun, açılıyor :D Benim çok hoşuma gitti mesela. Boş işler ile uğraşıyor sanmayasınız.

1- Recep abi, kendime nasıl bir Web sitesi yaratmaya başlayabilirim mesela ?

2- Ve en önemlisi, iyi bir iş imkanını nasıl bulabilirim. Açıkça söylemek gerekirse ben kesinlikle 3 bin liradan aşağı kılımı kıpırdatmam.
Çünkü bugün konfeksiyonun tekine girsen bile 1,5 TL para kazanıyorsun ayda öyle veya böyle.
Ben nasıl bir iş yapacağımı çok merak ediyorum. Birisi gelip bugün şu şu şu programları yapacaksın mı diyecek bana ?

Sıradan bir şirkette sıradan bir web tasarımcısı olmak yerine daha geniş kapsamlı işler yapmak istiyorum.
Hevesli olduğum çok doğru. Metin 2videosu çektik diye boş adam sanmayasınız :D
Şuan çoğu sınıf arkadaşım programlamanın yüzünü bile açmıyor. Ama ben şimdiden gelecek senenin konularını öğrenmeye başladım. 1 aya kadar oldukça ilerletirim işi.

Sana soracağım en önemli soru da şu Recep abi. Ben nasıl 5 bin lira para kazanırım. Yaptığım işten kesinlikle çok heves alıyorum, hoşuma gidiyor.
Eksiklik hissettiğim tek nokta para kısmı. Herkes gibi ben de para kazanmak istiyorum. Bir şeyi almak istediğimde hemen o an alabilmek istiyorum.
Kazanacağım paranın yüksek meblalarda olmasını istiyorum. Çünkü zaten para kazanmak için çalışılır. O işten zevk alıyor olsam da düşük bir maaş ile çalışmak çok çok zoruma gider benim.

Çok uzun oldu belki ama merak ettiği çok şey var.

Kendi uygulamanı yap. Eğer uygulaman çok satarsa ve tanınırsan işin bence hemen hazır olur. Hatta işin freelancer gibi uygulama yapıp para kazanmak olsun kendi işini kendin yap. Yada gireceken senin yüksek bir mevkiin olsun. Standart olma. :D

Bak dostum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2.sınıfta ortalaması 3.00'ın üzerinde olana yanlış bilmiyorsam KOÇ işe alıyor ve ayda 3.000 TL maaş ile başlatıyor okul bitince de normal işine başlatıyorlar seni :)

Bir çok firmanın yaptığı işler daha çok web sayfası ve web uygulamaları hazırlamak üzerine.
Mobil uygulamalar üzerine yoğunlaşan firmalar da var.

Eğer çok para kazanmak istiyorsan bence web uygulamaları üzerine yoğunlaş.
Web konusunda kendini geliştiren insanlar çok güzel maaşlarla çalışıyorlar.
Baştan uyarayım web programcılığında ustalaşmak gerçekten zordur çok emek gerektirir ama karşılığını alırsın.
Bilmen gereken bir çok teknoloji vardır.
(HTML,CSS,Javascript,Jquery,ASP.NET veya ASP.NET MVC, Web servislerine ait teknolojiler, Veri tabanı teknolojileri vesaire vesaire)

Eğer .NET tabanlı kod yazıyorsan şu 4 konuya çalışarak iyi bir başlangıç yapabilirsin:

1. Öncelikle web sitesi tasarımı için HTML,CSS,Javascript ve JQuery
2. Web sayfası arkasında çalışan kaliteli kodlar yazabilmek için C# ın daha gelişkin konuları
3. Önce ASP.NET sonrada ASP.NET MVC versiyonu (Bu da aslında web tasarım kısmında ama C# kodlarını basit html ile çalıştıramazsın. Çalıştıracak kontroller ASP.NET'te yer alır.)
4. Veri Tabanı bilgisi (SQL, ADO.NET, LİNQ v.b. konular)

Sonrası zaten gelecektir. Kolay bir yol değil. Arzulu ve istekli olursan başarılı olursun.
Yeni bir şeyler öğrenip onu uyguladığında keyif alıyorsan devam et derim.
Ama en küçük zorlukta agresifleşiyorsan bu iş sana göre değil.
Programcı olan biraz Hz. Eyyüb'ün sabrından nasiplenmiş olacak.
Yoksa zor gerçekten.

İyi çalışmalar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı