İyi bir yazılımcı olmak için önerileriniz nedir?

Öncelikle mühendislik fakültesini bitirmen lazım. Bitireceksin ki algoritmayı ve analitik düşünceyi kavrayacaksın. Herkes kod yazar. Herkes beyin ameliyatı yapar. Herkes uçak uçurur. Yazdığın kodun 3 gün sonra patlamayacağını şirketi milyon dolar zarara uğratmayacağını garanti edemezsin. Yapacağın beyin ameliyatı adamı yaşatacağına garanti edemezsin. Uçurduğun uçağın havada 3 saat uçacağını garanti edemezsin. Neden mi çünkü vasıfsızsın. İnsanların mühendislik okumadan kodlama öğrenmek istemesi beni irrite ediyor açık ve net. Beyin cerrahı ol kardeşim. Mühendisliğe neden göz diktin? Cerrah ol daha çok kazanıyorlar bizden. Al yine de sana bir abi tavsiyesi algoritma öğren.

C ve Python...makine dilinden OOP diline geçiş. Amaç? Çünkü Google'dan öğrendin.

Dil bilmenin hiçbir etkisi olmadığını kütüphaneleri de bilmesi gerektiğini de hatırlatsaydın iyiydi.

Lise bilişim mezunu senior backend developer arkadaşım buna kıçıyla güldü.

O zaman fakülteyi bitirin sonrasında ben gereken yardımı fazlasıyla yaparım. Önce o ünvanı devlet tarafından hak ettiğinizi ispatlayın.
Bu ne kadar sığ bir düşünce ne demek illa ki bu işin okulunu okumak zorundasın. Hadi deseniz ki doktor olmak isteyen biri bu işin okulunu okumak zorunda diye buna gönülden katılırım ama yazılım pratik yapmak ve hataların altından kalkarak tecrübe kazanılır , daha önce insanların yaşadığı problemleri öğrenirsin bunlara dikkat edersin , okuduğun okuldaki hocalar bu işin tanrısı mı . Bir çok okulda hala eski kafalı kendini geliştirmeyi bırakmış hocalar dolu. iki satır kod yazıp yazılımcıyım diyen vasıfsızlar yüzünden asgarî ücret alıyorlar diyorsun asıl 4 yıl yata yata okumuş daha for döngüsünü açmayı bilmeyen asıl vasıfsızlar onlar kardeşim milletin önüne taş koymayın böyle , bu mesleği yapmak için min 4 yıl verdin diye herkes vermek zorunda gibi hissediyorsun ama bu sektör böyle değil.

Öncelikle mühendislik fakültesini bitirmen lazım. Bitireceksin ki algoritmayı ve analitik düşünceyi kavrayacaksın. Herkes kod yazar. Herkes beyin ameliyatı yapar. Herkes uçak uçurur. Yazdığın kodun 3 gün sonra patlamayacağını şirketi milyon dolar zarara uğratmayacağını garanti edemezsin. Yapacağın beyin ameliyatı adamı yaşatacağına garanti edemezsin. Uçurduğun uçağın havada 3 saat uçacağını garanti edemezsin. Neden mi çünkü vasıfsızsın. İnsanların mühendislik okumadan kodlama öğrenmek istemesi beni irrite ediyor açık ve net. Beyin cerrahı ol kardeşim. Mühendisliğe neden göz diktin? Cerrah ol daha çok kazanıyorlar bizden. Al yine de sana bir abi tavsiyesi algoritma öğren.

C ve Python...makine dilinden OOP diline geçiş. Amaç? Çünkü Google'dan öğrendin.

Dil bilmenin hiçbir etkisi olmadığını kütüphaneleri de bilmesi gerektiğini de hatırlatsaydın iyiydi.
Hayır lazım değil.

İngilizce bilmeyen bu arkadaş gibi vasıfsızlar üniversitede güzel vakit kaybedebilir. Bu arkadaşı köyüne uğurluyorum.

"Beyin ameliyatı", "uçan uçaklar" falan, Edebiyat bölümünde kendisine güzel bir kariyer yapacağına eminim. (Tabii daha sonra atanamadım diye ağlarken, üniversitesiz yazarlar paralarla kahkaha atacaklar) Benzetmeler Fyodor Dostoyevski tarzında. Ama bu vizyonsuzluk ile zengin kız fakir oğlan makaleleri işini görür.

Konu sahibine yanıtım; Önce İngilizceyi çözüp bu konuları İngilizce araştırması.

Benim tavsiyem bir programlama dili seçip onun üzerinden algoritmaları öğrenmendir, bazı dillerde(!) hiç kullanılmayacak olsalar da heryer de işine yararlar, örnek olarak Udemy de Atıl Samacıoğlu veri yapıları ve algoritmalar dersi uygun gibi, bilmeme rağmen ben de yakın zamanda bir göz atmayı planlıyorum, ayrıca değeri hiç olmasa da C dili ile başlamanı öneririm çünkü bellek adreslerini elle yönetebildiğin ve bu yüzden dandik bir algoritma için bile bol uğraştığın bir programlama dili (başlangıç için ideal), ha bide en başta basit bir IDE ile ilerlemeni öneririm mesela C çalışacaksan Dev C gibi çünkü başta kodu senin yazman önemli bu yüzden code completion özellikli IDE ler en başta yarardan çok zarar olur. Ayrıca ufak bir not: Üniversiteden üniversiteye verdikleri dersler değişiyor bu yüzden o üniversitenin derslerine bakabilir (mesela başlangıçta ilk 2 döneme baksan yeter) ve ordaki derslerin anlatıldıkları dillerle başlayabilirsin.

Algoritma öğrenmek nedir ben burayı anlamadım. Yani siz kodlama öğrenmek için bana lütfen Udemy kursu önerir misin diyen birisine doğrudan algoritma öğren gibi gepgenis bir alan sunuyorsunuz. Nedir yani algoritma öğrenmek, bu adam işte binary Search mu öğrensin decision tree çalışma prensibi mi öğrensin? Vektörize yaklaşım mı öğrensin? Yoksa if else ile yazabileceği şeyi öğrenip geçsin mi? Bu işi bilen birisi için bunlar çok açık olabilir ama soruya öğrenmek istediği dille girecek kadar acemi birisine algoritma öğren demek gerçekten çok garip bence.

Algoritma öğrenmek nedir ben burayı anlamadım. Yani siz kodlama öğrenmek için bana lütfen Udemy kursu önerir misin diyen birisine doğrudan algoritma öğren gibi gepgenis bir alan sunuyorsunuz. Nedir yani algoritma öğrenmek, bu adam işte binary Search mu öğrensin decision tree çalışma prensibi mi öğrensin? Vektörize yaklaşım mı öğrensin? Yoksa if else ile yazabileceği şeyi öğrenip geçsin mi? Bu işi bilen birisi için bunlar çok açık olabilir ama soruya öğrenmek istediği dille girecek kadar acemi birisine algoritma öğren demek gerçekten çok garip bence.

Temel düzeyde algoritma gerek bence yoksa ileride yazcağı kodlardada problem olabileceğini düşünüyorum her şey sırasıyla yapılmalı araba sürmeyi bilmeyen kişi araba sürerse ne olur?

Aslında algoritmalardan önce programlama dili öğrenmesini dile getirerek algoritmalar öğrensin dedim çünkü bazı istisna diller hariç her dilde if else, else if, while, for gibi temel şeyler var ve bunlar klasikleşmiştir (yani herhangi (istisnalar hariç, ki onlara programlama dili demiyoruz bile) bir programlama dili öğrenirse bu temel yapıları öğrenir). Algoritmalar konusuna gelirsek bahsettiğim Atıl hocanın Veri Yapıları ve Algoritmalar eğitimi var, ki benim başta öğrendiğim konuların genelini ve daha fazlasını kapsıyor (zaten o yüzden bi ara bakmak istediğimden bahsettim). Özetlemek gerekirse;
1- Programlama dili öğrensin (tavsiyem 6 ay içinde iş edinme derdi yoksa, üniversitesiyle birlikte çalışacaksa C dilini öğrensin, bazı şeyleri cidden eskide kaldı ama çok temel şeyleri güzel öğreten bir dil diye düşünüyorum)(tabi dip not: eğer üniversite C ile başlamıyorsa ne ile başladıklarını öğrenip o dilden başlamak daha doğru olur, ilk 2 dönem ders içeriklerine baksa yeter)
2- O programlama dilinde başlangıç antrenmanları yapsın mesela şu kaynak C dilinde çok iyi temel atıyor: Programiz C Examples (bunu yapmasındaki maksat programlama mantığını geliştirip pseudo code yazabilmeyi öğrenmek çünkü dil değiştirdiğimizde C bilgimiz(en azından ona özel olanlar) anlamını yitirecek)
3- Artık sıra Algoritmalar ve Veri Yapılarına giriş yapıp birşeyler öğrenmekte, yalnız bunların hepsini öğrendiğin dilde de yazman gerek çünkü ancak öyle pekişiyor. mesela sort, search vb. algoritmaları; Diziler, Listeler, Queue, Stack, Graph vb. gibi Veri Yapıları öğrenebilir, bunlar potansiyelini arttıran, değerli bilgilerdir (bildiğim kadarıyla mülakatlarda da sormayı çok seviyorlarmış bu tür şeyleri ama daha iş hayatına atılmadığımdan bilmiyorum 😂)
4- artık C de kod yazabilen ve gerektiğinde bir Pseudo Code (yalancı kod: bir dilden bağımsız, yalnız algoritma bilgisi barındıran kod) yazabilecek duruma gelmiş biri olarak istediğiniz yöne gidebilirsiniz, grafik tasarımcı olmayacak veya oyun yazmayacaksanız (ki oyun motoru yazmak hariç, oyun motorlarını yazmak aşırı sağlam algoritma bilgisi gerektiriyor, ancak Unity falan kullanacaksan algoritmalar anlamını çoğunlukla yitiriyor) bu temeller her yerde işinize yarar ve fikir havuzunuzu genişletir.
Bu bahsettiğim benim kullandığım bir yol ve şunu söyleyebilirim, sektör bazında durumumu bilmesemde ders bazında 1. Sınıf branş derslerim AA idi ki derslere hafif katılıp sınava girerken bakmadım bile, ha bu arada Bilgisayar Mühendisliği okuyorum.
İnşallah bu yazım daha yararlı olmuştur.

Yazı boş geçirmek istemiyorsan en iyisi öğrenbildiğin kadar iyk bir dil öğrenmem. İyi bir okul kazanırsan zaten kendini geliştirmen için 4 koca yılın olacak. Boş durmayan bir insan bu sürede kendini ileri düzeyde geliştirebilir. Ancak yabancı dil de bu işin hassas noktalarından biri.

Geri
Yukarı