İzmir Depremi 04.11.22 / 03:29

beyemirs

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
İzmir'de yaşıyorum deprem direkt burada olmuş 4.5 şiddetinde olmasına rağmen nasıl sallandık. Geçmiş olsun İzmir.

Dosya Ekleri

• 7EDC0BE0-3AD4-4F98-A2D8-13CD08348D70.jpeg
    7EDC0BE0-3AD4-4F98-A2D8-13CD08348D70.jpeg
    393,2 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bu deprem kesinlikle 4.8, 4.9, 5.1 gibi değildi. Büyüklükler haber kaynaklarına göre değişmektedir.

Sizce gerçekten bu veriler yalan mı söylüyor? Ben kesinlikle inanamadım çok fazla deprem yaşadım İzmir'de yaşadığım için ama bu asla 5.0 altında bir deprem olamaz. Yorumlarınız nelerdir?(Depremi yaşayanlar)

Son düzenleyen: Moderatör:
Birçoğunuzun fikirine katılıyorum kesinlikle bu bahsettikleri kadar küçük değildi.

Birçoğunuzun fikrine katılıyorum kesinlikle bu bahsettikleri kadar küçük değildi. Zaten
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bu deprem kesinlikle 4.8, 4.9, 5.1 gibi değildi. Büyüklükler haber kaynaklarına göre değişmektedir.

Sizce gerçekten bu veriler yalan mı söylüyor? Ben kesinlikle inanamadım çok fazla deprem yaşadım İzmir'de yaşadığım için ama bu asla 5.0 altında bir deprem olamaz. Yorumlarınız nelerdir?(Depremi yaşayanlar)
Bunu ayrı bir konu olarak açmıştım.

Birçoğunuzun fikrine katılıyorum kesinlikle bu bahsettikleri kadar küçük değildi. Zaten

Bunu ayrı bir konu olarak açmıştım.

Hocam neden yalan söylesinler? Deprem denizde olsaydı daha az hissederdik, kara da (Buca) olduğu için daha şiddetli hissetmemiz nornal.
Yani şöyle bir yorumu görmek sevindirdi en azından argüman ile konuşalabilecek bir şey. Neyine yalan söyleyecekler anlamış değilim, argüman ne çok sallanmanız mı? ya da çok deprem görüp hiçbiri böyle değil demek falan mı? Veriler elde var, gidip Rasathane başta diğer deprem bildirimi veren kaynakları detaylı inceleyin. Derinliğin, büyüklüğü, nerede olduğu, toprak yapısı senin bulunduğun noktaya kadar birçok etken. Lütfen insanları deprem hakkında yalan söylüyorlar diye sadece hislerinize bağlı olarak boş argümanlar ile doldurmayın.

Rasathane Son Depremler, örnek olarak alınan kaynak;
4.5 (Derinlik) - (ML) 5.1 (MW) 4.9

Yerel (Lokal) Büyüklük
(Ml)
Ses kaydında oluşan en yüksek genlik değeri, uzaklık ile ölçeklenerek taşın büyüklüğü hakkında bilgi verecektir. Depremin büyüklüğünü kestirirken de ayni ilke uygulanır. Bu yöntem de görece küçük (büyüklüğü 6,0'dan az) ve yakın (uzaklığı 700 km'den az) depremeler için kullanılır.

Moment Büyüklüğü (Mw)
Bu büyüklük türü, diğerlerine göre en güvenilir olanıdır. Bilim dünyasında, eğer bir deprem için moment büyüklüğü hesaplanabilmişse, diğer büyüklük türlerine gerek kalmadığı düşünülür.

Kaynak

Deprem Nedir? Deprem Türleri okumak isteyen hızlı, ulaşılabilir kaynak olarak bırakıyorum.

Depremi yaşayan herkese geçmiş olsun, kendinize dikkat edin. İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı