İyi bir üniversite şart mı?

LEJY0N

Hectopat
Selam.
Bu sene üniversite sınavına gireceğim. Bu konuda sizlere birkaç şey sormak istiyorum.
Öncelikle dersleri ortalama olan birisiyim. Ne çok iyi ne de çok kötü diyebiliriz. Çok fazla ders çalışmam. Bunun yerine daha farklı şeyler benim ilgimi çekiyor. İlgi alanlarım sebebiyle sosyal Medya'da içerik üretiyorum ve ayrıca web programlama öğreniyorum halihazırda. İleride yapmak istediğim meslek de yazılımcılık yönünde.
Sınav senesinde olmamdan ötürü aile baskısı had safhada. Fakat hem yazılım ve sosyal medya hem de dersler bir arada yürütülemiyor maalesef. Bundan dolayı bende üniversite için 2 senelik bir bilgisayar programcılığı kazanırım oraya giderim kafasındayım. Bu kafada olmamın en başlı sebebi ise çevremdeki örnek aldığım insanlar.
Etrafımda, hayatında bir şeyler başarabilmiş 3-4 insan var. Örnek vermem gerekirse yazılımcı olan arkadaşım. Henüz 23 yaşında. Lise mezunu, kendisini yazılım alanında geliştirmiş seneler boyunca. Şu anda yurt dışı ve yurt içi kuruluşlu 3 şirketle beraber çalışıyor. Aylık gelirini tam bilmiyorum ama geçen ay kışa girdiğimizden dolayı Cabrio arabası Audi RS3'te üşüdüğünü söyleyerek yeni model bir BMW aldı. Artık siz düşünün :D

Diğer bir arkadaşım ise ekonomi/borsa işleri ile ilgileniyor. Benden 1 yaş büyük ve o da aynı şekilde kendisi kazandığı parayla 200.000 TL'lik bir araba aldı geçen hafta. Bende onlar gibi bir şeyler başarmayı istiyorum ama bunun iyi bir üniversite ile olacağını pek sanmıyorum. Ailem her ne kadar iyi bir üniversite kazan diye ısrar etseler de, ben kendi bildiğim yolda gitmeyi istiyorum.
Sizin bana tavsiyeleriniz nelerdir? Aramızda görmüş geçirmiş insanlar vardır, yanlış bir yolu takip ettiğimi söyleyecek. Ya da en doğrusunu yapıyorsun diyecek.
Ailem'in tavsiye ettiği yoldan mı gitmeliyim yoksa kendi yolumdan mı? İyi bir üniversite mi, yoksa hayalleri peşinde koşan bir insan mı?

Aileni dinle. İyi bir üniversiteye gitmek ve hayallerinin peşinden koşmak birbirini dışlayan şeyler değil. İki yıllık bölüm okumak fikrimce, eğer spesifik bir iş yoksa akılda, zaman kaybı.

Evet okumadan iyi yerlere gelebilirsin. Bunun için okul şart değil. Ancak ODTÜ İTÜ mezunu adamlar senden 10 adım önde olacaklar bunu bilmen lazım.

ODTÜ mezunu mühendis yüzde 99 is bulurken Bayburt uni mezununun issiz kalma oranı yüksektir ya da kendini geliştirir yazilim ogrenmek gibi o zaman bir yerlere gelebilir ama bu sürede geçen 4 seneye yazık olur adam akıllı bi yere giremeyeceksen okuma daha iyi.İyi bir yazılımcı olmak için üni şart degil ama işini kolaylaştırır sana birçok kapıyı açar orda çevre kurarsın falan.Ama sakın abuk subuk e5 unilerine gitme.O yüzden tavsiyem kendini kas 50kya gir işin çok daha kolay olsun etiket gibidir üni.

Yeni konular

Geri
Yukarı