İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Şuan 16 yaşındayım tek isteğim iyi bir yazılımcı olmak. İnternette çok araştırma yaptım ve Web alanının daha imkanlı olduğuna karar verip bundan yaklaşık 6 ay önce (HTML, CSS, JavaScript) öğrendim. Maalesef 11. sınıfa başladığım için bütün bunları bıraktım. Şimdi düşündüğümde basit bir hayatım olması yerine iyi bir yazılımcı olup büyük şirketlerde çalışıp hem kendim için hem de gelecekteki ailem için iyi bir hayat oluşturmak istiyorum. Benim isteğim günde 2-3 saatimi ayırarak yüksek düzeye gelebilmek.
1-Hangi dilden başlamalıyım ?
2-İngilizce bilmem gerekiyor mu ?
3-Günde 2-3 saatle bu işin altından kalkabilir miyim ?
4-Meslek olarak düşündüğümden illede Yazılım Mühendisliği okumam gerekiyor mu ?

Çok kısa geçeceğim, otur ders çalış 1-2 net fazla yap iyi bir üniversitede oku.

Şuan ortalamam 95. Umarım, 9. sınıfta bir sorun yaşamam ama o sınav stresinden sonra da rahatlamaya ihtiyacım var. Her zamanki gibi son gün taktiğini uygulayacağım, umarım düşmez :D. Bu sene çalışıyorum iyi bir liseye gideyim de.
Ortalama hiçbir şey belirtmez, LGS sonucu öğrendik Türkiye'nin ortalaması en az 95 zaten. Yarısından çoğu adrese dayalı okullara gitti.

Çok kısa geçeceğim, otur ders çalış 1-2 net fazla yap iyi bir üniversitede oku.

Ortalama hiçbir şey belirtmez, LGS sonucu öğrendik Türkiye'nin ortalaması en az 95 zaten. Yarısından çoğu adrese dayalı okullara gitti.
Yok zaten ben sınavlar için değil, LGS için çalışıyorum. Çok fazla önemsemiyorum onları LGS öncesi deneme sınavları benim için. Bu arada Türkiye'nin ortalama not ortalaması 76'dır. (8. sınıf)
Umarım güzel bir liseyi kazanırımda şu üstümdeki yük iner. :)

Yok zaten ben sınavlar için değil, LGS için çalışıyorum. Çok fazla önemsemiyorum onları LGS öncesi deneme sınavları benim için. Bu arada Türkiye'nin ortalama not ortalaması 76'dır. (8. sınıf)
Umarım güzel bir liseyi kazanırımda şu üstümdeki yük iner. :)
Konuyu dağıtmayayım, umarım herkes emeklerinin karşılıklarını alır. Ben de geçen yıl girmiştim :)

1. Benim tavsiyem VB'den başlamanı öneririm lakin konsol ekranından ziyade form üzerinde çalışman daha verimli olacaktır senin için. Hangi kod parçacığının nerede ne işe yaradığını öğrenmen için katkı sağlayacaktır bu yöntem.
  2. İngilizce bilmek önemli bir artı. Çünkü bir müddet sonra yerli kaynaklar seni geliştirmemeye başlayacak ve sen de daha da ileri düzey bilgi ve birikim sahibi olmak için yabancı kaynaklara başvuracaksın.
  3. Şu an için veya hobi maksatlı bir başlangıç için yeterli olacaktır.
  4. Yazılım mühendisliği üniversitede hem girmesi hem de dersleri bakımından ağır bir bölümdür. İş sırtını devlete yaslamaya geldiğinde ise 1.000.000/1 alımı var. Zaten mühendisliği bitirdikten sonra devlet işini kim ne yapsın :) Ülkede bile durmazsın kendini yeterince geliştirirsen.
Son olarak da genç arkadaşım, Front-End mi(ön yüz kodlayıcı(Kullanıcıların etkileşime geçtiği alan)) mı yoksa Back-End kodlayıcı(Kullanıcının görmediği arka plan işleri: DLL vb.) mı olmak istediğine karar ver, Odağını daralt.
Yorumunuz için çok teşekkürler baya önümü görmemi sağladı.

Hic kafani bulandirma. Iyi universite okumadan, iyi yazilimci olmak cok zor.
Mesele yalnizca universitenin ogretecegi bilgileri kendi kendine ogrenmenin zorlugu degil.
Iyi universitede
- Hocalarin taninmis, alaninda uzman olacak. Baska bir okula yalnizca onun referansi ile gidebileceksin.
- Arkadaslarin zehir gibi insanlar olacak, 10 sene sonra beraber projeler yapacaksin.
- Insanlara alanina ne kadar hakim oldugunu gostermek icin cirpinmak zorunda kalmayacaksin. X mezunuyum diyeceksin ve olay kapanacak.

Elbette iyi bir konuma gelmek icin universite tek basina yeterli degil, ama sagda solda "Kendi kendini yetistirirsen yaparsin, universite sart degil" diyenler ne kacirdiklarini bilmiyorlar.

Hic hangi dille baslayayim gibi ufak problemleri gozunde buyutme. Var gucunle calis, gidebilecegin en iyi okula git. Bazi islere universite diplomasi olmadan agzinla kus tutsan giremezsin.

Biraz genel olucak ama iyi bir yazılımcı , mühendis vs. olmak için durmadan kendinizi geliştirmeniz ve yeniliklere açık olmanız lazım; çoğu zorlukla karşılaşacaksınız sizi bıktıran durumlar olucak, böyle durumlarda pes etmek yerine bir süre mola verip tekrar kaldığınız yerden devam ederseniz elbet ustalaşıcaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı