İzmir depremi

Livo

Decapat
Makaleler
2
Travma oldu artık orada deprem burada deprem şurada deprem derken bir daha İzmir depremi konuşulmaya başlandı deprem beni psikolojik olarak çok etkiledi bazen kalp atışımı bile deprem sanıyorum, hemen irkiliyorum başka eve çıkacak veya ülke il değiştirecek durumumuz yok bulunduğumuz konumda da evler o kadar dayanıklı sayılmaz ne yapmam gerek hiçbir fikrim yok. Bir tavsiyeniz var mı? (İzmir ile yaşadığım ilçe arasında 113km var.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben İzmir depremini atlattım sağ bir şekilde deprem bir yaşamımızın parçası ondan kurtuluşumuz yok, ama bir deprem için planınız varsa için biraz daha rahatlatıyor insanı, eğer eviniz dayanıklılık hakkında test yaptırabiliyorsunuz test için evinize gelip evinizin birkaç noktasından beton örnekleri alıp test yapıyorlar ve size bilgi veriyorlar bu konu hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Deprem testleri evin kolonlarından alındığı için kolon sağlığında bir düşüş yaşatıyor.

Mesela sen gittin test yaptırdın, binan 8.5'lik bir depreme dayanıklı diyelim. Bu testi yaptırdığın için kolonların dengesi bozuluyor ve binanın 7.9'luk bir dayanıklılığı kalıyor. (Sayılar tamami ile sallama)

Depreme sağlam mı değil mi konusunu bina yapılırken konuşursanız ve temelini, kolonlarını vb. ona göre seçip yaparsanız, ülkemizdeki depremlere dayanıklı bir ev çıkacaktır.

Örneğin, hazır ev almaktansa ve tabii ki durumunuz el veriyorsa arsa alın ve üstüne evi yapın. Ev yapılırken izleyin, malzemeden kaçmalarına izin vermeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı