İzmir depremi sonrası taşınmalı mıyım?

Arkadaşlar merhaba, Bayraklı'da yani depremin tam ortasında 7. katta oturuyorum. Hayatımda böyle bir şey yaşamadım. 6.6 değil bir kere onu geçin siz çünkü daha önce de 6.5 yaşadık. Aşağı attım kendimi sağa sola bir baktım binalar yok tek tek yıkılmış. Bilir kişi geldi, inceledi oturulabilir raporu verdi fakat ben pek güvenmiyorum. Mahallemde ayakta kalan apartmanlar da tek tek mühürlenirken bizimkine sağlam denilmesi garibime gitti. Çocukluğumu geçirdiğim mahalle yerle bir oldu. Fakat bu bilir kişi için nereye başvuru yapabiliriz? Sorduğum kimse bilmiyor.
Öncelikle çok geçmiş olsun.
6.6 eski sistem ile ölçülendi, günümüzde sadece sismografa bakılmıyor. Yeni sistemle ölçülen 6.9-7 imiş.

Evinizden örnek alınması için belediyeye veya üniversiteye başvurun. Gerekli bilgileri vereceklerdir.
Olmadı "ikinci" hasar tespit çalışmadı için başvuru yapın.

İl değiştiremeyiz fakat Atatürk Mahallesi kayalık zemin olduğu için çok sağlam deniliyor, orada da ev kalmamış gerçi.
Vallahi hocam mümkün mertebe yumuşak zeminli yerlerden ev almayın. Kayalık zemine sahip yerlerden ev alın. Ama alacağınız ev en kötü 2007 deprem yönetmeliğinden sonra yapılmış olsun. 2007 yılında gelen yönetmelikten sonra yapılan evlerin depreme karşı daha dayanıklı olduğu söyleniyor. Bu yönetmelik 1998 ve 2007'de değişti. Bunu göz önünde bulundurun.

İl değiştiremeyiz fakat Atatürk Mahallesi kayalık zemin olduğu için çok sağlam deniliyor, orada da ev kalmamış gerçi.
Hocam Anneannem sürekli anlatır size de kısaca anlatayım. 1999 depreminden hemen sonra Düzce’de çok kuvvetli bir deprem olmuş, çok fazla ev yıkılmış. Anneannemlerin bir dostunun kızı da depremi yaşamış ve çok korkmuş ama evi falan her şeyi sağlam. Tabi bu kadar korkunca tayinini Konya’ya aldırıyor(öğretmen). Konya’ya gidince taşındığı bina (Zümrüt Apartmanı) çökünce kendi hariç 91 kişi ile Kurban Bayramı Akşamında ölüyor. Demek istediğim şudur. Tabiki de tedbirinizi alacaksınız fakat kaderden kaçılmaz. Yazıldıysa bir kere kaderinize dünyanın en sağlam binasında bile ölebilir, sevdiklerinizi kaybedebilirsiniz. Siz önleminizi alın, varsa bir şüpheniz testlerinizi yaptırın ihtiyaç duyarsanız taşının. Gerisini de düşünmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı