İzmir'e gidersem iş bulabilir miyim?

ileride düzeleceğimize karşı umudum
Bununla sizin tasvip ettiğiniz üniversiteye gitmenizin bir orantısı yok. Ülkede bir öğrenim sorunu olmasından kaynaklı üniversitelerde pek tahsil sağlanamadığı daha doğrusu donanımlı gençler çıkaramadığı veyahut bunların konjonktürden ötürü işsizlikle cebelleştiği doğrudur ama bunun karşılığı "x üniversitesine git, konjonktür düzelince rayına girer" şeklinde bir şey değil. As olan sizin çalışmanız ve maalesef üniversitede alamayacaklarınızı kendiniz kitaplardan, internetten vs. öğrenerek, hocalara sorarak bir gelişim sağlamak. Bunun nihai temeli de İngilizce seviyenizle orantılı olarak okuyabileceğiniz akademik kaynaklardan geçiyor. Buradan çıkarmanız gereken sonuç: Ben bir öğrenim görmek istiyor muyum? İstiyorsam bunu ders içerikleri dışında da kendimi geliştirerek global seviyeye çekebilir miyim? Şeklinde olmalı. Yoksa çok etiket bir üniversite olmadıkça (ki o bile ilk işe girişte yarıyor, sonrasında değil) önemi yok.
Not: Üniversitede kendinizi alan içi-dışı geliştirmek istiyorsanız eğer mümkün mertebe kampüste olan bir fakülteyi tercih edin ki kulüplerden, kütüphaneden vs. yararlanabilin. Tabi gidecek veya istikrarlı çalışma sağlayacaksınız.

Bununla sizin tasvip ettiğiniz üniversiteye gitmenizin bir orantısı yok. Ülkede bir öğrenim sorunu olmasından kaynaklı üniversitelerde pek tahsil sağlanamadığı daha doğrusu donanımlı gençler çıkaramadığı veyahut bunların konjonktürden ötürü işsizlikle cebelleştiği doğrudur ama bunun karşılığı "X üniversitesine git, konjonktür düzelince rayına girer" şeklinde bir şey değil. As olan sizin çalışmanız ve maalesef üniversitede alamayacaklarınızı kendiniz kitaplardan, internetten vs. öğrenerek, hocalara sorarak bir gelişim sağlamak. Bunun nihai temeli de İngilizce seviyenizle orantılı olarak okuyabileceğiniz akademik kaynaklardan geçiyor. Buradan çıkarmanız gereken sonuç: Ben bir öğrenim görmek istiyor muyum? İstiyorsam bunu ders içerikleri dışında da kendimi geliştirerek global seviyeye çekebilir miyim? Şeklinde olmalı. Yoksa çok etiket bir üniversite olmadıkça (ki o bile ilk işe girişte yarıyor, sonrasında değil) önemi yok.
Not: Üniversitede kendinizi alan içi-dışı geliştirmek istiyorsanız eğer mümkün mertebe kampüste olan bir fakülteyi tercih edin ki kulüplerden, kütüphaneden vs. yararlanabilin. Tabii gidecek veya istikrarlı çalışma sağlayacaksınız.

Aslında doğru hocam o sözüm benim gibi biri için yanlış. Tabii ben kıytırık bir üniversite yazıp ileride düzelir diye düşünmüyorum. En azından yazdığım bölümden mezun olursam iş bulma olanağı torpil olmama durumu için yazmıştım. Ki böyle düşünsem bile ülke en az 15-20 sene sonra rayına oturacak. Çok mezun ve çok işsiz var. Ben o düzelimi göremeyebilirim.

Üniversite okuyarak gitme amacım ileride düzeleceğimize karşı umudum olması ve okulda sosyalleşmek. İleride üniversitesiz olursam iyi fırsatları kaçırırım düşüncem var ki bence öyle olacak. Fiziki olarak her türlü içinden çıkarım diye düşünüyorum kolay olmaz orası ayrı ama kurtuluş için küçük bir bedel der yoluma bakarım.

Hocam bakalım umarım gelebilirsem artık başlarda zorluk çekmem gerekebilir. Armut piş ağzıma düş yok Türkiye'de.

İyi dileğin için teşekkürler hocam. Ama bulacağım iş hep 2. planda kalır gibi. Çünkü amacım ailemden almadan 4 sene kendi paramı kazanıp rahatça kendime yatırım yapmak.

Anaa burağın abisi. Hocam Burak benim moderatör. Senden bahsediyordu. Tanıdığım arkadaş diye bahsettiğim kişi de Burak zaten.

Eyvallah kardeşim, yardımcı olmaya çalışırız tabii ki. Burak ile iletişimini kur DC de falan daha detaylı konuşuruz. İş konusu halledilebilir diye düşünüyorum ama gelmek ev kurmak bunlar bütçe isteyen şeyler artılarını eksilerini düşün, dediğim gibi Burak'la konuş müsait bir zamanda DC'den konuşalım.

Eyvallah kardeşim, yardımcı olmaya çalışırız tabii ki. Burak ile iletişimini kur DC de falan daha detaylı konuşuruz. İş konusu halledilebilir diye düşünüyorum ama gelmek ev kurmak bunlar bütçe isteyen şeyler artılarını eksilerini düşün, dediğim gibi Burak'la konuş müsait bir zamanda DC'den konuşalım.

Teşekkürler abi. Şu üniversite zamanı bir geçsin bakalım. Zaten bütçeyi düşünerek girişeceğim iş bulursam gerisi gelir diye hesaplıyorum. Saygılar.

Hafta içi 5 gün evinin yakınında çalışırsın. Hafta sonu da Alaçatı'ya gidip çalışabilirsin. Alaçatı da 2 gün çalıştığın para büyük ihtimal 5 gün evinin yakınında çalıştığın yerden daha çok kazandırır. Tabii yorulma kısmına girmiyorum onu az çok tahmin edebilirsin. Yol bile yoruyor çünkü. Arkadaşım var 18 yaşından küçük hafta sonları gidiyor sadece iki günde 1000 TL kazandığını biliyorum. Günlük 300+bahşiş olarak işliyor orası.

Hafta içi 5 gün evinin yakınında çalışırsın. Hafta sonu da alaçatı'ya gidip çalışabilirsin. Alaçatı da 2 gün çalıştığın para büyük ihtimal 5 gün evinin yakınında çalıştığın yerden daha çok kazandırır. Tabii yorulma kısmına girmiyorum onu az çok tahmin edebilirsin. Yol bile yoruyor çünkü. Arkadaşım var 18 yaşından küçük hafta sonları gidiyor sadece iki günde 1000 TL kazandığını biliyorum. Günlük 300+bahşiş olarak işliyor orası.

Hocam bu nasıl bir iş yüksek paralar söylüyorsun çünkü.

Hocam bu nasıl bir iş yüksek paralar söylüyorsun çünkü.
Alaçatı'da dümdüz garsonluk. Alaçatı zaten inanılmaz zengin yeri ve orada ciddi anlamda bir bahşiş kültürü var. Tabii yoğunluğu da ona göre oluyor. Arkadaşım oturacak zaman bulamadığını bile söylüyordu. Tek kişiden 200 TL bahşiş almışlığı da var.

Özellikle yaz aylarında bir garson Alaçatı'da aylık 20-25 bin TL gibi paralar bile kazanabilir.

Bazı yerler konaklama bile sağlıyor çalışanlara. Tabii herkes yapamaz bu işi. Kimse de katlanmak istemez. Bahşiş kültürü var ama değişik gençlerin de makarası olabilirsiniz.

Alaçatı'da dümdüz garsonluk. Alaçatı zaten inanılmaz zengin yeri ve orada ciddi anlamda bir bahşiş kültürü var. Tabii yoğunluğu da ona göre oluyor. Arkadaşım oturacak zaman bulamadığını bile söylüyordu. Tek kişiden 200 TL bahşiş almışlığı da var.

Özellikle yaz aylarında bir garson alaçatı'da aylık 20-25 bin TL gibi paralar bile kazanabilir.

Bazı yerler konaklama bile sağlıyor çalışanlara. Tabii herkes yapamaz bu işi. Kimse de katlanmak istemez. Bahşiş kültürü var ama değişik gençlerin de makarası olabilirsiniz.

Doğru çevremde bile bu tür çocuklarla çok tartışmışken İzmir'de kat kat zenginleri sorun çıkarabilir.

Geri
Yukarı