İyi yazılımcı olmak için neler öğrenilmeli?

• Konuyu başlatan eth
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 718

eth

Hectopat
Makaleler
2
İyi bir yazılımcı olmak için dillerden bağımsız olarak neler öğrenilmeli? Dilden çok programlama konseptinden bahsediyorum. Örnek olarak kalkülüs, ayrık matematik öğren. Veri yapılarına iyi çalış. Şu şu teoriyi bilsen işine yarar tarzında şeyler bahsediyorum. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

İş arama sitelerindeki yazılımcı ilanları işine yarayabilir. Orada, bir yazılımcıdan beklentiler var.

Ayrıca: Kullanıcı gözüyle empati yapmayı öğrenmeni şiddetle tavsiye ederim. Bir uygulama yapıyorsan, kullanıcı gözüyle bakmalısın. Mesela "ben kullanıcı olsam, ne isterdim?" şeklinde düşünmelisin.

Her dilin başında öğretilen algoritma mantığını kesinlikle zihninde canlandırabiliyor olman gerek. Gerisi kod bilmek ve bunları uygulayabilmek oluyor. Sorunlara kısayoldan çözümler sunabilmen gerek. Bir programı yazmaya başlamadan kafanda canlanırsa önüne çıkan engeller çocuk oyuncağı gibi geliyor.

Git gibi versiyon kontrol sistemleri öğrenilmeli. GitHub'da pull request açmak, diff ve patch gibi şeyler öğrenilmeli. Araştırmaya alışık olmalısın. Bir dili öğrensen bile o dilde olabildiğince optimize olmaya çalışman fayda sağlayacaktır sana. Kodlarken problemleri olabildiğince basit yollarla çözmeye çalış. Pip, cargo gibi dillerin paketleme sistemlerini kullanmayı öğren ve bu sistemler için paket oluştur.

Onun dışında speedev hocamın dediği yerleye bakabilirsin.

Teşekkür ederim önerileriniz için fakat istediğim şeyi tam anlatamamışım sanırım.

Geri
Yukarı