İzmir'de deprem bekleniyor mu?

İzmir'le İstanbul arası olacağı için iki tarafta etkilenebilir Allah korusun.

Tekirdağ falan onların durumu sizce nasıl olur hocam? Ben istanbuldayım ve evimiz çok eski. Tekirdağ'da yazlık var belki bizimkileri ikna edersem oraya kaçarım.

Celal hocamın katıldığı yayınlarda sorulan soruların yanıtlarını kimse dinlememiş sanırsam. Öncelikle şu depremi 3 gün önceden tahmin etmiş gibi gözüken adamdan bahsediyim. Paylaştığı tweet tamamen şans eseri denk gelmiş. Daha önceden Celal hocam, bu senenin aralığında Naci hocam yine dillere getirmişler bu büyüklükte bir depremin beklendiğini ama alışıldığı üzere yine umursayan olmamış (başta hükümet). Deprem olacakmı olmayacakmı sorusunada şöyle cevap vereyim öncelikle deprem hakkında maalesef adam akıllı pek bir şey bilmiyoruz (enerjinin tam olarak nasıl biriktiği, nasıl korunduğu, nasıl boşaldığı vs.). Yapabildiğimiz en mantıklı tahminler tarihsel depremlere bakmak. Enerji burda bu kadar var fay hattının direnci şu kadar önümüzdeki 2 3 ayda deprem olur gibi tahminler tamamen palavradan ibaret. Sosyal medyada vs. bu tarz metinler görürseniz asla itibar etmeyin. En doğru deprem tahmini depremin yakın birkaç yılda veya onyılda olacağını ongorebilmektir. Bu öngörülerle, tarihsel depremlerle uğraşan çok değerli bilim insanlarımız var araştırarak isimlerini ve icraatlarını bulabilirsiniz. Bu insanlardan başka gelecek tahmine inanmanızı şahsen önermem. Herkese iyi geceler iyi sosyaller.

Açıkçası olabilir de olmayabilir de. Şu anda sırada İstanbul deprem haberleri var. Zaten bu depremlerinde olacağı belliydi. Yetkililere bildirilmişti ancak onunla alakalı geri dönüş olmadığı için takmadıkları için bu haldeyiz. 2019'dan bahsediyoruz. Eğer o zamandan önlem alınsaydı bu hale düşmezdik. İstanbul depremini açıkçası bende bekliyorum. Yüksek ihtimalle olacak ve yıkıcı bir deprem olacak gibi görünüyor. Araştırma sonuçlarından dolayı net konuşuyorum. Yoksa elbette geleceği göremiyoruz. 1 günde 3 metre hareket etmesi ülkenin aslında her şeyi açıklıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı